Konkurz na Československou plavbu labskou (ČSPL) nakonec vynesl věřitelům 635 milionů Kč. Vyplývá to ze závěrečné zprávy o více než desetiletém konkurzu, kterou minulý týden zveřejnil Krajský soud v Ústí nad Labem. Společnost, která měla před krachem na 300 plavidel a tisíc zaměstnanců, dlužila věřitelům zhruba 1,3 miliardy Kč.
Vnitrozemská plavba
PRAHA 18.1. – Tuzemští říční dopravci se letos patrně budou muset obejít bez státní podpory, která jim kompenzuje ztrátu na tržbách během dní, kdy se kvůli nízké hladině Labe říční plavba ekonomicky nevyplatí. Ministerstvo dopravy letos na tyto dotace nemá prostředky. Informoval o tom Martin Novák z tiskového odboru ministerstva dopravy.
Ing. Jan Skalický (ŘVC ČR) pro DN
Musíme vodní dopravě vrátit roli, jaká jí historicky patří
Vodní doprava na území České republiky se v posledních letech stala zejména kvůli problematické splavnosti Labe ve srovnání s ostatními druhy dopravy tak trochu popelkou. Jan Skalický, který byl na konci října pověřen řízením Ředitelství vodních cest ČR, to chce změnit. Připravuje razantní kroky, které by měly vrátit obor vnitozemské plavby zpět na výsluní.
Velké sucho ohrožuje říční dopravu na Dunaji. Hladina druhého největšího veletoku v Evropě klesla skoro k historickému rekordu a správa Dunaje v Bulharsku již registrovala několik úseků, kde je doprava problematická. Meteorologové přitom v nejbližší době významnější srážky nečekají, a tak hladina Dunaje podle odborníků zůstane přinejlepším na stejné úrovni.
Rejdaři sdružení v Evropské unii rejdařů (EBU) podporují české kolegy při prosazování požadavku celoročního splavnění Labe. Minulý týden to na setkání v Praze prohlásil prezident EBU André Auderset. Celoročnímu splavnění Labe by podle něj mohlo výrazně pomoci nedávné zařazení největší české řeky do evropské sítě páteřních komunikací TEN-T.
Nový seznam preferovaných evropských komunikací sítě TEN-T, který v polovině října zveřejnila Evropská komise, počítá i s preferencí labské vodní cesty. Podle tajemníka Sekce vodní dopravy Svazu dopravy ČR Jiřího Astera to České republice usnadní přístup k evropským penězům na projekty podporující splavnění Labe a na zvyšování konkurenceschopnosti říční dopravy.
Ve státní organizaci Ředitelství vodních cest ČR se během posledního roku vystřídali již tři ředitelé. Naposledy v ní odvolaného Jiřího Blažka na konci října nahradil Jan Skalický. Ministr dopravy Pavel Dobeš věří, že tato personální změna v čele ŘVC ČR je na delší dobu změnou poslední.
Pokud vláda a další instituce nepřijmou konkrétní kroky pro splavnění Labe po většinu roku, zmizí v blízké době nákladní lodě z českých řek. Podle předsedy Sekce vodní dopravy Svazu průmyslu a dopravy Milana Raby je situace rejdařů více než kritická. „Požadujeme především dotace za období sucha a takovou legislativu, která by zabránila prakticky neomezenému blokování klíčových vodních staveb,“ řekl minulý týden.
Rejdařská společnost ČSPL prohrála soudní spor se státem o 1,8 miliardy Kč. Takovou částku požadovali lodní dopravci po ministerstvu dopravy kvůli tomu, že nemohli po Labi celý rok plout s nákladními loděmi. Nejvyšší soud (NS) dovolání odmítl s tím, že společnost škodu neprokázala. Soud zpochybnil i výpočet částky. Minulý týden to uvedl mluvčí NS Petr Knötig.
Rejdařům zřejmě hrozí během několika dnů zastavení dopravy na Labi. Suché jaro srazilo hladinu velmi nízko a v úseku z Ústí do Děčína už zbývalo na počátku července k zastavení dopravy jen 15 centimetrů její výšky. „Doprava se pomalu zastavuje a další vývoj bude záviset na počasí,“ řekl ředitel ústeckého závodu Povodí Labe Jindřich Zídek. Lodě podle něj plují už delší dobu jen minimálně naložené, a dopravcům tak vznikají ztráty.