12.9. – Společnost ORLEN Unipetrol Doprava, přední český nákladní železniční dopravce, patřící do rafinérské a petrochemické skupiny ORLEN Unipetrol, zavádí moderní vlakovou navigaci NavTrain pro své strojvedoucí. Tímto krokem se přiblíží k naplňování své bezpečnostní strategie a také zjednoduší a zpříjemní práci strojvedoucím prostřednictvím inovativního navigačního systému vyvinutého společností Betrian.
Železniční doprava
12.9. – „Jako investiční ředitel, který rozhoduje o investicích do různých průmyslových firem a odvětví, vnímám současný útlum českého průmyslu jednoznačně jako výzvu. Vidíme pokles zakázek a ceny materiálů se rovněž snižují. Přestože se nyní nacházíme v určitém poklesu, jsem přesvědčen, že už na podzim a v průběhu příštího roku bychom mohli zaznamenat obrat k lepšímu. Největším faktorem, který ovlivňuje český průmysl, je pokles poptávky v Evropě, zejména v Německu. Nicméně i v Německu očekávám, že se průmysl ke konci roku začne zotavovat, což by mělo pomoci i nám. Spousta firem nyní vyčkává, co se bude dít, a zda se například sníží úrokové sazby v EU, což by mohlo podpořit investice.“ Uvedlo to Filip Budník, investiční ředitel Thein Industry, v komentáři, který přinášíme v původním znění.
Výběr z článků DN č. 16 – 17 přineseme 3. října.
(red)
Společnost OLTIS Group úspěšně implementovala u dopravce MMV Magyar Magánvasút Zrt. elektronické rozhraní pro datovou komunikaci s maďarskou infrastrukturou. Tento projekt byl následně rozšířen o nasazení komplexního provozního informačního systému.
Strukturální nedostatky železniční sítě v Německu a napjatá provozní situace, mimo jiné v důsledku stávek a extrémního počasí, měly v prvním pololetí 2024 negativní dopad na hospodářský vývoj společnosti Deutsche Bahn (DB). Stejně jako v první polovině roku 2023 i v tomto případě společnost DB v předstihu uskutečnila značné dodatečné investice, aby mohla rychle zahájit naléhavě nutné opravy infrastruktury.
Kam se ztrácejí peníze z dotací do železniční a vodní dopravy? V průběhu měsíce července se nejprve v České televizi a poté návazně v některých tištěných médiích objevil komentář k nálezu NKÚ ve vztahu k efektivitě dotací poskytovaných českým státem odvětvím železniční a vodní nákladní dopravy, tedy nositelům potřebně změny v multimodální dopravě ve prospěch emisně příznivějších módů.
11.9. – Společnost DT – Výhybkárna a strojírna z Prostějova včera představila první výhybku pro vysokorychlostní železnice s rychlostí průjezdu až 350 km/hod v přímém směru a 230 km/hod do odbočného směru. Jedná se o další významnou aktivitu českého železničního průmyslu v oblasti vývoje a výroby komponentů pro vysokorychlostní železnice. Výhybka je výsledkem vlastního vývoje firmy a dokládá vyspělost českého železničního průmyslu.
9.9 – České dráhy (ČD) za první pololetí letošního roku přepravily téměř 82 milionů cestujících, meziročně zhruba o 2,5 milionu více. Největší nárůst zájmu dopravce zaznamenal u mezistátních linek. České dráhy to uvedly v tiskové zprávě. Národní dopravce zatím nedosáhl počtu přepravených z předcovidového roku 2019, kdy s ním v prvním pololetí jelo 91,6 milionu cestujících.
8.9. – Správa železnic a Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) za účasti ministra dopravy a konsorcia poradenských firem představily klíčové parametry prvního PPP projektu na české železnici. Prezentace v pražské Fantově budově přilákala více než 200 zástupců investorů, stavebních firem a financujících institucí, dalších 80 se připojilo online.
6.9. – České dráhy (ČD) letos v prvním pololetí vypravily na české tratě více než 1,2 milionu vlaků, nejvíc z českých dopravců. Druhý byl dopravce Arriva s 77.000 vypravenými vlaky. Vlaky Českých drah měly v průměru zpoždění 1,53 minut. Největší zpoždění měly vlaky RegioJet (RJ), činilo průměrně 8,24 minut. RegioJet byl čtvrtý v množství vypravených vlaků, za první pololetí jich měl více než 35 000, z toho více než 18 500 na linkách v Ústeckém kraji. RegioJet ÚK, který provozuje vlaky v Ústeckém kraji, měl průměrné zpoždění 1,19 minut. Vyplývá to z dat, které poskytla Správa železnic (SŽ).