Podle statistiky rakouské zdravotní pojišťovny Wiener Gebietskrankenkasse bylo na základě zákona udělených 1984 pokut, z čehož většina (1006 případů) se týkala zahraničních zaměstnavatelů. Celková výše pokut za porušení zákona, který chrání rakouský trh před působením zaměstnanců s nižší mzdou, se ke konci minulého roku vyšplhala na 31,7 milionu €. V červenci o tom informovalo Sdružení ČESMAD Slovakia.
Dopravní politika
„Jaký dopad by měl silniční balíček na českou kamionovou dopravu, pokud by byl schválen v předložené podobě?“
„Balíček mobility by měl podle vize Evropské komise zvýšit bezpečnost silničního provozu, odstranit zbytečnou administrativu, usnadnit řidičům návrat domů a zamezit nekalým praktikám některých dopravců při obcházení pravidel pro usazení podnikatele či provádění kabotáže. S touto vizí se jistě dokáže ztotožnit každý, ať už zastupuje nové členské státy EU nebo staré, ať už je to podnikatel, řidič či úředník.
Nová pravidla pro vysílání řidičů do zahraničí, která budou součástí připravovaného balíčku mobility Evropské komise, musí být vytvořena s ohledem na dopravní sektor, naprosto jasně definovaná a snadno vymahatelná. Výrazně by tomu mělo napomoci využití inteligentních řešení založených na digitální dokumentaci a elektronické výměně dat. Ještě před představením silničního balíčku to uvedli zástupci Mezinárodní unie silniční dopravy IRU.
Obsah silničního balíčku, který zveřejnila Evropská komise, bohužel potvrzuje podle českých dopravců všechny neblahé tendence prosazující se nyní v Evropské unii. „Navenek se sice stále mluví o odstraňování bariér, snižování administrativy a jednotné silnější unii, praktické kroky jsou však zcela opačné,“ řekl minulý týden po zveřejnění balíčku prezident Sdružení ČESMAD Bohemia Vladimír Starosta.
Koncem května Evropská komise představila návrh tzv. silničního balíčku, který má stanovit nové podmínky pro podnikání v silniční dopravě na evropském trhu. Ovšem podoba, v jaké byl předložen k dalšímu projednávání, je pro české dopravce nepřijatelná. Co jim vadí a jaké jsou jejich představy o nových pravidlech, o tom jsme hovořili s prezidentem Sdružení ČESMAD Bohemia Ing. Vladimírem Starostou.
19.6. – Návrh Evropské komise na povinné odpočívání řidičů mimo kabinu vozidla může podle českých dopravců firmám způsobit problémy při pojištění nákladu. Podle mezinárodní úmluvy o přepravní smlouvě (CMR) je totiž nepřípustné, aby řidič opustil naložené vozidlo.
14.6. – Ministři dopravy Dan Ťok a financí Ivan Pilný se dohodli na zvýšení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na rok 2018 o deset miliard korun. Původní návrh ministerstva financí ve výši 45 miliard korun z národních zdrojů nedokázal pokrýt náklady na pokračování v rozestavěných dopravních stavbách. Návrh státního rozpočtu pro příští rok je jeden z hlavních bodů dnešního jednání vlády.
12.6. – Evropská komise po měsících diskuzí představila 31. května Silniční balíček, skutečně horký návrh změn evropských předpisů pro silniční dopravu. Vydala jej pod heslem „Evropa v pohybu“ a usiluje o to, aby v Evropě modernizovala mobilitu a dopravu.
9.6. – Ministr dopravy Dan Ťok na jednání Rady EU ministrů dopravy odmítl návrh Evropské komise (EK), podle nějž by řidiči kamionů pracující tři a více dní v měsíci v jiném členském státě, museli dostávat minimální mzdu země, v níž se nacházejí. Proti opatření, které je součástí Balíčku mobility navrhovaného EK, se na zasedání ministrů dopravy EU postavily i další státy unie.
5.6. – Za výsměch českým podnikatelům působících v přepravě označují Hospodářská komora ČR a Sdružení autodopravců ČESMAD Bohemia rozhodnutí Evropské komise zmírnit požadavky některých států na minimální mzdu řidičů kamionů.