8.12. – České dráhy podepsaly rámcovou smlouvu na dodání a instalaci 5G opakovačů mobilního signálu do jednotek Pendolino, railjet a InterPanter. Zástavbu zajistí konsorcium firem ČD – Telematika, a. s., a Kontron Transportation, s. r. o. Instalace technologie do jednotek by měla být hotová do konce roku 2025 a vyjde na 132 milionů korun bez DPH. České dráhy pro financování této technologické modernizace využijí prostředky získané v rámci dotačního titulu Českého telekomunikačního úřadu.
Železniční doprava
5.12. – Příměstské vlaky Pražské integrované dopravy (PID) čekají spolu s celostátním termínem nových jízdních řádů 15. prosince změny, a to zejména na tratích do Českého Brodu a Kolína a do Lysé nad Labem a Nymburka či MIlovic. Vyplývá to z informací, které PID zveřejnil na webu. Výrazně bude posílen provoz vlaků mezi Prahou a Lysou nad Labem a na tratě vyrazí i nové bezbariérové elektrické vlaky.
5.12. – Zástupci společnosti PKP Cargo International a Moravskoslezského kraje podepsali 3. prosince 2024 Memorandum o spolupráci při transformaci území po ukončení těžby v Moravskoslezském kraji a využití vlečkové sítě ostravsko-karvinského revíru pro vybudování tramvajového spojení mezi městy na Ostravsku a Karvinsku.
4.12. – Tarifní mzdy zaměstnanců Českých drah (ČD) se příští rok zvýší o 2,5 procenta a více peněz půjde i do jejich osobního ohodnocení. Zároveň zůstanou zachovány dosavadní benefity pro zaměstnance. Vyplývá to z podepsané kolektivní smlouvy na rok 2025, o které dopravce informoval v tiskové zprávě. Loni měl národní dopravce téměř 22.000 zaměstnanců.
4.12. – Výbor Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) schválil další příspěvky na zvýšení bezpečnosti zejména chodců a na vybavení vlaků evropským zabezpečovačem ETCS za přibližně 2,8 miliardy korun. Na bezpečnost chodců fond vyčlenil 921,1 milionu korun, na ETCS 1,9 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo dopravy.
2.12. – Vietnamský parlament schválil projekt výstavby vysokorychlostní železnice za 67 miliard dolarů (1,6 bilionu Kč). Spojí hlavní město Hanoj s Ho Či Minovým Městem. S odkazem na sdělení parlamentu o tom informovala agentura AFP. Nová trať bude pokrývat více než 1500 kilometrů mezi hlavním městem na severu a hospodářským centrem Vietnamu na jihu. Doba jízdy mezi oběma městy se zkrátí z 30 hodin přibližně na pět.
Na přelomu roku 2024 a 2025 bude v rámci Programu Doprava 2021 – 2027 vypsána další výzva pro rozvoj železničních vleček. V rozhovoru to uvedla to Ing. Pavlína Dohnanská Tomková, vedoucí Oddělení rozvoje železniční a kombinované dopravy Ministerstva dopravy, a přiblížila také další formy podpory kombinované dopravy.
29.11. – Správa železnic vypsala výběrové řízení na dodavatele PPP projektu pro železniční trať z Prahy-Veleslavína na pražské letiště. Má to být první spolupráce státu se soukromým sektorem na železnici. Vítěz výběrového řízení zajistí vybudování trati a její údržbu po dobu 25 let. Správa železnic o tom včera informovala v tiskové zprávě.
Železniční nákladní doprava v Evropě neprochází jednoduchým obdobím. Společnost ČD Cargo však oproti bývalým národním dopravcům v dalších zemích vykazuje výrazně lepší výsledky. Jaká je aktuální situace, to nám přiblížil předseda představenstva ČD Cargo Ing. Tomáš Tóth.
27.11. – Od ledna 2025 bude na české železniční síti spuštěn výhradní provoz ETCS na 622 kilometrech tratí, což zahrnuje hlavní koridory jako Česká Třebová – Olomouc – Dluhonice – Prosenice/Přerov a Břeclav – Bohumín. Traťová část je již prakticky připravena. Dokončují se přípravy vozidel a jejich obsluhy, aby byl v lednu zajištěný kompletní provoz na těchto tratích. Dodavatelé se připravují i na dodávání náhradních dílů pro provozovaná vozidla. V současné době je systémem vybaveno více než 1 400 vozidel a proškoleno 3 000 strojvedoucích, což znamená, že do ledna budou potřebné počty vozidel i strojvedoucích dosažené. Uvedli to včera zástupci Ministerstva dopravy.