5.6. – „Evropský globální navigační družicový systém Galileo pokryje už za dva roky celou zeměkouli signálem, který umožní určení polohy s přesností 20 centimetrů.“ V průběhu veřejné besedy s občany, která se uskutečnila minulý týden v pražském sídle agentury GSA, provozovatele systému Galileo, to prohlásil Maroš Šefčovič, místopředseda Evropské komise zodpovědný za energetickou unii.
Informatika
11.5. – Na 1,4704 miliardy Kč poklesly v loňském roce podle auditovaných hospodářských výsledků společnosti ČD – Telematika tržby z provozní činnosti. Oproti roku 2016 se jedná a pokles o 257,1 milionu Kč. Za poklesem podle vedení firmy stojí zejména absence větších projektů z Operačního programu Doprava. Firmě naopak vzrostl zisk před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizace (EBITDA) o 9,4 procenta na 226,4 milionu Kč oproti 206,9 milionu Kč v loňském roce. Čistý zisk poklesl z 53,2 milionu Kč v roce 2016 na loňský 51,4 milionu Kč.
Redakce Dopravních novin vám děkuje za přízeň, kterou jste nám věnovali v roce 2017, a do nového roku přeje hodně zdraví, štěstí, pohody a úspěchů nejen v práci, ale i v soukromém životě.
15.11. – Evropští poslanci ve Štrasburku podpořili návrh, aby součástí nových motorových vozidel byly v budoucnu povinně asistenční systémy zaměřené na zvýšení silniční bezpečnosti. Asistenční systémy mohou v kritických situacích převzít část kontroly nad vozidlem a jejich smyslem je snažit se zabránit nehodě, případně zmírnit její následky.
30.10. – Rychlejší a efektivnější zásah složek integrovaného záchranného systému při dopravních nehodách nákladních automobilů či autobusů by mohl v budoucnu umožnit projekt I-HeERO. Díky němu by vozidla měla být vybavena softwarem s automatickým voláním o pomoc na linku 112 (eCall 112) v zemích EU. Problematikou zavedení systému do praxe se na dvoudenní konferenci v Ostravě zabývají IT specialisté, ale i záchranáři či zástupci automobilového průmyslu z 28 zemí.
27.10. – Dceřiná společnost Českých drah ČD-Informační systémy (ČDIS) koupila stoprocentní podíl ve firmě Chaps, která Českým drahám dodává prodejní systémy. V tiskové zprávě to oznámily České dráhy. Nejznámější aktivitou společnosti Chaps je dodávání dat do vyhledávače spojení Idos.cz.
27.10. – Množství peněz určených na vznik chytrých dopravních technologií na českých silnicích a železniční síti příští rok výrazně vzroste. Zatímco letos stát plánuje za technologie připravující nástup samořiditelných aut utratit 1,4 miliardy korun, příští rok počítá schválený rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) s 2,6 miliardy korun. Informoval o tom ředitel fondu dopravy Zbyněk Hořelica. Nejvýznamnějším počinem, který bude financovaný z těchto peněz, je projekt C-Roads vytvářející moderní dálnici komunikující s projíždějícími vozidly.
23.10. – Sdružení českých společností pod vedením AŽD Praha dokončilo a předalo tureckému Izmiru rozsáhlý dopravní projekt v rámci Smart City. Jeho cílem bylo vyřešit inteligentními technologiemi především složitou dopravní situaci na rušných silnicích tohoto čtyřmilionového města. Součástí bylo také zpřístupnění dopravních informací obyvatelům města a vytvoření celistvého, provázaného a inteligentního systému fungování městské dopravy. Hodnota zakázky činila téměř 540 milionů korun.
12.10. – Do roku 2020 bude na světě podle odhadů až 10 milionů datově propojených a autonomních vozidel. Aby na to Česká republika byla připravena, rozjela evropský projekt C-ROADS. Ministerstvo dopravy a další partneři projektu podepsali společnou konsorciální smlouvu, čímž projekt C-ROADS oficiálně odstartoval.
6.10. – České firmy jsou již několik let na čele ve využití telematických systémů, které umožňují monitorování spotřeby paliva, chování řidiče či polohy vozu. Ukazuje to aktuální průzkum, který si nechala napříč velkými i malými evropskými firmami z různých výrobních odvětví zpracovat leasingová společnost Arval. Podle průzkumu však Česko zaostává ve využití alternativních pohonů, ovšem s výjimkou CNG, kde naopak vede. Zahraniční firmy pak mnohem více využívají operativní leasing.