Námořní doprava

Rotterdamská pravidla

Přepravci odmítají novou námořní úmluvu, úřady ji naopak vítají

Po zdlouhavých, šest let trvajících přípravných pracích by měli 23. září v Rotterdamu zástupci nejméně dvaceti zemí podepsat novou mezinárodní úmluvu o námořní dopravě. Úmluva OSN o smlouvách o mezinárodní přepravě zboží zcela nebo zčásti po moři, obecně označovaná jako Rotterdamská pravidla, je sice moderní a velmi potřebný dokument, zatím však vzbuzuje velmi rozporné reakce, a to i v České republice.

Kontejnerová plavba

Maersk následuje konkurenci a zvyšuje sazby

Dánské rejdařství Maersk Line v červnu před vrcholem sezony obchodu mezi Asií a Evropou oznámilo zvýšení tarifů v této relaci.
Reagovalo tak na poslední kroky konkurenčních rejdařů, například Neptune Orient Lines (NOL) a Hapag-Lloyd.

ESPO

„Námořní přístavy by měly tvořit páteřní síť TEN“

Tak významné logistické uzly, jakými jsou námořní přístavy, už nelze při návrhu a výstavbě transevropských dopravních sítí TEN dále opomíjet. Podle názoru svazu evropských námořních přístavů ESPO by přístavy a jejich spojení s vnitrozemím měly být jednoznačně dokonce klíčovou součástí integrovaných dopravních sítí v Evropě.

Singapur

Pořadí v čele žebříčku největších přístavů se zatím nemění

Podle březnového oznámení singapurského námořního a přístavního úřadu MPA (Maritime and Port Authority of Singapore) loni objem překladu v Singapuru dosáhl 29,0 milionu TEU a meziročně se tak zvýšil o 7,3 procenta.

Slovinsko

Přístav Koper si vede dobře i v době krize

Navzdory globální ekonomické krizi, která postihla prakticky všechny sektory světového hospodářství, se slovinskému přístavu Koper letos zatím relativně daří. V březnu přeložil celkem 1 148 214 tun zboží, za celé první čtvrtletí 3 712 353 tun.

Námořní přepravu trápí nejen cenová válka

Světem hýbe ekonomická krize. Mezi těmi, na koho tvrdě dopadla, jsou i rejdaři, kteří byli během posledních měsíců nuceni odstavit přibližně
10 procent kapacity svých lodí. „Skončilo období bouřlivého růstu, nastává tvrdá realita,“ uvedl na pražském semináři o aktuálních problémech námořní přepravy na počátku dubna předseda Námořního klubu SSL ČR Jiří Šťastný.

Ochrana klimatu

Rejdaři navrhují vytvoření fondu pro emise CO2

Členské státy mezinárodní námořní organizace IMO v poslední době intenzivně diskutují o možnosti zapojení námořní dopravy do obchodu s emisními povolenkami. Podle názoru německých rejdařů by vhodným nástrojem pro zapojení námořní dopravy do úsilí na ochranu klimatu mohlo být založení mezinárodního fondu na podporu ekologických projektů.

Evropský parlament

Poslanci přijali námořní balíček

Poslanci Evropského parlamentu minulý týden přijali sedm legislativních návrhů, které tvoří třetí námořní balíček Evropské unie.
Cílem nové legislativy je posílit bezpečnost plavidel, ochranu posádek a cestujících v námořní dopravě a ochranu životního prostředí prostřednictvím rychlejší a koordinovanější reakce v případě námořní nehody a vyjasnění práva na odškodnění cestujících.

Německo

Rejdařství Senator Lines nepřežilo krizi

První prominentní obětí krize v námořní dopravě v Německu je brémské rejdařství Senator Lines. Společníci a management se dohodli na ukončení činnosti podniku k 28. únoru.
Pokles objemu zakázek ve spojení s přebytečnými kapacitami vyústil v divoký konkurenční boj.

Evropská komise

Komise navrhuje strategii rozvoje námořní dopravy

Evropská komise hodlá zjednodušit námořní dopravu mezi jednotlivými členskými státy. Zrušeny by měly být především komplikované celní formality a další ohlašovací povinnosti. Akční plán Evropské komise počítá s vytvořením skutečného „vnitřního trhu námořní dopravy“.

spinner