Travel Service

Poloviční podíl v letecké společnosti Travel Service získají Číňané

Poloviční podíl v letecké společnosti Travel Service získají Číňané

PRAHA (6.9.) – Letecká společnost Travel Service podepsala smlouvu o strategickém partnerství a spolupráci se společností China Energy Company Limited (CEFC), která se stává novým akcionářem Travel Service. Během následujících dvou měsíců podíl čínské společnosti CEFC v Travel Service vzroste na 49,92 procenta a zároveň dojde výraznému posílení základního kapitálu Travel Service. Současní akcionáři Travel Service zůstanou nadále většinovými vlastníky společnosti.

„Tato akvizice je v zcela souladu se strategií a záměry Travel Service na další intenzivní rozvoj naší společnosti s potenciálem vybudovat z Travel Service silného leteckého přepravce v regionu střední a východní Evropy. CEFC vnímáme jako silného finančního a strategického partnera, který přispěje k dalšímu rychlému růstu společnosti,“ říká Jiří Šimáně, předseda představenstva Travel Service“. Vstup CEFC do Travel Service umožní Travel Service proniknout na čínský trh a vybudovat významné strategické spojení mezi středoevropským a asijským regionem, ze kterého budou profitovat především cestující.

Čínská společnost bere vstup do společnosti Travel Service jako velkou příležitost k rozvoji svého podnikání v Evropě. „Velmi dobře také vnímáme narůst zájmu o Českou republiku v asijském regionu, a to jak ze strany investorů tak i turistů. V kontextu s otevřením přímého leteckého spojení mezi Prahou a Pekingem a dalším naším plánovaným projektem s významnou čínskou leteckou společností pak chceme z pražského letiště vytvořit pro turisty a investory z Číny a Asie bránu do regionu," uvedl prezident CEFC Čchan Čchao-tuo. Prahu si jeho firma vybrala jako sídlo svých evropských aktivit a podle Čchana zde plánuje další investice ve všech oblastech, včetně cestovního ruchu.

Díky strategické poloze ČR a aktuálním politickým i ekonomickým podmínkám je vstup CEFC do společnosti Travel Service logickým krokem při expanzi na evropský trh, řekl analytik společnosti Colosseum František Bostl. Profitovat by z této transakce neměla pouze ČR, nýbrž celý region střední a východní Evropy, který se takto dostává na čínskou investiční mapu. Český aerobyznys může podle něj očekávat vyšší příliv cestujících a Praha má tak velký potenciál stát se tranzitním místem pro celou Evropu. Travel Service sám má šanci touto transakcí získat vyšší podíl na evropském trhu nízkonákladových letů, dodal.

Aerolinky Travel Service dosud patřily do skupiny Unimex Group vlastněné Šimáněm a Jaromírem Šmejkalem, která podle databáze Prodata držela skrze dceřinou společnost Global Trade Opportunities 36,16 procenta akcií. Stejný podíl měl i podnikatel Roman Vik, zbytek (27,68 procenta) patří cestovní kanceláři Canaria Travel (ta přitom z poloviny patří Unimexu a polovinu ovládá Vik).

(tj/čtk)

spinner