Na levém břehu Vltavy u nábřeží Edvarda Beneše vznikne do konce roku nové kotviště pro až 15 osobních lodí. Stavbu za 65 milionů Kč zahájilo minulý týden Ředitelství vodních cest ČR.
Vnitrozemská plavba
I přes rekordní počet dní, během nichž nebylo kvůli nízké hladině vody možné na Labi provozovat lodní dopravu, se loni objem překladu ve dvou českých přístavech ve vlastnictví společnosti Česko-saské přístavy zvýšil meziročně o 6,62 procenta na 308 tisíc tun zboží.
Ing. Miroslav Šefara (ŘVC ČR) pro DN
„Na splavnění Labe nemá zájem především německá železnice“
Labská vodní doprava má za sebou jeden z nejhorších roků své existence a vyhlídky na zlepšení jsou podle ředitele Ředitelství vodních cest ČR Miroslava Šefary mizivé. Z průtahů kolem výstavby vodních děl na Labi, která by vnitrozemské plavbě mohla pomoci, viní především české ekology, jejichž aktivity jsou podle něj v souladu se zájmy německých železničních dopravců.
Ředitelství vodních cest
Telematiku na vodní cestě zpřesní novývysílač signálů DGPS
Ředitelství vodních cest ČR letos vybuduje vysílač, který umožní určení polohy lodi na vnitrozemských vodních cestách s přesností mezi půl metrem až dvěma metry bez ohledu na terénní podmínky.
Nejvyšší správní soud v polovině prosince vyhověl stížnosti ekologů z královéhradeckého občanského sdružení Svoboda zvířat, kteří bojují proti vybudování nového plavebního stupně na Labi u Přelouče.
Pokud všechno půjde podle plánu, budou se moci za pět let lodě ze Slovenska plavit po Dunaji a Moravě až do Kroměříže. Počítá s tím plán prodloužení splavné části řeky Morava, o němž se hodně hovořilo i na začátku října na letošních Plavebních dnech v Hodoníně.
Nizozemská společnost STM De Ruijter provedla během srpna a září v areálu lovosického přístavu montáž dvou kusů sacích zařízení. Zařízení slouží k vykládce cementu z námořních plavidel a před cestou k zákazníkovi je bylo nutné na severu Čech vyzkoušet.
K plánu rozvoje německé nákladní dopravy a logistiky, který nyní zpracovává německá spolková vláda, se ve společném stanovisku vyjádřili i reprezentanti hlavních německých hospodářských, dopravních a zájmových svazů.
Saské přístavy Horní Labe (SBO) dokončují práce na stavbě nového překladiště v přístavu Albertshafen nedaleko Drážďan. Zařízení bude sloužit pro překlad nadgabaritních nákladů v systému Ro-Ro.
V Dopravních novinách ze 14. prosince loňského roku jsem si přečetl článek s názvem „Mosty na středním Labi: podjezdná výška minimálně 5,25 m“ o tom, že týden předtím představilo Ředitelství vodních cest projekt na zvýšení podjezdných výšek do přístavu Pardubice na 5,25 metru.