Společnost Linde Material Handling Česká republika (Linde MH) uvedla do plného provozu regenerační centrum pro baterie používané v elektrických vysokozdvižných vozících. Centrum pro regeneraci trakčních baterií působí v sídle společnosti v Praze a jeho hlavním cílem je prodlužování životnosti trakčních baterií prostřednictvím cílené odborné regenerace. Služby nového centra doplňuje mobilní servis s působností po celé České republice.
Spedice, logistika
Průzkum PwC
Důvěra v budoucnost v dopravě a logistice roste
Mezi vedoucími představiteli dopravních a logistických firem zavládl optimismus. Celkem 41 procent z nich očekává, že globální ekonomika letos poroste. Je to v kontrastu s obdobím před dvěma lety, kdy nadějné vyhlídky pro svůj obor vidělo pouze 17 procent. V prvním letošním průzkumu, který na celém světě prováděla společnosti PwC, to uvedli generální ředitelé dotazovaných firem. PwC o výsledcích informovala na svém webu; ze zprávy jsme připravili přehled.
Česká republika se stále více stává srdcem evropské logistiky. Logistická centra vyrůstají v okolí velkých měst a podél hlavních dopravních tahů jako z vody, ale zdaleka už neobsluhují pouze „své“ město. Stále více jsou zapojena do obsluhy celých regionů překračujících hranice evropských států či jsou součástí takových sítí. V této souvislosti však vzrůstá i potřeba zajistit bezpečnost těchto složitých, a někdy i snadno zranitelných systémů. Dopravní noviny zajímalo, jak se v oboru mezinárodní logistiky na našem území dotčené firmy s možným ohrožením vypořádávají.
Ačkoli nový občanský zákoník (NOZ) vstoupil v platnost již před více než rokem, speditéři a dopravci stále narážejí v řadě jeho ustanovení na nejasnosti. Dopravní noviny a Svaz spedice a logistiky proto společně uspořádaly na začátku února v Praze další z řady svých odborných seminářů, tentokrát zaměřený na aplikaci nového občanského zákoníku v dopravě, spedici a logistice.
Spediční databanky se významným způsobem podílejí na boji proti podvodům v dopravě a logistice. O přiblížení situace na tomto poli jsme proto požádali Martina Staňka ze spediční databanky Raaltrans.
Německé spolkové ministerstvo dopravy představilo spolu s oborovými zájmovými svazy společně vyvinutou Bezpečnostní strategii pro nákladní dopravu a logistiku. Cílem je dosáhnout lepšího krizového managementu pro případ přírodních katastrof, nehod značného rozsahu či teroristických útoků. „Naše nová strategie chce posílit bezpečnost, stabilitu a odolnost klíčových infrastrukturních prvků v rámci dopravního a zásobovacího systému. Současně povede ke zlepšení krizového a rizikového managementu,“ uvedla státní tajemnice Dorothee Bärová. Primárním úkolem je zachovat funkčnost zásobování, a tím minimalizovat negativní dopady na národní hospodářství.
Evropská komise
EK připravila návrh změn celního kodexu
Evropská komise vypracovala návrh úpravy některých částí odbavovacích procedur, které budou součástí široce koncipované změny Celního kodexu EU (UCC). Pro kontejnerovou námořní dopravu EK předpokládá, že rejdaři bez vlastních lodí / námořní spedice (kategorie NVOCC – Non-Vessel Operating Common Carriers/Freight Shippers) budou muset vyplňovat vstupní souhrnné celní prohlášení (ENS), jak dnes činí oceánská rejdařství.
Přeprava historického letadla
DACHSER přepravil luxusního veterána z USA – letadlo Gulfstream
PRAHA (1.3.) – Nezvyklá podívaná se nabízela řidičům na dálnici u německého města Bremerhaven – na kamionovém návěsu putovalo letadlo Gulfstream II. Tuto pro letadlo zcela netypickou přepravu – po zemi a po moři z americké Kalifornie do Německa – realizoval mezinárodní logistický provider DACHSER.
Speditéři a celní deklaranti mají důvod k obavám. Celní správa České republiky totiž začala loni častěji provádět následné kontroly po propuštění zboží. Pro deklaranty z toho vzniká problém, jestliže své klienty, příjemce zboží, zastupují institutem nepřímého zastoupení – což je ovšem dnes velmi obvyklé. Pokud v takovém případě celníci při kontrole příjemce třeba i po několika letech objeví pochybení, stává se deklarant v případě vzniku celního dluhu spoludlužníkem a bez svého zavinění může rychle skončit i v úpadku. O nesnadné situaci deklarantů jednala na konci ledna celní pracovní skupina Svazu spedice a logistiky ČR.
Minimální mzda v Německu
Dopravci i speditéři vítají neuplatňování zákona na tranzit
Čeští silniční dopravci i speditéři vítají rozhodnutí německé ministryně práce Andrey Nahles, která na konci ledna (viz DN 6/15) oznámila, že zákon o minimální mzdě (ve výši 8,50 €/h) nebude zatím uplatňován na cizí tranzitující řidiče, a nebude tedy platit ani povinnost nahlašovat tyto řidiče celníkům v Kolíně nad Rýnem. Toto moratorium platí do vyjasnění kompatibility zákona s právem Evropské unie.