Pro drtivou většinu námořních rejdařů je stále prioritou přeprava zboží z Asie do Evropy, v případě České republiky pak zejména do tradičních evropských přístavů jako je Hamburg, Bremerhaven a Rotterdam. V kursu však začínají být i jiné destinace, a tak se někteří rejdaři začínají stále více poohlížet i po přepravě zboží do méně tradičních přístavů. Patří mezi ně i společnost Maersk Line.
Námořní doprava
Polské baltské přístavy začaly čelit poklesu odbaveného zboží již před plným vypuknutím krize. Loni však v důsledku krize zaznamenaly meziroční propad o plných osm procent. A kdyby se v Gdaňsku nezvýšil překlad o deset procent, bylo by toto číslo ještě podstatně vyšší.
Nedávno dokončený intermodální terminál ve španělském přístavu Algeciras, který provozuje CKYHS Aliance, jejímž členem je mimo jiné korejská rejdařská společnost Hanjin Shipping, nabídne výrazně lepší spojení Evropy s africkými přístavy. „Využívání terminálu je výsledkem nové politiky naší firmy orientovat se také na přepravu ze severu na jih a opačně,“ řekl na konci června zástupce české pobočky Hanjin Shipping Jan Hyrman.
Poptávka po kontejnerové námořní dopravě se v poslední době zvyšuje tak rychle, že někteří rejdaři patrně brzy nebudou schopni si v předstihu zajistit volné kontejnery. Podle britského ekonomického listu Financial Times je zcela zaskočilo silné oživení na trase z Asie do Evropy, na níž poptávka v poslední době meziročně vzrostla už o 23 procent.
Ekonomové varují před možným opakováním hospodářské krize z let 2008 a 2009. V druhé polovině června se totiž překvapivě propadla hodnota klíčového indexu námořní dopravy, který posloužil během hospodářské recese jako nejdůvěryhodnější ukazatel vývoje ekonomiky.
Evropský parlament doporučuje, aby členské státy Evropské unie „co nejrychleji podepsaly, ratifikovaly a do svého právního systému zahrnuly Úmluvu OSN o smlouvách o mezinárodní přepravě zboží zcela nebo zčásti po moři obecně označovanou jako Rotterdamská pravidla“. Doporučení je obsaženo v dokumentu o strategických cílech námořní dopravní politiky Evropské unie do roku 2018, který europoslanci schválili na počátku května. Stanovisko Evropského parlamentu ovšem není pro evropskou sedmadvacítku závazné.
Překlad zboží v krizí těžce postiženém přístavu Hamburk se vrací k růstu. V prvním čtvrtletí hlavní námořní brána pro český import i export již opět vykázala meziroční nárůst překladu – o 4,6 procenta na 28,6 milionu tun. Služby, které může českým zákazníkům nabídnout nejen přímo Hamburk, ale i další námořní přístavy tzv. Metropolitního regionu Hamburk, do nějž se řadí například Cuxhaven, Brunsbüttel, Kiel nebo Lübeck, jejich zástupci přiblížili na konci dubna na prezentaci v Muzeu Škoda Auto v Mladé Boleslavi.
Česká republika zůstává pro slovinský přístav Koper i v době krize nejrychleji rostoucím trhem. Zatímco celkový překlad v Koperu se loni snížil téměř o pětinu zhruba na úroveň roku 2005, objem zboží pro české zákazníky se současně zvýšil v řádu desítek procent na téměř 250 tisíc tun a počet kontejnerů se více než zdvojnásobil na 9000 TEU. Překlad ocelových výrobků se i díky zahájení provozu výrobního závodu Hyundai v Nošovicích dokonce ztrojnásobil. Na společné prezentaci přístavní společnosti Luka Koper a Slovinských železnic to na začátku května v Praze uvedl viceprezident přístavní společnosti kpt. Tamaž Martin Jamnik.
Kontejnerová rejdařství přečkala nejhorší časy krize. Naznačují to alespoň v polovině května zveřejněné statistické údaje za první čtvrtletí letošního roku. Nadále ovšem přetrvává nejistota, zda se rejdařům po-daří na nadějné výsledky navázat a potvrdit obrat k lepšímu.
Německé přístavy Hamburk a Lübeck těžce zasáhla hospodářská krize. Aby mohly brzy navázat na dřívější úspěchy a vrátit se k růstu, bude nutné změnit rámcové podmínky. Za hlavní požadavky účastníci workshopu, který na konci března v Lübecku uspořádala průmyslová a obchodní komora (IHK), označili prohloubení plavební dráhy Labe, výstavbu infrastruktury, snížení poplatků a jasnou politickou podporu.