Na konci září podepsali v Rotterdamu zástupci vlád šestnácti zemí dohodu známou jako Rotterdamská pravidla.
Námořní doprava
Nedostatečné vytížení kapacit kontejnerových lodí na charterovém trhu bude zřejmě přetrvávat až do roku 2015.
Všechna kontejnerová rejdařství se v prvním pololetí letošního roku ponořila do červených čísel. Jejich snaha zvýšit tarify a vymanit se tak z příjmové krize totiž naráží na přetrvávající ostrý konkurenční boj.
Hamburská přístavní a logistická skupina HHLA zahájila na počátku srpna rozsáhlý program dalšího zvyšování kvalifikace pracovníků na zkrácený úvazek.
Dánský koncern A. P. Moller-Maersk se stahuje z oboru konstrukce lodí. K rozhodnutí jej vedly pokračující ztráty jeho loděnic.
Francouzský přístav Le Havre zaznamenal za prvních šest měsíců letošního roku mírný pokles objemu překladu o 1,7 procenta – z 38,8 na 38,2 milionu tun. Údaje zveřejněné v červenci jsou zatím předběžné.
Ceny charterů v námořní dopravě hromadného zboží během posledních dvou měsíců létají doslova jako na houpačce. Na konci června a počátkem července se řítily strmě dolů, aby v polovině července zase prudce vyletěly vzhůru.
Evropský svaz odesilatelů European Shipper’s Council v červnu vyjádřil vážné výhrady svých členů k novému návrhu právní úpravy námořní dopravy, tzv. Rotterdamským pravidlům. Podle svého sekretariátu svaz v tomto směru cítí podporu i ze strany Evropské komise, která došla k závěru, že nová pravidla nepovedou k žádoucímu posílení spolupráce různých druhů dopravy.
V městě Alblasserdam východně od námořního přístavu Rotterdam vyroste nový kontejnerový terminál. Dohodu o výstavbě překladového centra podepsali 29. června zástupci nizozemského ministerstva dopravy a rotterdamské přístavní správy.
Příjmy egyptské státní pokladny z dopravy v Suezském průplavu se v květnu meziročně snížily o 29 procent na 342,4 milionu USD (zhruba 6,7 miliardy Kč). S odvoláním na egyptské úřady o tom informovala agentura Reuters.