PRAHA (24.5.) – Putovní výstava, která se momentálně prezentuje v pražské Jindřišské věži, soustřeďuje hlavní údaje o aktuálním tématu propojení tří moří v České republice vodním koridorem Dunaj-Odra-Labe. Ten má být klíčovým faktorem pro udržení vyrovnané vodohospodářské bilance a příspěvkem k ochraně před povodněmi, k využití obnovitelných zdrojů energie a k revitalizaci krajiny.
Vnitrozemská plavba
Vodní koridor Dunaj-Odra-Labe
Výstava v Jindřišské věži představuje projekt vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe
Návštěva z ČR v Hamburku
Čeští senátoři se zajímali o spojení Hamburku s Českou republikou
HAMBURK (16.5.) – Přístav Hamburk zažil tento týden důležitou návštěvu: na pozvání Jürgena Klimke, člena Bundestagu za CDU/CSU, předsedy sekce Labe, přicestovala do hanzovního města významná česká delegace vedená senátory Petrem Bratským a Karlem Korytářem, aby získala informace o labské politice a propojení přístavu Hamburk s jeho tradičním zázemím, včetně regionu České republiky.
Evropská komise by měla v zájmu vytvoření dlouhodobě udržitelného rozvoje dopravy vyčlenit přinejmenším dvacet procent z rozpočtu evropských dopravních sítí TEN-T a programu Connecting Europe Facility pro vnitrozemskou vodní dopravu. Na svém každoročním semináři v Bruselu k tomu v polovině dubna evropského komisaře pro dopravu Siima Kallase vyzval Evropský svaz rejdařů (EBU), jehož prezidentem je momentálně provozní ředitel společnosti ČSPL Lubomír Fojtů. Apeloval na něj také, aby v nadcházejících letech pomohl pro obor vytvořit odpovídající rámcové politické podmínky.
Splavnění Labe
Součástí splavnění Labe do Pardubic bude veřejný přístav
PARDUBICE (29.4.) – Splavnění Labe z Přelouče do Pardubic, které za více než tři miliardy Kč plánuje státní organizace Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC), se nemůže obejít bez vybudování veřejného přístavu v Pardubicích. „Jeho výstavba se ale zatím nechystá,“ řekl mluvčí ŘVC Václav Straka.
Kanál Dunaj-Odra-Labe
Kraje apelují na urychlení přípravy vodního koridoru Dunaj-Odra–Labe
ZLÍN (26.4.) – Kraje požadují rychlejší a efektivnější přípravu vodního koridoru Dunaj – Odra – Labe. Chtějí lepší koordinaci se sousedními státy i s Evropskou unií. Koridor by měl být zahrnut do systému transevropských dopravních koridorů TEN-T. Informoval o tom předseda Rady Asociace krajů České republiky, jihomoravský hejtman Michal Hašek.
PRAHA (23.4.) – Přibližně do roku 2025 by měly výletní lodě doplout z Hamburku přes Prahu až do Českých Budějovic. Předpokládá to rozsáhlý projekt výstavby vodních zdvihadel a rekonstrukcí stávajících plavebních komor, který prezentovalo Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) v rámci výstavy Lodě na vodě.
PRAHA/BRUSEL (21.4.) – Evropský svaz rejdařů, jehož prezidentem je momentálně provozní ředitel společnosti ČSPL Lubomír Fojtů, vyzvalo na svém každoročním semináři v Bruselu evropského komisaře pro dopravu Siima Kallase k vytvoření náležitých rámcových politických podmínek a k vymezení přinejmenším 20 procent z rozpočtu TEN-T a CEF pro vnitrozemskou vodní dopravu za účelem vytvoření dlouhodobě udržitelného rozvoje dopravy v nadcházejících letech.
Výstavba vodních cest
ŘVC prosazuje koridor Dunaj – Odra – Labe jako součást TEN-T
Ředitelství vodních cest do podzimu vypracuje studii proveditelnosti vodního koridoru Dunaj – Odra – Labe (D-O-L), který chce zahrnout mezi transevropské dopravní koridory TEN-T. Minulý týden to uvedl Jan Skalický, který je pověřen řízením Ředitelství vodních cest. Ředitelství o výstavbu 300 kilometrů dlouhé vodní cesty usiluje dlouhou dobu. V současnosti chce využít podporu, kterou projektu dal prezident Miloš Zeman. „Naší prioritou v současnosti je, aby byl D-O-L co nejdříve zařazen v rámci revize do sítě TEN-T,“ uvedl Jan Skalický.
PRAHA (26.3.) – Přeshraniční vodní nákladní doprava je dlouhodobě devastována nedobudováním infrastruktury na labské vodní cestě. Kritická situace provozovatelů vodní nákladní dopravy je způsobena nevyhovujícími plavebními podmínkami v úseku státní hranice se SRN – Střekovská zdrž. Rejdaři volají po ukončení diskriminace vodní dopravy v České republice.
Tři ze čtyř rakouských dunajských přístavů loni zaznamenaly další pokles objemu překladu; Vídeň, Kremže (Krems) a Ennshafen se v loňském roce potýkaly s propadem od 2,5 do 15,0 procenta. Pouze přístav v Linci dokázal objem zboží navýšit – meziročně zhruba o pět procent. Za největší problém, který jim brání rozšiřovat aktivity, považují rejdaři nedostatečnou údržbu a výstavbu řady vodních děl na maďarském a bulharském úseku Dunaje.