Aktuálně

​Projekty energetických úspor EPC loni zákazníkům ČEZ ESCO uspořily téměř 400 milionů korun

18.3. – Celkem 34 energeticky úsporných projektů se zárukou pomohlo v roce 2023 městům, nemocnicím, kulturním institucím, ale i průmyslovým podnikům snížit jejich náklady na energie o 393 mil. korun, přepočteno na loňské ceny energií, což je o cca 100 milionů korun meziročně více. Projekty tak těmto zákazníkům výrazně pomohly přestát energetickou krizi a vysoké ceny elektřiny i plynu. Projekty přináší i další přínosy, jakou jsou zvýšení kvality vnitřního prostředí a hodnoty nemovitosti nebo snížení uhlíkové stopy. Úspora představuje ekvivalent snížení emisí oxidu uhličitého o 43 000 tun, což odpovídá 16 dnům provozu běžného elektrárenského uhelného bloku o výkonu 100 MW.

​Dopravní podnik Hradce Králové hodlá pořídit až 31 autobusů za čtvrt miliardy korun

18.3. – Dopravní podnik města Hradce Králové plánuje do konce roku 2025 pořízení až 31 autobusů značky IVECO Urbanway za celkových 267 milionů korun bez daně. Prvních 11 autobusů z plánovaného kontraktu již podnik u zlínské dealerské firmy Zliner koupil a od konce února je nasadil na linky. Uvedl to ředitel podniku Zdeněk Abraham. Novými autobusy podnik podle něj postupně nahradí nejstarší naftové autobusy, které jsou na hraně ekonomické i technické životnosti.

​Studenti logistiky na VŠE v Praze navštívili nového partnera fakulty, společnost Kaufland

18.3. – V úterý 5. března proběhla poprvé odborná exkurze studentů vedlejší specializace Logistika – mezinárodní přeprava a zasílatelství do distribučního centra firmy Kaufland, nového smluvního partnera nejen Katedry logistiky, ale celé Fakulty podnikohospodářské VŠE v Praze. Akce byla uspořádána velmi dobře, vše na sebe dobře navazovalo, jak tomu má být ve firmě, která se zabývá logistikou, od příjezdu, zajištěnému „v režimu JIT“ autobusem od stanice metra až k budově distribučního centra, kde jsme byli přivítáni a uvedeni do objektu.

​Zdržení zahájení stavby D11 z Trutnova k polské hranici může být půl roku

18.3. – Zdržení zahájení stavby úseku dálnice D11 z Trutnova ke státní hranici s Polskem by mohlo být kvůli řízení u antimonopolního úřadu půl roku. V podcastu Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) to uvedl generální ředitel podniku Radek Mátl. Původně ŘSD plánovalo, že stavbu úseku o délce 21,1 kilometru zahájí loni 19. prosince. Na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se obrátilo v soutěži neúspěšné sdružení firem v čele se společností MI Roads. ŘSD jako vítěze tendru vybralo polský Budimex.

​Vzrostl počet vůdců malých plavidel, je třeba více přístavišť

17.3. – Ministerstvo dopravy eviduje rostoucí počet žádostí o oprávnění vůdců malých plavidel. Na výstavě For Boat v pražských Letňanech to řekl ministr dopravy Martin Kupka. Je proto podle něj nutné zvýšit kapacity vodních cest, tedy například počet přístavišť nebo mol. Do letní sezony Ředitelství vodních cest (ŘVC) plánuje otevřít nová přístaviště na Vltavě v Davli a Labi v Ústí nad Labem-Brné, Brandýse nad Labem a v Kolíně. Pokračuje prodlužování Baťova kanálu na Moravě. Celkem se letos otevře 18 nových stání.

​Vyšla kniha Správa dopravní infrastruktury v souvislostech

17.3. – Vysoká škola logistiky v Přerově vydal knihu Správa dopravní infrastruktury v souvislostech autorů Ing. Jana Tichého, Ph.D., a doc. Ing. Aleny Tiché, Ph.D. Nová publikace je věnovaná dopravní infrastruktuře a dopravě v České republice. Zabývá se problematikou stavebnictví v dopravním sektoru a těsně související problematiky dopravy se zaměřením na ekonomiku a management v této oblasti.

​Francouzský rejdař CMA CGM chce koupit firmu Altice, která vlastní kanál BFM

17.3. – Francouzský námořní dopravce CMA CGM chce za 1,55 miliardy eur (39 miliard Kč) koupit firmu Altice Media, která vlastní mimo jiné přední zpravodajský kanál BFM TV. Firmy o tom informovaly v tiskové zprávě. Generální ředitel CMA CGM Rodolphe Saadé má v úmyslu vytvořit ve Francii velký mediální konglomerát, uvedla společnost. „S pomocí této plánované akvizice máme ambici pokračovat v dlouhodobém rozvoji v mediálním průmyslu,“ uvedl Saadé.


​Rozhodování mezi spalovacími motory a elektromobily není již tak jasné, jako bylo dříve

16.3. – Ještě před nedávnem by bylo téměř automatické, že dodavatelé automobilek by měli svou výrobu přeorientovat na elektromobilitu. Dnes však rozhodování o investicích do změny výroby již tak jednoduché není. Přední světoví výrobci automobilů totiž signalizují, že elektromobily nejsou jedinou cestou, kterou zvažují. To vše činí investiční rozhodování jejich dodavatelů složitější.

​Částečně se odkláníme od Číny, přejít na nearshoring plánuje 74 procent evropských firem

16.3. – Spolupráce s dodavateli z Číny, Indie a dalších asijských zemí se v posledních dekádách stala běžnou praxí. Vlivem rostoucích cen práce i přepravy ale v poslední době docházelo k výpadkům a zpožděním, které poukázaly na zhoršující se stabilitu dodavatelských řetězců, a na povrch tak začal znovu vyplouvat trend takzvaného „nearshoringu“, neboli přesouvání dodavatelských řetězců do blízkých zemí. Z analýzy poradenské společnosti Cushman & Wakefield vyplynulo, že střední Evropa je pro potřeby nearshoringu ideální destinace.

​Boeing 737-800 přistál na letišti v Oregonu bez části svého vnějšího pláště

16.3. – Letadlo typu Boeing 737–800 v pátek přistálo na letišti v americkém Oregonu bez části svého vnějšího pláště. Je možné, že o panel na spodní části trupu poblíž místa, kde se vysouvá podvozek, přišlo za letu. O případu informují agentury AP a Reuters. Záležitostí se bude zabývat americký Federální úřad pro letectví (FAA). Stroje americké společnosti Boeing se v poslední době s problémy potýkají opakovaně.

spinner