18.7. – Městskou dopravu v Jihlavě využilo v minulém roce 14,1 milionu cestujících, o šest procent víc než předloni. V obou těchto letech ale byla poptávka nižší kvůli epidemii koronaviru. V porovnání s rokem 2019 byl loňský počet přepravených lidí nižší o 12 procent. Podobně se vyvíjely tržby z MHD, které za uplynulý rok byly 39,3 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy Dopravního podniku města Jihlavy zveřejněné ve sbírce listin. Akciovou společnost vlastní město.
Veřejná doprava
18.7. – Společnost Iveco Group prostřednictvím své značky IVECO Bus oznámila, že bude spolupracovat se společností HTWO, aby své budoucí evropské autobusy na vodíkový pohon vybavila špičkovými systémy palivových článků. HTWO, jako obchodní značka společnosti Hyundai Motor Group založená na systémech palivových článků na vodík, byla poprvé uvedena na trh v prosinci 2020.
17.7. – Společnosti IVECO Bus a Via Transportation oznámily, že podepsaly memorandum o porozumění, jehož cílem je prozkoumat možnou budoucí spolupráci při vývoji řešení zakázkové veřejné dopravy na vyžádání a souvisejících digitálních služeb pro autobusy.
8.7. – Vozů, ve kterých je jízda komfortní i ve vysokých teplotách, v brněnské městské hromadné dopravě neustále přibývá. Od roku 2019 se počet klimatizovaných vozů téměř zdvojnásobil. Zatímco před třemi lety jich Dopravní podnik města Brna provozoval 147, letos je jich 280. Nejvyšší procento vychlazených vozů je stabilně mezi autobusy – klimatizaci mají více než dvě třetiny z nich.
7.7. – V hlavním městě zůstává v končícím volebním období doprava největší položkou v městském rozpočtu, jde na ni zhruba třetina všech peněz. Podle letos v červnu upraveného rozpočtu má město vyčleněno na dopravu 32,96 miliardy korun, což je nejvíce minimálně za poslední dvě volební období. Celkové výdaje města jsou na letošek plánované ve výši zhruba 100,33 miliardy. Vyplývá to z upraveného rozpočtu, který schválili letos v červnu městští zastupitelé. Praha z rozpočtu platí mimo jiné chod dopravního podniku (DPP) nebo dává svým firmám peníze na investice do dopravní infrastruktury.
7.7. – Přemýšlení politiků o dopravě v Brně se v posledních čtyřech letech proměnilo. V roce 2018 měla dnes vládnoucí ODS na billboardech heslo „Váš hlas proti parkovacím zónám“, nicméně pod patronací této strany se od té doby rozšířil systém rezidentního parkování do velké části města, další rozšiřování je naplánované až do konce příštího roku a další městské části o něj usilují. Jeden ze dvou lídrů spolku Brno autem David Pokorný, který je dnes v zastupitelstvu za ODS, založil vlastní hnutí Fakt Brno a prvními dvěma programovými body v oblasti dopravy je vznik funkční sítě cyklostezek a stavba nejméně 50 cyklostojanů v centru.
7.7. – Cestujících v autobusech a tramvajích ve stotisícovém městě Liberec v posledních letech ubylo. Podle opozičního zastupitele a lídra kandidátky Liberec otevřený lidem (LOL) Jaromíra Baxy je to kvůli zhoršení městské dopravy. Prodloužily se intervaly, rozpadly se přestupní vazby, takže dojet z jednoho místa ve městě trvá mnohem déle než dřív, řekl na dotaz ČTK. Končící koalice Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS se podle něj měla zaměřit na zlepšování MHD.
4.7. – Až 53 procent Pražanů se na silnicích ve městě necítí bezpečně. V porovnání s ostatními evropskými metropolemi tak Praha patří při vnímání dopravní bezpečnosti k nejhorším v Evropě. Třetina obyvatel hlavního města má kvůli tomu dokonce obavy se do provozu vůbec vydat. Za rizikovou považují lidé zejména jízdu na kole ve městě. Vyplývá to z průzkumu společnosti Cyclomedia, která se zabývá digitální vizualizací veřejného prostoru.
4.7. – Příspěvek na mobilitu pro lidi s handicapem by se mohl zvýšit nejspíš od září, nebo od října. Od října by vláda mohla upravit i příspěvek na zaměstnávání postižených. Řekl to ministr práce Marian Jurečka. Navrhovat bude navýšení dávky na mobilitu z 550 na 900 korun. Podpora na zaměstnávání by podle plánu mohla vzrůst o 600 korun na 13 900 korun. Zvednutí částek má zmírnit dopady zdražování.
3.7. – Od pátku 1. července platí ve vlacích Českých drah prázdninová Jízdenka na léto, kterou lze použít v sedmi nebo čtrnácti na sebe navazujících dnech. „V době platnosti umožňuje volné cestování spoji Českých drah bez omezení počtu spojů nebo ujetých kilometrů, a tak můžete během jednoho týdne projet celou republiku za pár korun. Podle zvoleného typu dokladu totiž vyjdou denní náklady na cestování mezi 78 a 127 korunami. Při současné cenně pohonných hmot ujedete autem za tuto částku zhruba 30 až 50 kilometrů, vlakem můžete cestovat třeba z Chebu do Ostravy. To je skoro 600 kilometrů,“ řekl Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.