10.3. – Americký koncern UPS podal v Brazílii stížnost proti zvažovanému převzetí nizozemského integrátora TNT konkurentem FEDEX z USA. Tím se může zkomplikovat transakce, kterou FEDEX a TNT hodlaly ukončit letos na jaře. Nejen orgány na ochranu hospodářské soutěže v Brazílii, ale také v EU a v USA již tento „deal“ za 4,4 miliardy USD odsouhlasily. Stanovisko z Číny ještě není k dispozici. Sám UPS usiloval po čtyři roky, aby TNT koupil. Námitky Evropské komise EU nakonec vedly k tomu, že UPS celou věc vzdal.
Námořní doprava
28.2. – Již potřetí se 12. dubna setkají experti a praktici z Nizozemska a Německa v Mercatorhalle Duisburg na Nizozemsko – německé logistické konferenci s názvem „Spolupráce v dobách ostré konkurence“. Logistický sektor v obou zemích je velmi úzce navázán na jejich námořní přístavy. Proto jsou také logističtí aktéři napojeni na mezinárodní zbožové proudy a je pro ně důležitý současný politický a hospodářský vývoj.
22.2. - Čínská vláda vytvořila s počátkem roku 2016 dvě nové, státem kontrolované logistické těžké váhy. Státní kontrolní úřad SASAC schválil založení společnosti China Cosco Shiping Group jakož i převzetí podniků Sinotrans and CSC Holding společností China Merchants. V prvně jmenované se společně řídí aktivity Cosco a China Shipping. V čele nového námořního gigantu, jehož majetek má mít hodnotu 75 miliard USD a který pokryje všechny oblasti námořního sektoru, bude stát Xu Lirong, který dosud vedl China Shipping.
Rok 2015 je pryč, růst globální ekonomiky byl vloni výrazně nižší než v předchozích pěti letech. Negativní indikátory z posledního čtvrtletí 2014 se nakonec potvrdily i v průběhu celého roku 2015. Experti jsou přesvědčeni, že na vině jsou potíže rozvíjejících se ekonomik i rozvojových zemí, přičemž zásadní jsou změny v zaměření čínského hospodářství. Největší mezinárodní rejdařská asociace BIMCO (Baltic and International Maritime Council) doufá, že v letošním roce se podaří vytvořit solidní základ pro další rozvoj.
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
Evropský den logistiky 2016
ELA informuje o osmém ročníku Evropského dne logistiky, který proběhne 21. dubna. Konkrétně si všímá příprav, jež probíhají v členském Spolkovém společenstvu Logistika v SRN. Význam se odvozuje mimo jiné i od toho, že v Německu je logistika s ročním obratem 237 miliard € a 2,9 milionu zaměstnanců třetím největším hospodářským sektorem země. Podniky v průmyslu, obchodě a službách budou požádány, aby otevřely své dveře veřejnosti a ukázaly, jaká různorodost se pod pojmem logistika ukrývá – protože již nejde jen o dopravu, překlad a skladování.
Přinesl ještě mnohé dozvuky a reakce ohledně světové konference o ochraně klimatu, konané nedávno v Paříži, a také vůči jejímu hlavnímu výsledku – světové úmluvě o klimatu. Ta sice výslovně nehovoří o tom, jak z tohoto hlediska pojímat dopravu a logistiku, je ale
9.2. – Čínská společnost COSCO, která jako jediná předložila nabídku v privatizaci největšího řeckého přístavu Pireus, má zájem také o železniční společnost TRAINOSE. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Reuters. COSCO má v plánu vytvořit evropské centrum pro překládku zboží a v případě, že získá přístav Pireus i firmu TRAINOSE, získala by námořní spojení se Suezským průplavem a železniční spojení na Balkán a do střední a východní Evropy.
9.2. – Do poloviny ledna 2016 ratifikovalo úmluvu BWM (Ballast Water Management) upravující zacházení s vodou pro vyvažovací nádrže lodí celkem 47 států. Podařilo se tak výrazně překročit požadovanou hranici třicítky zemí, nicméně flotila tvoří „pouze“ 34,56 procenta globální tonáže. Pro to, aby konvence BWM vstoupila v platnost, je však zapotřebí dosáhnout alespoň 35 procent.
Rozhovory mezi sdružením evropských přístavních podniků Feport a zástupci zaměstnanců na půdě Evropského parlamentu zaznamenaly výrazný obrat. Představitelé provozovatelů přístavních služeb překvapivě při-stoupili na stanoviska zaměstnanců. Potvrdil to Thomas Mendrzik, člen odborářské centrály Verdi a podnikové rady terminálu Altenwerder hamburského přístavního a logistického podniku HHLA, s tím, že dosud generální tajemnice Feportu Lamia Kerdjoudj-Belkaidová velmi tvrdě hájila pozice svazu a jeho členů při vyjednávání o budoucím pojetí práce.
Nové partnerství s Maersk Line, které poskytlo finanční podporu a záštitu, umožnilo otevření protikorupčních kurzů jako povinné součásti výuky všech studujících. Projekt byl připravován velmi dlouho, první studenti se do kurzů mohou podle právní expertky Maersk Line Kristin Berglundové zapisovat ve druhé polovině roku 2016. „Maersk Line má mnoholeté zkušenosti v boji s korupcí. Partnerství s WMU umožní sdílení našich poznatků a pomůže vybudovat společnou platformu pro spolupráci veřejného a soukromého sektoru při odstraňování korupce,“ dodala Kristin Berglundová.