3.10. – Spojené státy zavedou odvetná cla deset procent na evropská letadla a 25 procent na zemědělské a průmyslové zboží. Reagují tak na nezákonné subvencování evropského výrobce letadel Airbus. S odvoláním na pracovníky Úřadu amerického obchodního zmocněnce (USTR) o tom včera informovaly zahraniční tiskové agentury.
Dopravní politika
Nedávno jsme zažili, že dozorčí rada Českých drah odvolala svého generálního ředitele, který přitom řídil podnik pouhých devět měsíců; o jeho nástupci má rozhodnout regulérní výběrové řízení. A to je pro podnik určitá novinka: souvislá řada generálních ředitelů ČD byla totiž pouze jmenována dozorčí radou. Zdálo se, že tato skoro tradice bude pokračovat i pod novým ministrem dopravy – ovšem nebýt veřejného příslibu předsedy vlády, že tentokrát proběhne výběrové řízení. Uzávěrka přihlášek byla k 29. červenci. Nedávno jsme rovněž zažili tradičně v Ostravě jubilejní, 20. ročník mezinárodního veletrhu drážní a manipulační techniky; jeho součástí byla dvoudenní odborná konference zaměřená na aktuální stav budování moderní železnice v České republice.
24.9. – Vzhledem ke skutečnosti, že Velká Británie má opustit Evropskou unii již na konci října, vyzval včera evropský automobilový průmysl oba aktéry, aby se vyhnuli brexitu „bez dohody“. Přední organizace zastupující výrobce vozidel a náhradních dílů v celé EU – Evropská asociace výrobců automobilů (ACEA) a Evropská asociace dodavatelů automobilů (CLEPA), jakož i národní asociace včetně Německé asociace automobilového průmyslu (VDA), Federace francouzských výrobců automobilů (CCFA) a Společnosti výrobců a obchodu motorových vozidel (SMMT), společně zdůrazňují, že brexit „bez dohody“ by měl zásadní negativní dopad na jedno z nejcennějších ekonomických aktiv Evropy. K této výzvě se připojuje také české Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP).
23.9. – Žádné členské státy Evropské unie nejsou proti tomu, aby se Evropa snažila dosáhnout klimatické neutrality do poloviny tohoto století. Po pátečním jednání unijních ministrů dopravy to novinářům řekla eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulcová. Podle ní se zástupci všech zemí shodují na cíli, navrhují ale rozdílné cesty k jeho dosažení. Česko mimo jiné podporuje přechod k autům, která produkují nižší emise, řekl náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.
20.9. – LETECKÁ DOPRAVA – V rámci rozšíření svých služeb pro letecké společnosti a speditéry otevírá firma World Flight Services (WFS) Pharma Centre za 10 milionů EUR na letišti Charlese De Gaula v Paříži. Tato investice následuje po otevření farmaceutických zařízení v Kodani, Johannesburgu a v Miami. Bude fungovat pro pozemní a leteckou oblast a rovněž obdrží IATA certifikát CEIV Pharma v rámci iniciativy pro komunitu leteckého carga. Prostor o rozloze 2400 metrů čtverečních má vlastní nakládací plošinu a manévrovací plochu pro nakládku a vykládku farmaceutických zásilek pod kontrolovanou teplotou a prostor pod teplotou +15 až +25 oC s kapacitou 108 europalet ve čtyřech úrovních a kapacitou uložení 47 europalet na podlaze. Malý mrazicí prostor s –20 oC může uložit současně devět europalet. WFS rovněž investuje do systémů nové digitální techniky ke zvýšení provozní efektivnosti a viditelnosti zásilek. Nový systém skladového managementu (WMS) podporuje užívání skenování čárového kódu pro monitorování skladové kapacity v reálném čase. Řešení sledování teploty s cloudovou platformou sbírá údaje o teplotě a vlhkosti v reálném čase přes čidla. Středisko je rovněž vybaveno kontrolním a poplašným systémem CCVT, navázaném na bezpečnostní provozní centrum. Zařízení také odráží podnikové kroky v ochraně klimatu. Hugo Rodriques, viceprezident Cargo France u WFS uvedl: „Farmaceutické výrobky jsou jsou jedním z nejrychleji rostoucích produktů v oblasti leteckého carga a naši zákazníci z řad leteckých společností odpovídají na tuto příležitost specializovanými produkty a službami k pokrytí poptávky.“
17.9. – Spojené státy pravděpodobně v brzké době uvalí nová cla na zboží z Evropské unie kvůli vleklému sporu ohledně subvencování výroby letadel. Včera to uvedla evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová. EU podle ní v takovém případě odpoví novými cly na americké zboží, napsala agentura DPA.
16.9. – Německé ministerstvo dopravy chce do roku 2030 investovat až 75 miliard EUR (1,9 bilionu Kč) do boje proti klimatickým změnám. Investice do podpory elektromobilů nebo rozvoje železniční dopravy mají vést k tomu, že i oblast dopravy splní klimatické závazky Německa na rok 2030. Zatím k tomu má velmi daleko.
Poprvé od roku 1989 existují díky týmové práci vlády, parlamentu i Ministerstva dopravy ČR a jemu podřízených organizací podmínky pro výraznou expanzi projektů dopravní infrastruktury v oblasti silniční, drážní i vodní dopravy. Pomůže tomu také připravovaná transformace ŘSD na akciovou společnost. Naprostá většina zbývajících staveb pro dokončení dálniční sítě ČR bude zahájena v nejbližších pěti letech.
11.9. – Představenstvo Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) na včerejším jednání zvolilo ze šesti viceprezidentů Daniela Beneše prvním viceprezidentem svazu. „Vážím si zvolení do pozice prvního viceprezidenta. Je to pro mě povzbuzení a potvrzení, že si kolegové z představenstva mé dosavadní práce v oblasti energetické politiky ve Svazu průmyslu váží,“ uvedl 1. viceprezident SP ČR Daniel Beneš.
10.9. – Index nákupních manažerů PMI (Purchasing Manager Index), který sleduje průmyslovou produkci, zůstal v srpnu v Německu již osmý měsíc v řadě pod hranicí 50 bodů, ačkoli oproti velmi slabému červenci mírně vzrostl z 43,2 na 43,5 bodu. Výrobní sektor v Německu je tak stále pod silným tlakem. Podle londýnské společnosti IHS Markit pokles objednávek způsobuje u mnoha firem omezování produkce a může vést k dalšímu propouštění.