Infrastruktura

Správa železnic za tři čtvrtletí zrušila 48 přejezdů, stovku letos zmodernizuje

13.11. - Správa železnic (SŽ) od začátku ledna do konce září zrušila 48 železničních přejezdů. Za letošní rok plánuje zmodernizovat 100 přejezdů. V ČR je aktuálně 7580 přejezdů. Důvodem rušení přejezdů je zvyšování bezpečnosti, rychlosti vlaků a výhodou je také úspora za údržbu zaniklých přejezdů. ČTK to řekla mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová. Od ledna do konce října se na přejezdech v ČR stalo 114 nehod, meziročně o 13 procent méně.

Poslední úsek VRT mezi Prahou a Brnem má svého projektanta

12.11. - Správa železnic vybrala projektanta pro vysokorychlostní trať (VRT), která spojí Světlou nad Sázavou s Velkou Bíteší. Na projektu se bude podílet konsorcium firem SUDOP PRAHA, EGIS RAIL, MORAVIA CONSULT OLOMOUC a METROPROJEKT Praha, které podalo nabídku ve výši 579 170 000 korun.

​SPEŽ: Zavádění ETCS může být podobný malér jako digitalizace stavebního řízení

12.11 – „Od 1. ledna příštího roku má být na 662 km hlavních českých koridorových tratích zaveden tzv. výhradní provoz pod ETCS (European Train Control System). Po těchto tratích tak nebudou smět jezdit jiná hnací vozidla než taková, která jsou vybavena evropským zabezpečovacím systémem. Přestože měl tento systém v českých podmínkách velké problémy se spolehlivostí, do dnešního dne není jasné, jaké jsou výsledky zkušebního provozu, protože ministerstvo dopravy a Správa železnic je přísně tají. Stejně tak není jasné, zda budou mít České dráhy a ostatní dopravci dostatek hnacích vozidel vybavených palubními jednotkami ETCS, aby byli schopni zachovat současnou kapacitu dopravy.“ Uvedl to včera Spolek pro efektivní železnici (SPEŽ).


​Státní fond dopravy letos podpoří obnovu po povodních, v roce 2025 cyklostezky

11.11. – Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v příštím roce podpoří částkou 760 milionů korun projekty na zvýšení bezpečnosti cyklostezek a křižovatek. Schválil také další příspěvek na odstraňovaní povodňových škod ve výši 516 milionů korun pro letošní rok. Peníze na obnovu po povodních získá Správa železnic (SŽ) a Svazek obcí údolí Desné. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.


​D7 v úseku Knovíz-Slaný západ vybuduje sdružení firem za 1,536 miliardy Kč bez DPH

11.11. – Dálnici D7 v úseku Knovíz-Slaný západ vybuduje sdružení společností Swietelsky stavební a Herkul za 1,536 miliardy korun bez DPH. Zhotovitele vybralo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Zahájení stavby se plánuje do konce tohoto roku, uvedl včera na síti X ředitel ŘSD Radek Mátl.


​V Praze vyroste nový dispečink pro řízení provozu na VRT

10.11. – Správa železnic vybrala projektanta nové budovy centrálního dispečinku pro vysokorychlostní tratě (VRT) v Praze na Balabence. Zakázku získala společnost SAGASTA. Dokončení stavby se plánuje v roce 2030. Budova dispečinku, označená jako CDP VRT Praha, doplní stávající areál Centrálního dispečerského pracoviště na pražské Balabence. Společnost SAGASTA ve výběrovém řízení uspěla s nabídkou ve výši 38,4 milionu Kč bez DPH, což je o téměř 1,5 milionu méně, než byla odhadovaná cena.


​Umělá inteligence pomůže řídit dopravu v Praze

10.11. – Technická správa komunikací (TSK) dokončila první fázi provozu nového systému pro řízení dopravní signalizace (tzv. semaforů) využívající umělou inteligenci. Tento inovativní systém, financovaný z evropských fondů, přinese řidičům i veřejné dopravě nové možnosti a dlouhodobé zlepšení v řízení dopravy.


​Hospodářský výbor podpořil rozpočet resortu dopravy s výdaji 139,5 miliardy korun

8.11. – Sněmovní hospodářský výbor včera doporučil Sněmovně schválit rozpočet ministerstva dopravy na příští rok. Rozpočet počítá s výdaji 139,5 miliardy korun, což je proti letošnímu roku o 35,8 miliardy Kč více. Příjmy, které z 97 procent tvoří peníze z EU, by měly meziročně vzrůst o 13,6 miliardy na téměř 38,7 miliardy Kč. Ministerstvo tak podle návrhu bude hospodařit s deficitem 100,8 miliardy Kč.


​Vláda schválila tři miliardy korun na obnovu dopravní infrastruktury po povodních

7.11. – Rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) se letos zvýší o tři miliardy korun. Peníze půjdou na opravu infrastruktury, kterou poničily zářijové povodně. Novinářům to včera po jednání vlády řekl mluvčí kabinetu Václav Smolka. Rozpočet SFDI letos původně pro letošní rok počítal se 150,1 miliardy korun, o navýšení požádal včera vládu ministr dopravy Martin Kupka.


​Ministr dopravy požádá vládu o navýšení rozpočtu SFDI dopravy o tři miliardy kvůli povodním

6.11. – O navýšení letošního rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) pro infrastrukturu v krajích postižených letošními povodněmi požádá ve středu vládu ministr dopravy Martin Kupka. Ministerstvo žádá o další tři miliardy korun ke stávajícímu rozpočtu 150,1 miliard pro letošní rok. Řekl to včera mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.


spinner