Námořní doprava

Chartery

Sazby za pronájem plavidel znovu míří dolů

Charterové sazby v námořní dopravě se opět propadly na dno. Drtivá většina indexů, které sledují vývoj sazeb za pronájem nákladních lodí, ohlásila na počátku července dramatický pokles. Nejvíce přepravci nechávají „krvácet“ rejdařství provozující flotily lodí na sypký náklad. Baltic Dry Index, zobrazující stav na trhu charterů plavidel pro přepravu suchého hromadného zboží všech velikostních kategorií, ztratil 221 bodů a skončil na hodnotě 2280 bodů, což představuje pokles o devět procent.

Brémské přístavy

Brémy vybraly pozemek pro off-shore centrum

Brémská zemská vláda v červnu vybrala pozemek pro nový příbřežní logistický terminál v hodnotě 250 milionů €, který bude sloužit pro zásobování větrných elektráren v Severním moři. Rozhodnutí ukončilo měsíce nejistoty kolem rozsáhlého projektu.

Austrálie

Austrálii se loni vyhnul pokles kontejnerové dopravy

Mezi lety 2008 a 2009 se snížil počet kontejnerů přepravených v námořní dopravě. Přímý důsledek světové finanční krize byl navázán na pokles spotřebitelské poptávky ve všech třech hlavních ekonomických centrech světa: USA, Evropské unii a Japonsku, což s sebou přineslo snížení exportní i importní výkonnosti všech zemí ve vysoké míře závislých na ekonomickém vývoji v centrech. V hodnotovém vyjádření se snížilo tempo růstu mezinárodního obchodu se zbožím a službami, mezi jejichž pilíře patří námořní plavba.

Maersk

Maersk Line hledá nové příležitosti se svými zákazníky

Pro drtivou většinu námořních rejdařů je stále prioritou přeprava zboží z Asie do Evropy, v případě České republiky pak zejména do tradičních evropských přístavů jako je Hamburg, Bremerhaven a Rotterdam. V kursu však začínají být i jiné destinace, a tak se někteří rejdaři začínají stále více poohlížet i po přepravě zboží do méně tradičních přístavů. Patří mezi ně i společnost Maersk Line.

Polsko

Gdaňsk, Štětín a Gdyně doplácejí na neefektivní napojení

Polské baltské přístavy začaly čelit poklesu odbaveného zboží již před plným vypuknutím krize. Loni však v důsledku krize zaznamenaly meziroční propad o plných osm procent. A kdyby se v Gdaňsku nezvýšil překlad o deset procent, bylo by toto číslo ještě podstatně vyšší.

Hanjin Shipping

Terminál v Algeciras zlepší nejen spojení Evropy a Afriky

Nedávno dokončený intermodální terminál ve španělském přístavu Algeciras, který provozuje CKYHS Aliance, jejímž členem je mimo jiné korejská rejdařská společnost Hanjin Shipping, nabídne výrazně lepší spojení Evropy s africkými přístavy. „Využívání terminálu je výsledkem nové politiky naší firmy orientovat se také na přepravu ze severu na jih a opačně,“ řekl na konci června zástupce české pobočky Hanjin Shipping Jan Hyrman.

Kontejnerová plavba

Prudký nárůst zaskočil rejdaře; hrozí nedostatek kontejnerů

Poptávka po kontejnerové námořní dopravě se v poslední době zvyšuje tak rychle, že někteří rejdaři patrně brzy nebudou schopni si v předstihu zajistit volné kontejnery. Podle britského ekonomického listu Financial Times je zcela zaskočilo silné oživení na trase z Asie do Evropy, na níž poptávka v poslední době meziročně vzrostla už o 23 procent.

Baltic Dry Index

Snížení hodnoty indexu hrozí recesí

Ekonomové varují před možným opakováním hospodářské krize z let 2008 a 2009. V druhé polovině června se totiž překvapivě propadla hodnota klíčového indexu námořní dopravy, který posloužil během hospodářské recese jako nejdůvěryhodnější ukazatel vývoje ekonomiky.

Evropská unie

Parlament podpořil rychlé přijetí Rotterdamských pravidel

Evropský parlament doporučuje, aby členské státy Evropské unie „co nejrychleji podepsaly, ratifikovaly a do svého právního systému zahrnuly Úmluvu OSN o smlouvách o mezinárodní přepravě zboží zcela nebo zčásti po moři obecně označovanou jako Rotterdamská pravidla“. Doporučení je obsaženo v dokumentu o strategických cílech námořní dopravní politiky Evropské unie do roku 2018, který europoslanci schválili na počátku května. Stanovisko Evropského parlamentu ovšem není pro evropskou sedmadvacítku závazné.

ČR/Německo

HHM v Boleslavi představila Metropolitní region Hamburk

Překlad zboží v krizí těžce postiženém přístavu Hamburk se vrací k růstu. V prvním čtvrtletí hlavní námořní brána pro český import i export již opět vykázala meziroční nárůst překladu – o 4,6 procenta na 28,6 milionu tun. Služby, které může českým zákazníkům nabídnout nejen přímo Hamburk, ale i další námořní přístavy tzv. Metropolitního regionu Hamburk, do nějž se řadí například Cuxhaven, Brunsbüttel, Kiel nebo Lübeck, jejich zástupci přiblížili na konci dubna na prezentaci v Muzeu Škoda Auto v Mladé Boleslavi.

spinner