9. listopadu 2021, čtk
11.11. - Největší oborová asociace v Česku, kterou je Svaz průmyslu a dopravy v ČR, vyzvala vznikající vládu ke krokům v sedmi odvětvích, aby byl český průmysl konkurenceschopný. Projevy téměř všech účastníků včerejšího sněmu v Brně se dotkly přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku. Evropský Green Deal podle nich může být výzva a příležitost, ale je nutné, aby byly spočítané dopady různých opatření. Zatím je to podle svazu spíše ideologie a některá opatření mohou uškodit, řekl na sněmu svazu místopředseda Radek Špicar. Dalšími tématy pro budoucí vládu jsou digitalizace, doprava, export, trh práce, vývoj, výzkum a vzdělanost.
Špicar také řekl, že je čas zahájit po 30 letech druhou ekonomickou transformaci, protože ta, která začala po roce 1989, už se vyčerpala. "Jinak nedoženeme vyspělé ekonomiky jako Německo. Je potřeba se zbavit levné ekonomiky. Zatímco německý zaměstnavatel získá za hodinu práce od svého zaměstnance 42 eur, český jen 13 eur," řekl Špicar. Zmínil, že je potřeba, aby v nové vládě získal svaz spolupracujícího partnera. Budoucí premiér Petr Fiala, který se se stranickým kolegou Zbyňkem Stanjurou připojili on-line, přislíbil spolupráci. "Jsem si velmi dobře vědom důležitosti průmyslu pro českou ekonomiku. Věřím, že budeme partneři a ne soupeři. Shodujeme se v mnoha věcech," řekl Fiala. I on zmínil, že ke zvládnutí Green Dealu je potřeba, aby jádro bylo uznané jako zdroj čisté energie a plyn jako přechodný zdroj při ukončování spalování uhlí.
Svaz chce po vládě, aby v Národním plánu obnovy zvýšila množství peněz na digitální transformaci firem z jedné na pět miliard korun a aby se nedigitalizovala jen státní správa. Druhou výzvou vládě je zrychlení výstavby dopravní infrastruktury, protože tempo výstavby naplánované dálniční sítě pokulhává. Zároveň je potřeba stavět infrastrukturu pro elektromobily a pro další alternativní pohony. Stejně tak se má vláda soustředit na modernizaci železniční infrastruktury.
Velkou proměnu prodělá trh práce, protože každý rok odchází do důchodu více lidí, než jich do práce nastupuje a nůžky mezi těmito skupinami se budou rozevírat. A to už se nyní Česko potýká s nedostatkem zaměstnanců. Stanjura uvedl, že vláda bude chtít zrychlit a zjednodušit přijímání zaměstnanců především z Ukrajiny. Svaz volá i po co nejrychlejším spuštění důchodové reformy, o níž se už čtvrtstoletí jen diskutuje, ale žádná vláda žádné reálné kroky neučinila.
Nová vláda má pokračovat v podpoře exportu, na němž je česká ekonomika závislá. Stanjura zmínil, že koalice bude chtít prosadit zákon, aby firmy mohly kompletně účtovat a provádět platby v eurech.
Dlouhodobě se v Česku mluví o podfinancovaném výzkumu a vývoji, proto Svaz průmyslu usiluje o to, aby výdaje na tento sektor dosáhly 2,5 procenta HDP do roku 2025. S tím souvisí i vzdělanost. Školství má žáky připravovat na to, aby se orientovali v digitálním světě a dokázali porozumět novým technologiím.
Jaroslav Hanák: Trh práce neexistuje
Trh práce neexistuje, končící vláda jej naprosto neřešila, selhala v podpoře přijímání zahraničních pracovníků, řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. V projevu kritizoval také podle něj nevhodný školský systém, který neodpovídá potřebám zaměstnavatelů, a prohlásil, že vědu a vývoj vláda podporovala jen na papíře. Na jeho slova reagoval na sněmu premiér Andrej Babiš, který kritiku odmítl a uvedl, že jeho vláda udělala ve srovnání s předchozími kabinety nejvíc práce. K trhu práce uvedl, že během pandemie se zásluhou vlády podařilo udržet nízkou nezaměstnanost.
"Trh práce neexistuje, je to největší problém české ekonomiky. Nás nezajímá, kolik procent je nezaměstnanost, ale zajímá nás, kolik těch lidí reálně chce pracovat, nebo zda chtějí být na dávkách a zároveň v šedé ekonomice. Problém je, že tady 30 000 seniorů odejde do důchodu a nemá je kdo nahradit. A jediným řešením je jasná politika pro přijímání zahraničních pracovníků," prohlásil Hanák. Zatímco v Dánsku je podle něj možné zaměstnat cizince do měsíce, v České republice to celé trvá i devět měsíců.
Problematické je podle Hanáka i české školství, které podle něj "nikdo neřeší". Hanák míní, že jeho úroveň naprosto neodpovídá požadavkům firem ve 21. století. Plošnému zvýšení platů učitelů vytkl právě to, že bylo plošné. "Když jsem přišel s tím, že je zapotřebí motivační program pro mladé učitele, aby ve školství zůstávali, byl jsem nepochopen," řekl.
Zopakoval kritiku přístupu vlády k takzvanému kurzarbeitu i princip minimální mzdy, kterou označil za zlý nástroj. Přidal i výhrady k podobě státního rozpočtu. "Veřejné finance se propadly kvůli populistickým rozhodnutím. Přihazovalo se důchodcům, a přitom nejpostiženější byli ti, kdo nemohli podnikat, museli zavřít své podniky a byly to i firmy mimo oblast cestovního ruchu," řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy. Babiš opáčil, že stát se zadlužil kvůli tomu, aby mohl během covidu pomoci těm, kteří podnikat nemohli a vynaložil 460 miliard korun. Premiér dodal, že Česko patří k nejméně zadluženým zemím v Evropě.
Hanák také řekl, že vláda nepředložila žádnou studii dopadu snižování emisí podle evropského Green Dealu na Českou republiku a její ekonomiku. Babiš k tomu uvedl, že on s Poláky na nedávné klimatické konferenci v Glasgow vybojoval možnost zvolit si v každé zemi vlastní energetický mix na cestě k nízkouhlíkové ekonomice.
V projevu, v němž Hanák komentoval práci končící vlády za poslední rok, naopak pochválil dokončenou modernizaci dálnice D1, investice do železnice i program Antivirus. Uvedl, že od slibované digitalizace státní správy čekal víc, ale ocenil zavedení bankovní identity.
Na závěr svého projevu připojil i komentář na adresu premiéra Andreje Babiše, který se sněmu účastnil. "Přežili jsme dvě okupace, přežili jsme finanční krizi, zvládáme i covidovou krizi. A přežili jsme i tvoji vládu, Andreji," zakončil Hanák.
(čtk)
Foto: SPČR