Česká republika zůstává pro slovinský přístav Koper i v době krize nejrychleji rostoucím trhem. Zatímco celkový překlad v Koperu se loni snížil téměř o pětinu zhruba na úroveň roku 2005, objem zboží pro české zákazníky se současně zvýšil v řádu desítek procent na téměř 250 tisíc tun a počet kontejnerů se více než zdvojnásobil na 9000 TEU. Překlad ocelových výrobků se i díky zahájení provozu výrobního závodu Hyundai v Nošovicích dokonce ztrojnásobil. Na společné prezentaci přístavní společnosti Luka Koper a Slovinských železnic to na začátku května v Praze uvedl viceprezident přístavní společnosti kpt. Tamaž Martin Jamnik.
Námořní doprava
Kontejnerová rejdařství přečkala nejhorší časy krize. Naznačují to alespoň v polovině května zveřejněné statistické údaje za první čtvrtletí letošního roku. Nadále ovšem přetrvává nejistota, zda se rejdařům po-daří na nadějné výsledky navázat a potvrdit obrat k lepšímu.
Německé přístavy Hamburk a Lübeck těžce zasáhla hospodářská krize. Aby mohly brzy navázat na dřívější úspěchy a vrátit se k růstu, bude nutné změnit rámcové podmínky. Za hlavní požadavky účastníci workshopu, který na konci března v Lübecku uspořádala průmyslová a obchodní komora (IHK), označili prohloubení plavební dráhy Labe, výstavbu infrastruktury, snížení poplatků a jasnou politickou podporu.
Největší světové kontejnerové přístavy vykázaly v posledních týdnech loňského roku neočekávaný nárůst objemu překladu. Především Šanghaj, druhé největší centrum překladu kontejnerů na světě, překvapila v prosinci prvním výrazným zvýšením počtu přeložených kontejnerů od počátku globální ekonomické krize. S 2,4 milionu TEU se překlad v přístavu zvýšil meziročně o 7,1 procenta, oznámil v únoru mluvčí Shanghai International Port Group.
Svaz evropských přístavů ESPO požaduje, aby Evropská unie jasnými pravidly upravila státní dotace pro námořní přístavy. „Transparentní právní rámec pro finanční příspěvky ze strany státních institucí je naprosto nezbytný pro klid a jistotu podnikání veřejných i soukromých subjektů,“ uvedl svaz ve svém lednovém prohlášení.
Po sedmi letech nepřetržitého růstu si belgický přístav Antverpy loni v důsledku globální ekonomické krize opět vyzkoušel opačnou situaci – pokles překladu. Podle předběžných výsledků se celkový objem přeloženého zboží snížil o 31,5 na 158,0 milionu tun a byl tak o 16,7 procenta nižší než v rekordním roce 2008. Pozitivním momentem loňského roku bylo naopak to, že do přístavu nyní mohou díky stavebním a jiným úpravám na řece Šeldě rychleji a snadněji vplouvat větší kontejnerové lodě.
Německý přístav Hamburk by měl od začátku roku získávat další námořní zakázky díky nové prorůstové strategii finanční podpory. Strategie předpokládá další rozšíření a modernizaci veřejné infrastruktury. Byla přijata na základě rozhovorů mezi přístavní správou, zástupci Hamburku, provozovateli terminálů, rejdaři, lodivody a logistickými a spedičními podniky.
Pokles poptávky a propad tarifů u spojů z Asie do Evropy nutí kontejnerová rejdařství k omezování kapacit. Zákazníci často neprodlužují charterové smlouvy, takže roste počet lodí, pro něž momentálně není žádné využití.
Do počátku příštího roku hodlá hamburská přístavní správa HPA vypracovat nový rozvojový plán přístavu, který bude sloužit jako základ pro další dopravně-politická rozhodnutí. Poprvé se na něm bude podílet poradenská společnost McKinsey. Cílem je co nejpřesněji vyhodnotit možné dopady globálních trendů na vývoj dopravních toků přes hamburský přístav.
Překlad v námořním přístavu Rotterdam může být letos až o deset procent nižší než loni. V září to uvedl předseda představenstva přístavní správy Hans Smits. Dramatický pokles výkonů ze začátku roku se nicméně podle něj ve třetím čtvrtletí značně oslabil.