Evropský svaz odesilatelů European Shipper’s Council v červnu vyjádřil vážné výhrady svých členů k novému návrhu právní úpravy námořní dopravy, tzv. Rotterdamským pravidlům. Podle svého sekretariátu svaz v tomto směru cítí podporu i ze strany Evropské komise, která došla k závěru, že nová pravidla nepovedou k žádoucímu posílení spolupráce různých druhů dopravy.
Námořní doprava
V městě Alblasserdam východně od námořního přístavu Rotterdam vyroste nový kontejnerový terminál. Dohodu o výstavbě překladového centra podepsali 29. června zástupci nizozemského ministerstva dopravy a rotterdamské přístavní správy.
Příjmy egyptské státní pokladny z dopravy v Suezském průplavu se v květnu meziročně snížily o 29 procent na 342,4 milionu USD (zhruba 6,7 miliardy Kč). S odvoláním na egyptské úřady o tom informovala agentura Reuters.
Rotterdamská pravidla
Přepravci odmítají novou námořní úmluvu, úřady ji naopak vítají
Po zdlouhavých, šest let trvajících přípravných pracích by měli 23. září v Rotterdamu zástupci nejméně dvaceti zemí podepsat novou mezinárodní úmluvu o námořní dopravě. Úmluva OSN o smlouvách o mezinárodní přepravě zboží zcela nebo zčásti po moři, obecně označovaná jako Rotterdamská pravidla, je sice moderní a velmi potřebný dokument, zatím však vzbuzuje velmi rozporné reakce, a to i v České republice.
Dánské rejdařství Maersk Line v červnu před vrcholem sezony obchodu
mezi Asií a Evropou oznámilo zvýšení tarifů v této relaci.
Reagovalo tak na poslední kroky konkurenčních rejdařů, například Neptune
Orient Lines (NOL) a Hapag-Lloyd.
Tak významné logistické uzly, jakými jsou námořní přístavy, už nelze při návrhu a výstavbě transevropských dopravních sítí TEN dále opomíjet. Podle názoru svazu evropských námořních přístavů ESPO by přístavy a jejich spojení s vnitrozemím měly být jednoznačně dokonce klíčovou součástí integrovaných dopravních sítí v Evropě.
Podle březnového oznámení singapurského námořního a přístavního úřadu MPA (Maritime and Port Authority of Singapore) loni objem překladu v Singapuru dosáhl 29,0 milionu TEU a meziročně se tak zvýšil o 7,3 procenta.
Navzdory globální ekonomické krizi, která postihla prakticky všechny sektory světového hospodářství, se slovinskému přístavu Koper letos zatím relativně daří. V březnu přeložil celkem 1 148 214 tun zboží, za celé první čtvrtletí 3 712 353 tun.
Světem hýbe ekonomická krize. Mezi těmi, na koho tvrdě dopadla, jsou
i rejdaři, kteří byli během posledních měsíců nuceni odstavit
přibližně
10 procent kapacity svých lodí. „Skončilo období bouřlivého růstu,
nastává tvrdá realita,“ uvedl na pražském semináři o aktuálních
problémech námořní přepravy na počátku dubna předseda Námořního klubu
SSL ČR Jiří Šťastný.
Členské státy mezinárodní námořní organizace IMO v poslední době intenzivně diskutují o možnosti zapojení námořní dopravy do obchodu s emisními povolenkami. Podle názoru německých rejdařů by vhodným nástrojem pro zapojení námořní dopravy do úsilí na ochranu klimatu mohlo být založení mezinárodního fondu na podporu ekologických projektů.