Infrastruktura

Eurowag: Rakousko a Německo zpoplatní emise CO2, informace o vozidle doplňte včas

Výše mýtného v závislosti na množství produkovaných emisí CO2 – právě podle tohoto principu se bude už brzy účtovat mýto pro kamiony v Německu a v Rakousku. Oba státy tím jako první uvedou do praxe směrnici Evropské unie, dle které by se měla těžká nákladní vozidla klasifikovat do pěti tříd dle emisí CO2, na jejichž základě se určí také příslušné mýtné sazby.

​Kapacitu mostu na Výtoni lze podle studie spolku zvýšit i bez třetí koleje

9.11. – Požadovanou kapacitu železničního mostu na Výtoni je možné zajistit i bez rozšíření ze dvou na tři koleje, které plánuje Správa železnic. Novinářům to včera řekli zástupci spolku Nebourat, který bojuje proti plánovanému nahrazení mostu novým a požaduje jeho rekonstrukci. Iniciativa si k tomu nechala zpracovat dopravní studii, podle které stačí na trati provést technologické úpravy spočívající například ve zvýšení počtu návěstidel.

​Sbíráme zkušenosti s ETCS pro budoucí provoz na koridorech, uvedla SŽ k situaci na Olomoucku

9.11. – Vlaky mezi Olomoucí a Uničovem jezdí od loňského prosince pod výhradním provozem jednotného evropského zabezpečovacího systému ETCS. Tato trať byla po modernizaci vybrána jako nejvhodnější k zavedení pilotního provozu moderního technického zařízení, jehož instalací se zvyšuje bezpečnost i kapacita tratí. Cílem je zejména ověřit správnou komunikaci mezi traťovou a palubní (vlakovou) částí ETCS. Jde o první případ, kdy na provoz vlaků dohlíží pouze evropský zabezpečovač, proto může v průběhu ověřovacího provozu docházet ke kalibraci systému. Uvedla to Správa železnic v reakci na zpoždění vlaků v daném úseku a přiložila následující vysvětlení a popis situace.

​Provoz vlaků mezi Olomoucí a Šumperkem komplikují výpadky zabezpečovače ETCS

8.11. – Provoz vlaků na modernizované a elektrifikované železniční trati z Olomouce do Šumperka komplikují časté výpadky evropského zabezpečovacího systému ETCS, kvůli kterým vlaky nabírají zpoždění a některé spoje musí být odřeknuty. Za část problémů v plynulosti provozu mohou i poruchy vlaků. Na komplikace si stěžují cestující, krajský úřad situaci řeší. Uvedl to hejtman Josef Suchánek. Trať mezi Olomoucí a Šumperkem je od začátku letošního roku jako první v Česku obsluhována pouze osobními vlaky vybavenými nejmodernějším zabezpečovacím systémem ETCS.

Výstavba strategicky významné infrastruktury se urychlí, poslanci schválili novelu

4.11. - Poslanecká sněmovna včera schválila novelu liniového zákona, která má za cíl zrychlit realizaci mnohem širšího okruhu staveb, než tomu bylo doposud. Pro strategicky významné energetické a dopravní investice zákon ukotví závazné lhůty čtyř let pro ukončení všech správních řízení. Podle ministra dopravy Martina Kupky a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely navrhované změny v legislativě odstraní zbytečnou byrokracii a tím urychlí povolovací procesy pro strategické investice a umožní opravdový restart českého hospodářství. Úpravu zákona oceňuje také Hospodářská komora České republiky, která je společně se Svazem průmyslu a dopravy členem vládního výboru pro strategické investice a hlavním motorem iniciativy Česko na křižovatce.

Vlaky na trati z Plzně do Chebu mohou využívat systém ETCS

3.11. - Celoevropský zabezpečovací systém ETCS zajišťuje bezpečný provoz na další části třetího koridoru. Správa železnic dokončila jeho instalaci v úseku z Plzně do Chebu. Součástí stavby bylo i vybudování nového zabezpečovacího zařízení ve stanici Cheb. Práce probíhaly od konce roku 2019, celkové investiční náklady přesáhly miliardu korun.

Výbor podpořil rozpočet SFDI na příští rok s výdaji 150,1 miliardy Kč

3.11. - Sněmovní hospodářský výbor včera doporučil Sněmovně schválit rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na příští rok. Rozpočet počítá s výdaji 150,1 miliardy korun, což je zhruba stejně jako letos. Fond by měl v příštím roce získat podle návrhu 28,5 miliardy korun pomocí dluhového financování prostřednictvím úvěrů od ministerstva financí. Dalších 32,1 miliardy má získat z evropských zdrojů. Na provozní výdaje má směřovat 49,8 miliardy korun a na investice 100,3 miliardy korun.

Délka legislativních povolovacích procesů brzdí práci stavbařů

2.11. - Svaz podnikatelů ve stavebnictví aktuálně považuje za největší výzvu oboru délku legislativních povolovacích procesů, která se staví do cesty plánovaným projektům. Pokud se proces povolování staveb významně nezkrátí a nezjednoduší, nikam se neposuneme. Česká republika přitom potřebuje stavět byty, dálnice, silniční okruhy nebo železnice.

D52 by mohla Novomlýnské nádrže překlenout 2,5 km dlouhým mostem

2.11. - Plánovaná dálnice D52 do Rakouska by mohla překlenout Novomlýnské nádrže 2,5 kilometrů dlouhým mostem o 49 polích, který by byl čtyři až sedm metrů nad hladinou. Vyplývá to z dokumentace pro posuzování vlivů na životní prostředí, kterou včera Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) předalo ministerstvu životního prostředí a kterou má ČTK od ŘSD k dispozici. Je to jedna z variant stavby a jde o zásadní novinku proti předchozím plánům na stavbu D52.

Správa železnic posiluje ochranu před kybernetickými útoky

1.11. – Správa železnic dnes zahájila provoz jednoho z největších a technicky nejvyspělejších pracovišť kybernetické bezpečnosti ve státní správě. Nové dohledové centrum významně posílí ochranu železniční sítě před neustále narůstajícími kybernetickými útoky. To je důležité především kvůli faktu, že se jedná o součást kritické infrastruktury stá­tu.

spinner