Německý železniční koncern DB Schenker rozšířil svou nabídku přeprav v Norsku o spojení po železnici a silnici mezi Oslem a městy za severním polárním kruhem. Spoj DB Schenker North Rail Express byl po úseku dlouhém 1960 kilometrů v provozu pětkrát za týden. Rostoucí poptávka si vynutila zavedení tří dalších vlakových spojů za týden. Od 1. února 2014 bude nabídka vylepšena o terminál Kiruna, který bude do železniční sítě zapojen prostřednictvím silničních přeprav.
Kombinovaná doprava
Někdejší Slovenská kombinovaná doprava INTRANS, a. s., (SKD INTRANS) prošla v letošním roce významnými změnami. Proto si na polovinu listopadu pozvala do žilinského hotelu Holiday Inn své zákazníky a obchodní partnery, aby jim tyto změny prezentovala. Rozhodně nejvýznamnější změnou je přeshraniční fúze s českou společností ČSKD INTRANS, s. r. o., a vznik jednoho společného podniku Rail Cargo Operator – CSKD, s. r. o., (RCO – CSKD).
Rakouský železniční dopravce Rail Cargo Group systematicky rozšiřuje nabídku přeprav po Evropě. V listopadu otevřel nové relace ze Sibiře a Moskvy přímo do Rakouska a zpět. RCG při propagaci svých aktivit sází na ekologický přínos železnice a rostoucí zájem o propojení Ruské federace se střední a západní Evropou.
Kombinovaná doprava nepotřebuje pro svůj další rozvoj „revoluční objevování nového“. Vsadit by měla spíše na „optimalizaci stávajících struktur“. Navrhují to experti výzkumné společnosti pro kombinovanou dopravu SGKV. Organizace vypracovala seznam sedmi klíčových doporučení pro další rozvoj dopravní politiky. Cílem je pomocí vhodných opatření zvýšit efektivitu intermodálního systému.
Od ledna 2014 mohou zákazníci v Rakousku a ve Švýcarsku využít ekologičtější přepravy svých kontejnerů na trase Wels–Curych po železnici. Nákladní složka švýcarských drah SBB Cargo a rakouský železniční koncern Rail Cargo Group (RCG) společně nabízejí nový produkt, který propojuje domácí sítě obou alpských zemí pro kombinovanou dopravu. Partneři podepsali dohodu o spolupráci 14. listopadu ve Vídni.
LONDÝN (26.11.) – ERS Railways patřící do britského koncernu Freightliner Group získal na výročním evropském železničním kongresu, který se konal v Londýně ve dnech 12. a 13. listopadu, ocenění evropský železniční operátor roku 2013. Odborná porota v čele s Brianem Simpsonem vybírala z více než 300 kandidátů pro ocenění v celkem 19 kategoriích.
Kombinovaná doprava v České republice vytrvale nabývá na významu. Dokazují to poznatky i konkrétní výstupy projektu COSMOS (Cooperative Solutions for Managing Optimized Services), který spolufinancuje Evropská unie v rámci programu Marco Polo. Přesto však musí obor překonávat řadu překážek, které brání jeho rychlejšímu rozvoji.
Program na podporu kombinované dopravy Marco Polo nepřinesl očekávaný efekt. Účetní dvůr Evropské unie (ECA) ve své červencové zprávě ostře zkritizoval, že ani všechny vynaložené prostředky nevedly k naplnění hlavního cíle – přesunu významných objemů mezinárodního toku zboží ze silnice na železnici a vnitrozemskou vodní dopravu. Úřad se sídlem v Lucemburku označil za neúčinné obě části programu (Marco Polo 1 a 2). „Dosažený výsledek výrazně zaostal za cílem, kvůli kterému byly prostředky uvolněny,“ uvedl Účetní dvůr ve zprávě založené na šetření expertů. Program Marco Polo doporučil zcela zastavit.
V prvním pololetí letošního roku si švýcarský operátor kombinované dopravy Hupac navzdory silné konkurenci ze strany silničních dopravců a celkově slabému růstu evropské ekonomiky udržel víceméně stabilní přepravní výkony. Během prvních šesti měsíců roku přepravil v rámci nedoprovázené kombinované dopravy 327 366 zásilek, meziročně jen o 1,4 procenta méně. Jeho alpský tranzit přitom vykázal meziroční pokles o 1,3 procenta, mimoalpský provoz o 1,7 procenta.
Podíl kombinované přepravy (KP) na nákladní přepravě celkem i na železniční nákladní přepravě v posledních letech trvale roste. Nejinak tomu bylo i v loňském roce. Zatímco v roce 1995 byl její podíl skromných 0,55 procenta (včetně započtení přeprav v rámci systému Ro-La), podle předběžných výsledků nákladní přepravy to loni bylo již 2,37 procenta. Ve srovnání s některými západoevropskými státy je však i tento podíl stále relativně malý.