Námořní doprava

Evropská unie

Komise ztrácí trpělivost s průtahy jednání o snižování emisí

O příspěvku námořní dopravy ke snižování emisí CO2 se na půdě Mezinárodní námořní organizace IMO při OSN diskutuje dlouho; podle názoru Evropské unie až příliš dlouho. Pokud se představitelům IMO nepodaří v dohledné době dospět k uspokojivému řešení, hodlá Evropská komise předložit vlastní návrh. Na počátku července to na jednání organizace Baltic Sea Forum (BSF) v Hamburku uvedl Paul F. Nemitz z Generálního ředitelství pro námořní politiku Evropské komise (DG Mare).

Index SFIC

Kontejnerová doprava do Evropy trpí nadbytkem kapacit

Na počátku července poprvé po necelých dvou měsících mírně vzrostly tarify v kontejnerové námořní dopravě. Index SFIC (Shanghai Containerized Freight Index) vzrostl na přelomu června a července o šest bodů. První nárůst po více než šesti týdnech lze přičíst především omezení nabídky volných kapacit na spojích do Severní Ameriky. Na nejdůležitější trase Dálný východ – Evropa se na potvrzení trendu musí ještě počkat.

Dánsko

Maersk objednal dalších deset plavidel třídy EEE

Dánské rejdařství A. P. Moller-Maersk na konci června oznámilo, že koupí dalších deset dalších obřích plavidel od korejské strojírenské firmy Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering. Dále tak rozšířilo únorový kontrakt na nákup desítky obřích plavidel v hodnotě 1,9 miliardy USD (32,7 miliardy Kč). Součástí původního kontraktu je i opce na dalších deset plavidel (viz DN 11/11). Finanční rozsah nové objednávky Marek neupřesnil.

Evropa/USA

Spojené státy vzdávají plán na kontrolu všech kontejnerů

Americká ministryně pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitanová na konci června oznámila, že Spojené státy americké upouštějí od plánu na zavedení úplné kontroly kontejnerů v přístavech, z nichž připlouvá zboží do USA. „Dospěli jsme k názoru, že uplatnění požadavku na stoprocentní screening v současné době není nejlepším řešením,“ uvedla při návštěvě nizozemského přístavu Rotterdam.

Dálný východ / Evropa

Severní cesta začne sloužit v horizontu 15 až 25 let

Jak postupně narůstá vzájemná obchodní výměna, začínají se stále silněji projevovat slabá místa v současnosti nejčastější využívané námořní trasy mezi Čínou (a dalšími zeměmi Dálného východu) a Evropou. Vedle útoků pirátů a zneužívání průjezdnosti Suezského průplavu k politickým účelům tzv. Královskou trasu přes Malacký průliv, Indický oceán a dále přes Rudé moře a Suezský průplav do Evropy oslabuje zejména do budoucna nedostatečná kapacita Suezského průplavu. Jako její nejvhodnější alternativa se nyní vzhledem k tání arktického ledovce nabízí tzv. Severní cesta.

Slovinsko

Slovinsko schválilo plán rozvoje přístavu Koper

Slovinská vláda v polovině června schválila národní plán územního rozvoje přístavu Koper. Podle představenstva přístavní správy je plán klíčovým dokumentem pro další rozvoj přístavu a posilování jeho konkurenceschop­nosti. Přístav na přípravu znaleckých posudků vynaložil kolem tří milionů € a na schválení definitivní podoby nového územního plánu čekal od roku 2006.

Polsko

Obří kontejnerové lodě míří do Gdaňsku

Polský námořní přístav Gdaňsk pokračuje v odbavování obřích kontejnerových lodí. V květnu připlulo do jeho kontejnerového terminálu DCT další velkokapacitní plavidlo – Maersk Elba s kapacitou až 13 tisíc TEU. V přístavu z ní manipulační technika vyložila 1088 TEU, kontejnery v ekvivalentu 2349 TEU naopak na její paluby naložila.

ČR/Německo

Václav Klaus navštívil přístav Hamburk

Prezident Václav Klaus se během své návštěvy Hamburku v první polovině června zapsal do Zlaté knihy města. Při své první návštěvě nejdůležitějšího „českého“ přístavu po šestnácti letech zdůraznil dobré hospodářské vztahy mezi Českou republikou a Hamburkem. „Hamburský přístav je náš přístav, dalo by se říct,“ uvedl Václav Klaus v narážce na to, že Česká republika má na základě Versailleské smlouvy z roku 1929 v přístavu pronajatu plochu o rozloze téměř 30 tisíc m2.

Kontejnerová doprava

Rejdaři čelí ztrátám, pouze Maersk a Safmarine zvyšují zisk

Výkonové ukazatele v kontejnerové námořní dopravě se rychle mění: nejsou to ani tři měsíce, co například německé rejdařství Hapag-Lloyd oznámilo „rekordní výsledek za rok 2010“. Ale už v prvním čtvrtletí současného obchodního roku utrpělo ztrátu – a velmi podobně je na tom i většina jeho konkurentů. Jedinou výjimku představuje rejdařský gigant Maersk.

Německo

Miliardový projekt JadeWeserPort zdárně pokračuje

Rostoucí objem překladu kontejnerizovaného zboží a stále větší lodě zvyšují nároky na výkonnost námořních přístavů. Aby mohly přístavy v sousedním Německu držet s tímto vývojem krok, budou muset během příštích deseti let zdvojnásobit kapacity překladu kontejnerů. Rázným krokem v tomto směru je ambiciózně koncipovaná hlubokovodní přístavní zóna JadeWeserPort v přístavu Wilhelmshaven.

spinner