Dopravní politika

Resort dopravy vyplatil v pololetí poradcům přes 16 milionů Kč

16.8. – Ministerstvo dopravy vyplatilo v prvním pololetí letošního roku svým poradcům a členům poradních týmů více než 16,1 milionu Kč. Resort tak letos výdaje na poradce výrazně snížil, ve stejném období loni na ně vynaložil 51,5 milionu Kč. Vyplývá to ze zveřejněného seznamu poradních orgánů, poradců, advokátů a advokátních kanceláří. Loňské výdaje oproti letošnímu roku výrazně navýšily například služby pro studii vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe.

Index PMI: Průmyslová výroba v Německu se znovu propadla, převládá pesimismus

Index PMI: Průmyslová výroba v Německu se znovu propadla, převládá pesimismus Premium

13.8. – Zpomalení tempa hospodářského růstu zemí Eurozóny se nevyhnulo ani Německu: index nákupních manažerů PMI (Purchasing Manager Index), který sleduje průmyslovou produkci, zůstal pod hranicí 50 bodů již sedmý měsíc v řadě. Klesá objem objednávek, obzvláště pro export, což ukazuje, že se výrobní sektor v Německu v červenci potýká s příkrým poklesem, který je dokonce největší za posledních sedm let. Aktuální data indexu PMI londýnské společnosti IHS Markit v červenci ukázala hodnotu 43,2 bodů, zatímco v červnu dosahoval PMI hodnoty 45 bodů. Nejdůležitější indikátor nejsilnější evropské ekonomiky přešel do varující červené zóny.

Česká republika potřebuje nezávislého a nestranného koordinátora mobility

Dopravní telematika není izolovaným ostrovem v oblasti mobility a musí reagovat na potřeby celého systému. Aby spolupráce byla možná, je zapotřebí centrální nezávislý koordinátor mobility, který však v České republice chybí. Minulý týden na to upozornil prezident Sdružení pro dopravní telematiku Roman Srp.

Slovenský ministr dopravy Arpád Érsek jednal s maďarským kolegou o železnici a infrastruktuře

5.8. – Ministr dopravy a výstavby Slovenska Arpád Érsek a státní tajemník pro dopravní politiku Ministerstva inovací a technologií Maďarska László Mosóczi na pracovním jednání hovořili o možnostech obnovení některých přímých železničních spojení mezi slovenskými a maďarskými městy. Tématem byl i stav přípravy a výstavby mostů přes Dunaj a Ipeľ. Obě strany se vzájemně informovaly i o stavu příhraničních silničních projektů.

Co přinesl červen 2019 v dopravě

Nejvýznamnější zdravotnická instituce světa – Světová zdravotnická organizace WHO se sídlem v Ženevě – sestavila souhrnnou zprávu o stavu silniční bezpečnosti ve světě, která hodnotí stav několika posledních let. V dnešních řádcích se zaměřím na její hlavní poznatky. Připomínám, že WHO – World Health Organisation, patřící do rodiny agentur OSN, byla založena 7. dubna 1948. Tento den se oslavuje ve světě jako Den zdraví. Členy WHO je 193 států a jejím cílem je zajistit, aby všechny země světa dosáhly v oblasti zdravotnictví co nejvyšší úrovně.

Ekonomika zemí EU zažívá podle Evropské komise zažívá další rok růstu a také výhled je příznivý

Ekonomika zemí EU zažívá podle Evropské komise zažívá další rok růstu a také výhled je příznivý Premium

16.7. – Vývoj ekonomiky bezprostředně ovlivňuje životaschopnost dopravních, logistických i spedičních firem. Co v ekonomice v rámci Evropské unie lze do budoucna očekávat a také jaký byl vývoj v předchozím období, to přibližuje letní předpověď Evropské komise, která byla zveřejněná minulý týden.

Aktuality ze světa 27/2019

Aktuality ze světa 27/2019 Premium

4.7. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Německá námořní plavba usiluje na své cestě do budoucnosti o hlubokou změnu struktury. „Jsme nadále v krizové ochablosti,“ řekl Alfred Hartmann, prezident Svazu německých rejdařů (VDR). Plavba však stále ještě celosvětově roste, v průměru o tři procenta ročně. Německá obchodní flotila se za posledních deset let zmenšila ze svého nejvyššího stavu s více než 3 500 loděmi na dnešních 2 300 plavidel. Počet rejdařství se snížil z více než 400 podniků na 330. Díky zlepšeným rámcovým podmínkám jiné země svá postavení vybojovaly. Na letošní Národní námořní konferenci ve Friedrichshafenu hodlají rejdaři dosáhnout, že se své konkurenci vyrovnají. Znamená to především přístup k úvěrům, kde se německé námořní banky široce odtáhly od trhu a rejdařství ještě nestačila mobilizovat vlastní prostředky. Stát by mohl podpořit nákupy nových lodí například cestou prostředků KfW (Institutu úvěrů pro rekonstrukci), občanského vlastnictví a záruk.

Co přinesl květen 2019 v dopravě

V posledních dnech a týdnech zaznamenáváme množství kroků směrem k ochraně klimatu a snižování emisí – ať již se škodlivým chemickým obsahem či zvyšujících teplotu kolem zeměkoule, přičemž doprava a logistika zde hrají důležitou roli. Dnes se věnujeme krokům nejvyšších institucí Evropské unie, dále pak výzvám nejdůležitějších bank světa a také poslednímu návrhu z politické sféry Německa. Je zřejmé, že svět začíná brát situaci ohledně klimatu velmi vážně.

Stát podle expertů v dopravě rozhýbal legislativu, musí ale pokračovat

24.6. – Ministerstvo dopravy za roční fungování současné vlády premiéra Andreje Babiše rozhýbalo legislativu k urychlení dopravních staveb, musí v tom však pokračovat. Samotná výstavba je stále pomalá. Tak hodnotí působení vlády v dopravě někteří dopravní experti. Odborníci uvedli, že současného ministra dopravy Vladimíra Kremlíka čeká v následujícím období spousta práce.

Vladimírovi Kremlíkovi schází v rozpočtu miliardy na dopravní stavby

24.6. – Ministr dopravy Vladimír Kremlík není zcela spokojen s penězi, se kterými počítá pro jeho resort první návrh státního rozpočtu na příští rok. Novinářům to řekl před zasedáním vlády, na kterém se budou ministři návrhem ministerstva financí zabývat. Kvůli dopravním stavbám by si Vladimír Kremlík představoval navýšení rozpočtu v řádu miliard korun. Tradiční jednání o závěrečné podobě rozpočtu chystají s ministryní financí Alenou Schillerovou na léto i další ministři.

spinner