22. dubna 2024, lan
22.4. - Umělá inteligence mění pravidla hry v e-commerce světě. Provozovatelé e-shopů mohou nyní těžit z řady výhod, které AI nabízí, ale měli by také být obezřetní z hlediska ochrany dat. Pokud máte e-shop a chcete AI efektivně využívat, tyhle informace by vám neměly uniknout. Uvedla to společnost Shoptet a přiblížila rizika i benefity AI.
„AI přináší změnu do trhu e-commerce. E-shopům nabízí řadu výhod, jako je analýza dat, poradenství na základě marketingových dat nebo třeba i samotné generování popisků k produktům. Má schopnost optimalizovat logistiku, prodejní procesy a cenovou strategii. Největší přínos spatřuji ve zefektivnění procesů a snížení nákladů. Využívání AI bych e-shopům doporučil, ale měli by být opatrní ve věci sdílení dat. Bezpečnost si považuji na prvním místě,” představil svůj postoj k práci s AI Ivo Mrena, CMO Shoptetu, největšího českého provozovatele internetových obchodů.
Éra umělé inteligence s sebou nese nemalé změny z hlediska práce s daty a tvorby autorských děl. Přemýšlet bychom měli i nad tím, co do AI nástrojů zadávat a co ne. To nejdůležitější z hlediska práva přibližuje prostřednictvím šesti tipů advokátka Petra Dolejšová, expertka na právo v marketingu a e-commerce:
1. Generovaný obsah a práva k němu
Pokud si necháváte AI nástroji generovat texty, obrázky, videa, hudbu nebo jiný „autorský“ obsah, pamatujte na to, že právo těmto „softwarem vytvořeným“ výstupům zatím ochranu nedává. V praxi to pak může znamenat, že váš obsah nebude unikátní a „jen váš“. Tvorbu loga, korporátní identity, webových stránek, strategii, tvorbu důležitých kampaní. Zkrátka to, co chcete mít i nadále automaticky „pod svou ochranou“, byste dle doporučení Petry měli i dál svěřovat spíše lidem.
2. Co do AI nástrojů nezadávat?
Není nástroj jako nástroj. Některé placené nástroje vám garantují, že váš obsah zůstane jen váš. Valná většina vám to ale garantovat zatím neumí. Platidlem jsou v těchto případech právě informace, které do AI vložíte. Myslete v takovém případě na to, co do nástrojů zadáváte – abyste svému konkurentovi nevědomky nepomáhali budovat jeho vlastní byznys na vašich výtvorech a strategiích. O některé informace a podklady je lepší se nedělit.
3. Vykrádání cizí tvorby
Řada generativních AI nástrojů používá jazykový model, který se „učil“ na veřejných stránkách a databázích. To s sebou nese riziko, že dílo, které vám nástroj vytvoří, bude kopií cizí práce.
A k takovému použití nemáte licenci. Bezpečnější je tedy sahat po nástrojích, které vám transparentně přiznají, na jakých datech (ideálně vlastních) se učily. Do promptů nezadávejte příkazy typu „vygeneruj mi Shreka, Captain Marvel atd.“ nebo jinou známou tvorbu. Zahrávali byste si s neoprávněným využitím cizích autorských děl, byť „vámi vytvořených“.
4. Využití generovaného obsahu v PR a marketingu
Pozor si dejte také v případě generování obsahu pro účely marketingu a PR. Tedy například článků, obrázků nebo videí. Některé platformy začínají upravovat své algoritmy, které budou protežovat lidsky tvořený obsah a požadují transparentní označování AI generovaného obsahu. Podívejte se tedy na přístup vámi využívaných platforem.
5. Práce s daty
Na svém e-shopu časem jistě AI nástroj pro práci s daty využijete. V takovém případě pamatujte na to, že AI nástroj bude v roli tzv. zpracovatele dat. Ověřte si, že je nástroj evropský, případně vedený v seznamu Data Privacy Framework. S nástrojem byste měli mít uzavřenou zpracovatelskou smlouvu.
A nezapomeňte také na to, že pro práci s daty potřebujete z hlediska GDPR patřičnou povolenku – většinou to bývá souhlas nebo pokud na svém e-shopu už nyní využíváte Chatbota, měli byste být transparentní v tom, že zákazníci komunikuji s AI.
6. Právní věci dokola kolem
Éra AI s sebou nese nemalé změny z hlediska práce s daty a tvorby autorských děl (fotografií, článků, webových stránek atd.). Proto nezapomeňte aktualizovat vaše informace o zpracování osobních údajů (minimálně na webu). Se svými dodavateli si aktualizujte smlouvy o domluvu, jestli a jaké AI nástroje smí či nesmí ve spolupráci s vámi využívat. O tom, který výstup je a který není AI generovaný, byste měli mít vždy přehled hlavně vy.
(lan)
Foto: Pixabay