Kombinovaná doprava

ČD Cargo

Kontejnerové vlaky z Číny jsou velmi zajímavou příležitostí

Čínská ekonomika, která patří k nejrychleji se rozvíjejícím na světě, představuje logicky významný potenciál jak pro námořní rejdaře, tak pro železniční dopravce. Železniční přepravy jsou zejména v Rusku podporovány investicemi do infrastruktury a lokomotivního parku. Národní dopravce RŽD podporuje přepravy východ – západ samozřejmě i obchodně s tím, že přepravy mezi Čínou a Evropou mají značnou perspektivu.

Bohemiakombi

Bohemiakombi hlásí nárůsty počtu vlaků i zásilek

Český operátor kombinované dopravy, který se zaměřuje především na přepravu návěsů a tankových kontejnerů po železnici – společnost Bohemiakombi – vypravil loni o sedm procent více vlaků než v roce předchozím, tržby se přitom zvýšily o devět procent. „Zlepšilo se i vytížení jednotlivých vlaků, takže firma loni vykázala zisk a druhý nejlepší výsledek za posledních deset let,“ řekl jednatel této společnosti Vladimír Fišer.

Německo

Terminál Burghausen zahájil v lednu provoz

V bavorském Burghausenu byl 19. ledna uveden do provozu nový terminál kombinované dopravy. Zařízení umožní firmám v regionu napojení na celoněmeckou i evropskou železniční síť. Provoz slavnostně zahájili spolkový ministr dopravy Alexander Dobrindt, bavorský státní tajemník ministerstva vnitra, stavebnictví a dopravy Gerhard Eck a dále Karl-Friedrich Rausch, člen představenstva Deutsche Bahn odpovědný za oblast dopravy a logistiky.

PCC Intermodal

Terminál ve Frankfurtu nad Odrou se rozšířil

Polský operátor kombinované dopravy PCC Intermodal dokončil na konci loňského roku rozšíření svého terminálu ve Frankfurtu nad Odrou na německo-polské hranici. Ke dvěma původním kolejím s délkou zhruba 600 metrů přibyly další dvě, centrální plocha překladiště se rozšířila na 30 tisíc metrů čtverečních. Novinkou je také portálový jeřáb, který má rozpětí 70 metrů a obsluhuje všechny čtyři koleje. Zařízení zvládne až 20 překládek kontejnerů nebo návěsů za hodinu, má maximální nosnost 41 tun. Předtím zajišťovaly manipulaci s nákladem pouze dva intermodální manipulátory. Celková překládková kapacita terminálu je nyní 100 tisíc TEU.

Snižování emisí v dopravě

DB Schenker a Maersk Line podepsaly smlouvu o snížení emisí

BERLÍN/KODAŇ (8.2.) – Společnosti DB Schenker a Maersk Line podepsaly šestiletou strategickou dohodu o snižování emisí CO2 v námořní nákladní dopravě. Partnerství zdůrazňuje společný závazek obou společností v oblasti udržitelného rozvoje. Maersk Line se zavázala do roku 2020 snížit emise CO2 každého přepravovaného kontejneru společnosti DB Schenker o celých 20 procent v porovnání s rokem 2014.

Kontejnerové vlaky z Číny

Kontejnery z Číny míří do ČR přes Rusko či Řecko

Čína patří k zemím s nejrychleji se rozvíjející ekonomikou. Logicky proto také představuje významný potenciál ať už pro námořní rejdaře nebo pro železniční dopravce. Železniční přepravy jsou zejména v Rusku podporovány investicemi do infrastruktury a lokomotivního parku. Tento přepravní proud je samozřejmě zajímavý i pro ČD Cargo, neboť na území České republiky se nacházejí dvě pobočky čínské společnosti Foxconn.

Projekt ChemLog T&T na Slovensku

Palubní jednotky už najezdily přes 250 tisíc kilometrů

Svaz chemického a farmaceutického průmyslu SR (dále ZCHFP SR) se v roce 2012 zapojil do projektu ChemLog T&T, který se zaměřuje na zvýšení bezpečnosti přepravy nebezpečných věcí využitím technologií monitorování zásilek. V současnosti se monitorování využívá hlavně v silniční dopravě, kde takto dopravci potřebují přehled o stavu svých vozidel na silnicích. V projektu ChemLog T&T jde ale především o sledování přepravy zásilek kombinované dopravy.

Čína/Španělsko

Čínu a španělskou metropoli Madrid spojil první přímý vlak

MADRID (13. 12.) – Přímý nákladní vlak z Číny do Španělska ukončil svoji první jízdu v úterý 9. prosince, když dojel do španělského hlavního města. Spoj mezi Čínou a Španělskem je nejdelším přímým železničním spojem na světě. Trasu dlouhou více než 13 tisíc kilometrů přes osm zemí ujel vlak za 21 dní. Trasa nového spoje je delší než trasa Transsibiřské magistrály a Orient Expressu. Trasa vlaku vede z čínského města I-wu v provincii Če-ťiang přes Kazachstán, Rusko, Bělorusko, Polsko, Německo a Francii a končí v madridském nákladním terminálu Abronigal.

Terminál METRANS

METRANS chystá rozšíření svého terminálu v České Třebové

ČESKÁ TŘEBOVÁ (12. 11.) – Společnost METRANS připravuje v České Třebové výstavbu druhé etapy svého železničního terminálu. Přinese to zvýšení výkonu logistického centra na dvojnásobek a zhruba 65 nových pracovních míst. Hlavním přínosem ale budou následující investice společnosti. Informoval o tom starosta města Jaroslav Zedník.

Evropa

Intermodální sektor podpoří sdílení příkladů z praxe

Řada evropských dopravních svazů a sdružení se připojila k iniciativě Mezinárodní unie společností kombinované dopravy železnice/silnice UIRR vytvořit společný standard pro oceňování nejlepších příkladů z praxe a prosadit jeho široké přijetí v rámci intermodálního sektoru. Projekt nese název DESTINY (DEployment of STandards for INtermodal efficiencY) a je organizován pod hlavičkou vzdělávací sekce (Common Learning Action) programu Evropské komise na podporu kombinované dopravy Marco Polo.

spinner