Pokud vláda nezačne místo planých slibů a prohlášení realizovat konkrétní kroky, zmizí nejpozději do dvou let z českých řek poslední nákladní lodě. „Lodní doprava v České republice stojí před zánikem,“ prohlásil minulý týden na valné hromadě Sekce vodní dopravy Svazu dopravy ČR její dnes již bývalý předseda Jiří Aster. Podle jeho slov hrozí reálné nebezpečí, že se Česká republika stane jedinou evropskou zemí bez použitelného přístupu k moři po vodě.
Vnitrozemská plavba
Premiér Petr Nečas na konci dubna odeslal německé kancléřce Angele Merkelové dopis podporující zachování splavnosti Labe. Vyzval ji k přehodnocení strategické reformy vnitrozemských vodních cest, o níž se v Německu právě jedná.
Evropská komise hodlá prodloužit program na podporu vnitrozemské vodní dopravy NAIADES a zajistit jej stálým objemem prostředků. Podle původních záměrů měl NAIADES skončit v roce 2013, Evropská komise se rozhodla zpracovat do příštího roku konkrétní podobu jeho financování pro období let 2014 až 2020. Prozatím není známa ani přibližná podoba dalšího rozpočtu programu.
Čeští rejdaři loni přepravili 1,64 milionu tun zboží, zhruba stejně jako v roce 2009. S výsledkem jsou podle informací denního tisku spokojeni, neboť stagnace zastavila několikaletý trend prudkého poklesu výkonů. Služeb vnitrozemské plavby využívají ze 70 procent zemědělci.
Děčínské doky České loděnice se během jara spojí s mělnickými Nova Shipbuilding a vytvoří jednu společnost s až 200 zaměstnanci. Mělnické doky patří nizozemskému koncernu VeKa, který s Českými loděnicemi na začátku letošního roku vytvořil společný podnik. Sídlo nové společnosti bude v Děčíně, uvedl minulý týden předseda představenstva Petr Duda.
Labská část koncepce reformy Spolkové správy vodních cest a plavby (WSV), kterou letos schválil rozpočtový výbor dolní komory německého parlamentu, se nelíbí německým ani českým lodním dopravcům. Strategie totiž počítá s rozvojem a investicemi jen na nejfrekventovanějších vodních cestách v zemi, což by se údajně nevztahovalo na Labe od české hranice.
Na konci února vyprší termín, do kterého se musí příslušné německé orgány vyjádřit k předložené dokumentaci týkající se plánované výstavby jezu u Děčína. „Německo požádalo o mezinárodní posouzení projektu, a české ministerstvo životního prostředí se tedy bude muset v rámci procesu EIA vypořádat i s připomínkami německých orgánů,“ řekl minulý týden ředitel Ředitelství vodních cest ČR Miroslav Šefara.
České loděnice se několik dnů před Vánocemi definitivně dohodly na fúzi s nizozemskou společností VeKa. Informoval o tom předseda představenstva české společnosti Petr Duda. VeKa by měla přinést především lukrativnější zakázky, které děčínským dokům v posledních letech chyběly.
Ing. Miroslav Šefara (ŘVC ČR) pro DN
Výstavba dopravní infrastruktury čeká na novely zákonů
Jednou z hlavních brzd výstavby infrastruktury pro vodní a silniční dopravu jsou některé zákony, které umožňují, aby se například ekologickým sdružením celá léta dařilo blokovat výstavbu nezbytných dopravních staveb. „Změnit se musí zejména stavební zákon a zákon o ochraně přírody,“ domnívá se ředitel Ředitelství vodních cest ČR Miroslav Šefara.
Současná ekonomická krize se projevila změnou struktury přepravovaných komodit, ale také dalším zvýšením poptávky po vodní dopravě jako levnější dopravní alternativě. Uvedl to jednatel společnosti Evropská vodní doprava Sped (EVD) Lukáš Hradský.