V celkově dobré atmosféře mezi průmyslovými firmami, kdy průmyslová produkce v letošním roce i nadále roste, se v Brně v příštím týdnu sejdou špičky českého a zahraničního průmyslu na jubilejním, 60. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu. Představí na něm nejnovější technologie i to nejlepší z historie a současnosti českého a slovenského průmyslu.
Dopravní politika
16.11. – Česko a Polsko mají zájem o co nejrychlejší vybudování dálniční spojnice obou zemí přes Hradec Králové. Zlepšení dopravního spojení by posílilo vzájemný obchod, shodli se včera po společném jednání obou vlád premiéři Andrej Babiš a Mateusz Morawiecki. Andrej Babiš očekává, že by se poslední úseky dálnice D11 k hranicím mohly začít stavět v roce 2021.
1.11. – Vláda včera schválila obměnu správní rady Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), ve které skončí čtyři její členové včetně předsedy Vladimíra Novotného. Toho v čele rady nahradil děkan Fakulty dopravní ČVUT Pavel Hrubeš. Vyplývá to z dokumentu ministerstva dopravy, který včera projednala vláda. Správní rada SŽDC schvaluje zásadní činnosti státní organizace včetně její koncepce, hospodaření nebo organizační struktury.
26.10. – LETECKÁ DOPRAVA – Letiště Sarajevo se připravuje na příští katastrofu. Skupina Deutsche Post DHL Group a Program OSN pro rozvoj (UNDP) spolupracují společně s mezinárodním letištěm Sarajevo a s vládou Bosny a Hercegoviny na zkušební realizaci programu „Příprava letišť na katastrofu“ (GARD). Čtyřdenní workshop zhodnotil současnou úroveň připravenosti letiště a připravuje akční plán k zajištění budoucí odolnosti. V roce 2014 země zažila největší povodně za posledních 120 let, jež zasáhly milion osob, zničily infrastrukturu, obchodní zařízení, farmy a úrodu. Je tedy patrný vliv klimatických změn na zranitelnost země povodněmi, zemětřesením, sesuvy půdy, vlnami veder a požáry; vláda přitom očekává, že letiště Sarajevo má sehrát v takových případech klíčovou roli v zajišťování nouzového zásobování. Ředitel letiště Armion Kajmakovič řekl: „ Dodatkem k posílení letištních zařízení a zlepšení zkušeností zaměstnanců by po workshopu měly následovat další činnosti včetně akčního plánu, který budeme používat tak, abychom byli připraveni na všechna možná ohrožení.“ Sarajevo International Airport je strategicky důležité letiště v případě přírodních katastrof. V tomto regionu prošli školením GARD již pracovníci letišť v Kazachstánu a v Arménii a jsou dobře připraveni na mimořádnosti v leteckém provozu.
23.10. – Společnost Coface, globální lídr v oblasti pojištění pohledávek, zveřejnila nový report pro oblast automobilového průmyslu v České republice. Ačkoli celý sektor získal hodnocení s nízkým rizikem, upozorňují analytici na potenciální negativní dopady tzv. tvrdého brexitu i omezení volného obchodu na světových trzích.
9.10. – Mýto na většině silnic první třídy bude bez poplatku, tedy s nulovou sazbou. Dohodu s kraji a obcemi dnes podpisem společného memoranda stvrdí ministr dopravy Dan Ťok. Vyplývá to z informací ministerstva dopravy. Návrh ještě bude muset schválit vláda. Mýtný systém se po roce 2019 rozšíří na 900 kilometrů silnic prvních tříd.
Řeklo by se, že v hlavním měsíci dovolených, naplněném navíc zcela nebývalými vedry, toho nového a přínosného v dopravě příliš nebude a spíše bude problém o něčem zajímavém referovat. Ale chyba lávky – máme tu nové významné věci rozsahu světového i národního, ze sektorů státních i soukromých. Na některé se podíváme blíže.
3.10. – Zlepšení spolupráce v oblasti dopravy a hledání možností financování strategických projektů byly hlavní témata setkání ministrů dopravy zemí Visegrádské čtyřky, tedy Česká republiky, Slovenska, Maďarska a Polska, které se uskutečnilo na přelomu minulého týdne na Štrbském Plese na Slovensku. V rámci slovenského předsednictví ve Visegrádské čtyřce ministři jednali zejména o možnostech financování společných dopravních záměrů prostřednictvím Evropské investiční banky a o výstavbě vysokorychlostní tratě. O spolupráci při rozvoji vysokorychlostní železniční sítě ve střední Evropě podepsali ministři společnou deklaraci.
Evropským parlamentem v červenci neprošel kompromis o vysílání řidičů, který připravil dopravní výbor TRAN. Jak vyjednávání nových pravidel v rámci tzv. silničního balíčku v Bruselu probíhá a jaký může být další vývoj, o tom jsme hovořili se stálým zástupcem sdružení ČESMAD Bohemia a ČESMAD Slovakia při Evropské unii Janem Němcem.
14.9. – Dokončení jihočeské dálnice D3 a propojení s rakouskou S10 nebo obchvat Mikulova na D52 a spojení s dálnicí A5 byly hlavními tématy jednání ministra dopravy Dana Ťoka s rakouským ministrem Norbertem Hoferem ve Vídni. K oběma dálničním spojením by měly být sjednány mezistátní smlouvy. Dan Ťok také zopakoval požadavek několika členských států EU na vynětí mezinárodní dopravy z aplikace obecné směrnice o vysílání pracovníků v rámci tzv. Balíčku mobility.