22.3. – Plzeňská Škoda Electric dodává postupně do hlavního města Bulharska 30 trolejbusů zhruba za 500 milionů korun. Nové kloubové vozy pojmou až 123 cestujících. V Sofii je začnou vozit od dubna. Řekl to mluvčí mateřské Škody Transportation Jan Švehla. Bulharská strana na nákup vozidel využila dotace z EU.
Veřejná doprava
21.3. – Dopravní společnost BusLine řeší povinnost testů svých zaměstnanců netradičním způsobem. Své pobočky v menších městech objíždí speciálním Covid Test Busem. Ve větších městech, jako je například Smržovka či Jablonec probíhá testování v ordinacích závodního lékaře. V některých vzdálenějších pobočkách však musí nastoupit mobilní řešení, které společnost tento týden předvedla v Liberci.
20.3. – Do garáží v pražské Hostivaři dorazil dopravnímu podniku (DPP) poslední z dodávky pěti stovek standardních autobusů od firmy SOR Libchabvy. Sdělila to mluvčí DPP Aneta Řehková. DPP nakupuje nové vozy již dlouhodobě. V posledních několika letech se tak stáří vozového parku snížilo z 9,56 let v roce 2017 na nynějších 5,39 roku. V budoucnu bude podnik nakupovat vozy s alternativním pohonem. DPP je největší městkou firmou a provozuje kromě autobusů také metro, tramvaje a lanovku.
20.3. – Koronavirus připravil loni regionální dopravu v Libereckém kraji na tržbách o 69 milionů korun. Výnosy z veřejné dopravy objednávané krajem dosáhly loni zhruba 260 milionů korun a byly tak o pětinu nižší než v roce 2019, řekl mluvčí krajského úřadu Filip Trdla. Hlavním důvodem nižších tržeb v autobusech a vlacích regionální dopravy bylo zrušení jízdného loni na jaře, omezení spojů zejména v souvislosti s přerušením výuky ve školách a také úbytek cestujících.
17.3. – Rozšíření služeb dopravní společnosti ČSAD Liberec na Českolipsko přijde Liberecký kraj do roku 2023 na 82 milionů korun, z toho 68 milionů dá v letošním roce. Peníze jsou určené na pořízení autobusů a přípravu zázemí pro dopravu na Českolipsku a také na nábor řidičů, kterých bude podnik potřebovat zhruba stovku. Zájem je velký, aktuálně už jich je zajištěna asi polovina, řekl hejtman Martin Půta. ČSAD Liberec převezme regionální dopravu na Českolipsku 12. prosince.
17.3. – Skupina Jihotrans, kterou tvoří dopravní a servisní firmy, zaznamenala kvůli koronaviru největší ztráty v osobní dopravě. Meziročně ubyla polovina cestujících. Konsolidovaný obrat čeká o pětinu nižší, předloni byl 3,2 miliardy Kč. Firma se 1100 zaměstnanci propustila loni 18 lidí, hlavně z kanceláří. Loni brzdila investice, letos koupí 70 nových kamionů a 15 autobusů. Využívá i státní covidové podpory, řekl generální ředitel GW Jihotrans Robert Krigar.
15.3. – ICOM transport má za sebou kompletní první fázi testování zaměstnanců. Za necelé dva týdny musel nakoupit stovky testů a do 15. března mít otestované zaměstnance celého koncernu. První testování podstoupilo 1114 pracovníků. Většina byli řidiči kamionů a autobusů, kteří jsou v kontaktu se širokou veřejností. I tak bylo pozitivních pouze 15 z nich, tedy 1,3 procenta. „První kolo testování ukázalo, že zaměstnání není tolik zásadní místo přenosu, jak se tvrdí,“ řekla místopředsedkyně představenstva Kateřina Kratochvílová.
15.3. – První úspěšný týden provozu má za sebou nový autobusový dopravce v Královéhradeckém kraji, společnost BusLine KHK, s. r. o. Celkem zajišťuje 815 spojů na 73 linkách kolem Hradce Králové, Dvora Králové nad Labem a Jičína, a to včetně sezonních cyklobusů do Krkonoš či Českého ráje. Cestující v nových autobusech ocení zejména klimatizaci či wifi a ti starší pak zařazení nízkopodlažních autobusů a obrazové i hlasové informace o zastávkách.
8.3. – Královéhradecký kraj kvůli vládním protiepidemickým opatřením ode dneška dočasně omezil provoz vlaků a autobusů. Ve všední dny jezdí autobusy a vlaky v režimu letních prázdnin. Redukce se dotkla i víkendových spojů. K redukci kraj přistoupil především kvůli úplnému uzavření škol, které nastalo od pondělí 1. března, uvedl radní kraje pro dopravu Václav Řehoř.
6.3. – Dopravní podnik Ostrava (DPO) testuje ve zkušebním provozu ve dvou tramvajích antikolizní systém, který má pomoci přecházet nehodám, případně omezit jejich následky. V Česku takový systém zatím podle ostravského podniku nikdo nemá. První dva prototypy stály včetně konstrukčních a vývojových prací téměř pět milionů korun. Sdělila to mluvčí DPO Tereza Šnoblová.