9. dubna 2015
PRAHA (9.4.) – Státní podnik Řízení letového provozu ČR dosáhl za rok 2014 hrubého zisku v celkovém objemu 536 milionů korun a to při obratu 3,391 miliardy korun. Jedná se tak o nejvyšší obrat v historii podniku a druhý nejvyšší dosažený hrubý zisk. Byl současně dosažen a výrazně překročen plánovaný výsledek hospodaření a podnik tak splnil všechny svoje závazky vůči zakladateli (Ministerstvo dopravy ČR), zaměstnancům, dodavatelům a ostatním obchodním partnerům.
Příznivých hospodářských výsledků ŘLP dosáhlo i přes skutečnosti, které negativně ovlivnily vývoj letového provozu v českém vzdušném prostoru. Kromě menšího využívání hlavních letových tratí nad střední Evropou v důsledku ukrajinské krize (odhad nedosažených výnosů z tohoto důvodu je zhruba 85 milionů Kč) to byl také další mírný pokles provozu na letištích České republiky. Naopak pozitivně se do hospodaření promítl dlouhodobě uplatňovaný trend řízení a úspor nákladů a také prodej nepoužívaného objektu na Smetanové nábřeží v centru Prahy (210 milionů korun). Zisk tak nebyl dosažen na účet leteckých dopravců, protože podnik i v roce 2014 zachoval své ceny na úrovni posledních šesti let.
Dobré hospodářské výsledky tak stejně jako v roce předchozím umožní naplnit fond zakladatele, který slouží Ministerstvu dopravy jako zdroj pro financování rozvojových aktivit v tomto resortu. V roce 2014 bylo do tohoto fondu převedeno 100 milionů korun z hospodářského výsledku za rok 2013. Hlavním zdrojem příjmů podniku v roce 2014 bylo poskytování letových navigačních služeb. Tyto výnosy představovaly 89 procent z celkových výnosů podniku. Na dosažených výnosech se nejvíce podílely výnosy z traťových navigačních služeb (76 procent z celkových výnosů). Druhou nejvýznamnější výnosovou položkou byly výnosy z letištních a přibližovacích služeb (13 procent celkových výnosů). Poslední součástí této skupiny byly výnosy z cvičných letů ve výši dvou milionů korun.
Významnou výnosovou položkou jsou komerční aktivity podniku ve výši 42 milionů korun, konkrétně činnost Letecké školy ŘLP ČR, s. p. (obchodní jméno CANI – Czech Air Navigation Institute). Poptávka zahraničních klientů dynamicky rostla po nabídce činností kalibrační letky podniku, která dlouhodobě působila u zákazníků v Lotyšsku, Arménii a Uzbekistánu. „Dlouhodobě se snažíme rozvíjet naše komerční aktivity a nespoléhat v případě výnosů pouze na naši hlavní činnost. Aktivně sledujeme proces liberalizace trhu letových provozních služeb v Evropě a v případě výcviku licencovaného letového personálu v naší dceřiné společnosti CATC (Czech Aviation Training Centre) podnikáme nebo připravujeme řadu obchodních kroků v Číně, Indii a Vietnamu “ uvedl při této příležitosti generální ředitel ŘLP ČR, s. p., Jan Klas.
V souladu s mezinárodními předpisy bude dosažený zisk použit zejména na další rozvoj letových provozních služeb v České republice. Nejdůležitějším strategickým rozvojovým cílem podniku je úspěšné zavedení nového systému pro řízení letového provozu (tzv. projekt NEOPTERYX), který se v budoucnosti stane hlavním pilířem pro poskytování moderních a bezpečných letových provozních služeb v českém prostředí. V roce 2014 byla na po výběrovém řízení podepsána smlouva na dodávku nového systému s francouzskou společností THALES v hodnotě 35,5 milionu eur. Financování projektu bude zajištěno výhradně z vlastních zdrojů podniku.
Hlavními uživateli služeb ŘLP ČR, s.p. byly v roce 2014 následující letecké společnosti: Lufthansa, Emirates, Turkish Airlines, Qatar Airlines, Air Berlin, British Airways, České aerolinie, Travel Servis, Swiss International Airlines, Austrian Airlines a další.
(tj)