8.10. – Výjimečným úspěchem pro český železniční průmysl skončil letošní veletrh InnoTrans, který probíhal před několika dny v Berlíně. Více než 30 členů Asociace podniků českého železničního průmyslu ACRI zde vystavovalo své produkty a nejmodernější technologie. Kromě obchodních úspěchů v podobě nově získaných zakázek se české firmy mohly pochlubit také ziskem mezinárodních ocenění pro své výrobky.
Železniční doprava
6.10. – Znovuobnovené jízdy vlaků Jindřichohradeckých místních drah (JHMD) využilo za půl druhého měsíce 3500 lidí. JHMD, které jsou po úpadku v reorganizaci, zahájily zatím jen turistický provoz téměř po dvou letech 10. srpna a jízdy ukončily poslední zářijový víkend. Z bezpečnostních důvodů vlaky nevyjely o víkendu 14. a 15. září, kdy Česko zasáhly deště a povodně. Před úpadkem v říjnu 2022 jezdily vlaky každý den jako běžná doprava, od května do září se svezlo odhadem 10 000 až 12 000 lidí, řekl Jan Kysela, který připravil reorganizační plán společnosti.
6.10. – Bezpečná přeprava zboží je zásadní pro globální obchod, protože chrání hodnoty a posiluje důvěru mezi obchodními partnery. Klíčové faktory, jako je pečlivý výběr přepravce, správné balení, moderní monitorovací technologie a pojištění, které minimalizují rizika, zajišťují spolehlivost během přepravy. Různá odvětví čelí jedinečným výzvám při zajišťování bezpečnosti, zvláště při přepravě citlivého či objemného zboží na dlouhé vzdálenosti.
4.10. – Sektor nákladní železniční dopravy se potýká s meziročním poklesem přepraveného nákladu. Nejhůře je na tom přeprava oceli, uhlí a dřeva. Důvodem jsou problémy hutí Liberty, nižší poptávka po uhlí a končící důsledky kalamity kůrovce. Řekl to prezident Sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD Martin Hořínek. Nákladní dopravci od ledna do konce března přepravili 21 milionů tun nákladu, meziročně o pět procent méně. Vyplývá to z předběžných statistik ministerstva dopravy zveřejněných na webu Českého statistického úřadu (ČSÚ).
2.10. – Správa železnic (SŽ) informovala o rozšíření dálkového systému řízení železniční dopravy. Od 1. října jsou do tohoto systému zapojeny stanice České Budějovice a výhybna Nemanice. Dálkově je tak řízená celá trať z Prahy přes Tábor do Českých Budějovic. Zapojení úseku z Budějovic ke státním hranicím v Horním Dvořišti se v současnosti připravuje.
2.10. – Správa železnic plánuje v příštím roce zahájit modernizaci trati z Brna do Přerova, nyní vyhlásila tendr na zhotovitele prací v úseku mezi Nezamyslicemi a Kojetínem. Stejně jako ostatní části důležité spojnice jižní a severní Moravy získá druhou kolej, traťová rychlost bude 200 km/h. Odstraní se všechny přejezdy, cestující získají bezbariérový přístup na nástupiště a pohodlný nástup do vlaků. S přestavbou prvního úseku se počítá od poloviny příštího roku do konce roku 2028.
1.10. - Dodávka nových elektrických jednotek RegioPanter pro Jihočeský kraj je úspěšně dokončena. Na konci září České dráhy od výrobce Škoda Group převzaly a do provozu uvedly jednotku číslo 650.246, čímž došlo k završení dodávky posledních pěti jihočeských Panterů druhé generace. Jihočeská flotila elektrických regionálních vlaků národního dopravce tak nyní zahrnuje celkem patnáct RegioPanterů 2. generace a čtyři obdobné jednotky z první série.
30.9. – Společnost Alstom v německém Salzgitteru představila projekt ARTE (Autonomous Regional Train Evolution, evoluce autonomních regionálních vlaků). ARTE je společný výzkumný projekt společností Alstom, Německého střediska pro letectví a kosmonautiku (DLR) a Fakulty provozu a řízení železnic na technické univerzitě TU Berlin s finanční podporou vlád Německa a spolkové země Dolní Sasko. Společnost Landesnahverkehrsgesellschaft Niedersachsen (LNVG) poskytne pro potřeby projektu dva vlaky. Projekt má podpořit digitalizaci německé železniční sítě zavedením automatizovaného provozu vlaků (ATO) s využitím evropského vlakového zabezpečovacího systému (ETCS) bez nutnosti instalace dalšího traťového vybavení. Jde o součást plánů Alstomu na plné využití automatizace, se zaměřením na stávající železniční tratě a zajištěním plynulého přechodu na modernizovaný provoz.
29.9. - Drážní úřad vydal pravidelnou výroční zprávu o bezpečnosti na českých železnicích za rok 2023. Rok 2023 potvrdil přetrvávající vývojové trendy českého železničního sektoru. Klesající počet evidovaných platných licencí strojvedoucích, mírně stoupající počet dopravců nebo vysoký počet železničních nehod v čele se střety na přejezdech. Pozitivně se v roce 2023 vyvíjel počet projetých návěstí zakazujících jízdu, který podle údajů provozovatelů drah a dopravců meziročně klesl o 44 na 132 případů. Pracovníci Drážního úřadu vykonali v roce 2023 celkem 1083 státních dozorů, což je nárůst oproti roku 2022 o 18,75 %.
27.9. - Princip průběžné valorizace jízdného ve vlacích Českých drah (ČD) o inflaci v uplynulém roce zvýší základní kilometrický tarif a nabídky z něj odvozené v průměru o 4,9 %. Úprava tarifu reflektuje inflaci a zvyšování nákladů za uplynulých 12 měsíců. U dospělé osoby bez slevy se jízdné na kratší vzdálenosti zvýší většinou o 1 až 5 korun, což je hodnota pro nejčastější cesty v základním tarifu. Změny v kilometrickém tarifu Českých drah odpovídají inflační úpravě u Systému jednotného tarifu a jízdenek OneTicket. V rámci modernizace flotily České dráhy letos plánují nasadit až 140 nových vlaků, což přinese více než 22 tisíc nových míst k sezení pro cestující.