9.10. – Mýto na většině silnic první třídy bude bez poplatku, tedy s nulovou sazbou. Dohodu s kraji a obcemi dnes podpisem společného memoranda stvrdí ministr dopravy Dan Ťok. Vyplývá to z informací ministerstva dopravy. Návrh ještě bude muset schválit vláda. Mýtný systém se po roce 2019 rozšíří na 900 kilometrů silnic prvních tříd.
Dopravní politika
Řeklo by se, že v hlavním měsíci dovolených, naplněném navíc zcela nebývalými vedry, toho nového a přínosného v dopravě příliš nebude a spíše bude problém o něčem zajímavém referovat. Ale chyba lávky – máme tu nové významné věci rozsahu světového i národního, ze sektorů státních i soukromých. Na některé se podíváme blíže.
3.10. – Zlepšení spolupráce v oblasti dopravy a hledání možností financování strategických projektů byly hlavní témata setkání ministrů dopravy zemí Visegrádské čtyřky, tedy Česká republiky, Slovenska, Maďarska a Polska, které se uskutečnilo na přelomu minulého týdne na Štrbském Plese na Slovensku. V rámci slovenského předsednictví ve Visegrádské čtyřce ministři jednali zejména o možnostech financování společných dopravních záměrů prostřednictvím Evropské investiční banky a o výstavbě vysokorychlostní tratě. O spolupráci při rozvoji vysokorychlostní železniční sítě ve střední Evropě podepsali ministři společnou deklaraci.
Evropským parlamentem v červenci neprošel kompromis o vysílání řidičů, který připravil dopravní výbor TRAN. Jak vyjednávání nových pravidel v rámci tzv. silničního balíčku v Bruselu probíhá a jaký může být další vývoj, o tom jsme hovořili se stálým zástupcem sdružení ČESMAD Bohemia a ČESMAD Slovakia při Evropské unii Janem Němcem.
14.9. – Dokončení jihočeské dálnice D3 a propojení s rakouskou S10 nebo obchvat Mikulova na D52 a spojení s dálnicí A5 byly hlavními tématy jednání ministra dopravy Dana Ťoka s rakouským ministrem Norbertem Hoferem ve Vídni. K oběma dálničním spojením by měly být sjednány mezistátní smlouvy. Dan Ťok také zopakoval požadavek několika členských států EU na vynětí mezinárodní dopravy z aplikace obecné směrnice o vysílání pracovníků v rámci tzv. Balíčku mobility.
4.9. – Evropská komise pozastavila řízení, která už několik let vede s Francií a Německem kvůli tomu, jak obě země uplatňují svá pravidla o minimální mzdě v mezinárodní automobilové dopravě. Vyplývá to z dopisu, kterým skupině europoslanců na konci srpna na jejich dotazy odpověděla komisařka pro dopravu Violeta Bulcová.
Před prázdninami školními i europarlamentními došlo v Evropské unii k přijetí řady důležitých rozhodnutí a k prezentaci zajímavých iniciativ – některé pro jejich závažnost dnes zmíníme.
16.8. – Senát včera odsouhlasil ratifikaci mezistátní dohody mezi Českem a Saúdskou Arábií o leteckých dopravních službách. Loni Senát tuto smlouvu neschválil, protože někteří senátoři měli výhrady ke stavu lidských práv v arabské zemi. Poté už návrh do voleb neprojednala ani Sněmovna, kde prošel pouze prvním čtením. Vláda proto předložila návrh na schválení dohody znovu.
6.8. – Bílý dům má v plánu zrušit nařízení bývalé vlády Baracka Obamy, které mělo počínaje rokem 2020 omezit množství nečistot v ovzduší a snížit spotřebu pohonných hmot. Vláda chce podle prohlášení Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) z 2. srpna rovněž znemožnit jednotlivým státům unie, aby vydávaly vlastní nařízení zavádějící přísnější emisní standardy. Dvě desítky států se hodlají proti chystaným krokům bránit soudní cestou.
Podle Evropské unie je digitální transformace klíčem k otevření budoucího růstu v Evropě. Dnes pohlédneme na digitalizaci ve třech souvislostech: předně pokud jde o její finanční podporu, dále zmíníme poslední měření úrovně digitalizace podle indexu DESI a konečně se budeme věnovat digitalizaci dopravních dokladů.