Obdobně jako pro přepravu nebezpečných věcí po silnici podle Dohody ADR platí i pro přepravu nebezpečných věcí po železnici podle Řádu RID, že nejpozději od 1. ledna 2003 musí podniky ustanovit bezpečnostní poradce pro přepravu nebezpečných věcí.
Dopravní politika
přeprava nebezpečných věcí po Železnici
Termín ustanovení bezpečnostních poradců se pomalu, ale jistě blíží
Silniční dopravu lze charakterizovat jako nejobjemnější a nejdynamičtěji se rozvíjející segment dopravního trhu Ruské federace. V současné době se na celkové přepravě zboží podílí šedesáti a na přepravě osob přibližně sedmdesáti procenty.
Francie, Velká Británie a Evropská unie se vyslovují pro co nejširší využívání alternativních druhů dopravy, mimo jiné i pro posilování úlohy kombinované dopravy železnice/silnice. Pokud však co nejrychleji nepodniknou opatření pro nápravu současné situace v tunelu pod Lamanšským průlivem, bude železniční nákladní doprava tunelem ohrožena; kombinovaná doprava by na tomto tahu mohla dokonce zaniknout úplně.
Podle informací Ministerstva vnitra Ruské federace bylo loni na území Ruské federace spácháno 53 185 krádeží dopravních prostředků. Ve srovnání s rokem 2000 to představovalo nárůst o 8,5 procenta.
Working Party 15
Podzimní zasedání přijalo další změny restrukturalizované Dohody ADR
Přestože 71. zasedání Working Party 15 (WP.15) v Ženevě se konalo již loni v listopadu, byla na něm přijata řada důležitých změn Dohody ADR a jeho výsledky ani nyní neztratily na aktuálnosti, ba právě naopak – budou použity pro další vydání ve znění roku 2003.
Správa nizozemských přístavů Vlissingen a Terneuzen (Zeeland Seaports) a rotterdamský městský přístavní podnik GHR budou usilovat o těsnější spolupráci. Návrh na posílení kontaktů v březnu obdržela městská rada Rotterdamu, v průběhu tohoto měsíce by měli projekt projednat také vlastníci Zeeland Seaports.
Jednou z cest zvyšování bezpečnosti na železničních tratích je výstavba rádiového spojení mezi vlakovými soupravami, výpravčími a dispečery. Vlastní rádiový systém rozšiřují také České dráhy.
Objem nákladní přepravy, kterou v loňském roce na německé železniční síti realizovaly jednotlivé železniční společnosti, se ve srovnání s rokem 2000 snížil o dvě procenta na 288,2 miliónu tun.
JUDr. Jiří Pulz, CSc., pro DN
„Patnáct největších společností se loni podělilo o 86 procent leasingových obchodů“
Český leasingový trh má za sebou deset let trvalého nárůstu. Loni dokonce celkový objem nově uzavřených obchodů přesáhl hranici 100 miliard Kč a Česká republika tak ve stupni využití leasingu potvrdila své čelní místo mezi zeměmi střední a východní Evropy.
Petr Kempný (CAC LEASING) pro DN
„Leasing těžké dopravní techniky ročně roste až o 25 procent“)
Akciová společnost CAC LEASING, třetí největší leasingová společnost na českém trhu (v loňském roce podle údajů Asociace leasingových společností České republiky dosáhla celková hodnota všech leasovaných věcí výše 19,572 miliardy Kč), působí na českém trhu již jedenáctým rokem.