21.9. – Správa přístavu Rotterdam spustila novou kampaň: „Budujeme trvale udržitelný přístav“. „Trvale udržitelný rozvoj není jen o ekologii. Podílíme se na množství zajímavých iniciativ, které chceme představit,“ řekl předseda představenstva přístavní správy Allard Castelein. Cílem správy je zajistit, aby rotterdamský přístav i jeho okolí byly bezpečné, zdravé a atraktivní.
Námořní doprava
18.9. - LETECKÁ DOPRAVA – Ve sporu kolem zakázaných dohovorů o cenách se Německá dráha dohodla se společnostmi Singapore Airlines a Qantas o náhradě škod. Tímto získal koncern dosud celkem více než 100 milionů USD na náhradách škod od různých členů tak zvaného kartelu leteckého zboží.
13.9. – Nedostatek pracovníků a kapacit při odbavování říčních lodí a zejména nárůst objemu přepravy stály za komplikacemi při zajišťování spojení přístavu s vnitrozemím říční dopravou. Vnitrozemská vodní doprava jako trvale udržitelný druh dopravy má pro přístav Antverpy zásadní význam při zajišťování spojení s vnitrozemím, proto udělala antverpská přístavní správa maximum pro odstranění problémů.
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
CENU ELA 2017 PRO PROFESIONÁLA ROKU ZÍSKAL JOSH START
Josh Start je čelným pracovníkem podniku Wilson James z Velké Británie: je šéfem logistického centra v Colnbrooku, jež se nachází těsně u největšího britského letiště Heath-row. Svou kariéru zahájil v armádě, stal se zde mimo jiné logistickým trenérem afghánské armády a byl hodnocen jako velmi kvalifikovaný mladý muž.
7.9. – LETECKÁ DOPRAVA – Lucemburská nákladní letecká společnost Cargolux rozšiřuje počet svých existujících afrických destinací o Douala (Kamerun) a Lubumbashi (Demokratická Republika Kongo, DR Kongo). Lety na Lubumbashi startují 15. září 2017, na Douala 3. října 2017.
1.9. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Konkrétní pohled na stav vývoje svého elektro-trucku poskytl výrobce nákladních aut MAN odborným novinářům. Došlo k tomu na testovací trase mnichovské výrobny. Testovala se souprava, kterou tvořil tahač TGS s návěsem pro suchý substrát a nákladní vůz na bázi TGM se shrnovacími stěnami.
28.8. – Kontejnerová loď třídy Neopanamax CMA CGM Theodore Roosevelt se stala největším plavidlem, které proplulo Panamským průplavem po jeho výrazném rozšíření. Kapacita lodi dosahuje 14 855 TEU, její délka činí 365,9 metru a výška 48,2 metru. Pro představu enormních rozměrů se nabízí srovnání se známými architektonickými památkami – loď je dlouhá jako dvě velké pyramidy v Gize postavené na sebe, čtyřikrát větší než londýnský Big Ben a osmkrát delší než dosahuje výška Sochy svobody.
Přístav Antverpy vytvořil dlouhodobou strategii s cílem posílit svou pozici také ve střední a východní Evropě. Její součástí je mimo jiné zřízení pozice reprezentanta tohoto přístavu pro ČR, Polsko a Slovensko, kterým se stal Martin Hubeňák. Zeptali jsme se ho proto nejen na to, co může tento přístav nabídnout současným i potenciálním zákazníkům, ale i na rozsáhlé investice, které se v přístavu Antverpy a jeho okolí realizují či se realizovat budou.
Vývoj přepravních tarifů je uspokojivý, rovnováha mezi nabídkou kapacit a poptávkou se stabilizuje a ceny pohonných hmot zůstávají na přijatelné úrovni: pro předsedu představenstva rejdařství Hapag-Lloyd Rolfa Habben Jansena to jsou jasné indikátory toho, že osm let trvající krize námořní dopravy je u konce.
Rejdařství Maersk Line nabídne zákazníkům možnost sledování podmínek přepravy všech chladírenských kontejnerů („reeferů“) prostřednictvím systému RCM – Remote Container Management. Rejdařství i jeho zákazníci díky RCM získají přístup k nejdůležitějším datům – současné poloze chladírenského kontejneru, stavu elektrického napájení, vnitřní teplotě a vlhkosti, a to kdykoli a kdekoli. Experti Maersku na RCM mohou monitorovat stav a místní techniky pověřit nápravou v případě výskytu problému.