Obsah silničního balíčku, který zveřejnila Evropská komise, bohužel potvrzuje podle českých dopravců všechny neblahé tendence prosazující se nyní v Evropské unii. „Navenek se sice stále mluví o odstraňování bariér, snižování administrativy a jednotné silnější unii, praktické kroky jsou však zcela opačné,“ řekl minulý týden po zveřejnění balíčku prezident Sdružení ČESMAD Bohemia Vladimír Starosta.
Dopravní politika
Koncem května Evropská komise představila návrh tzv. silničního balíčku, který má stanovit nové podmínky pro podnikání v silniční dopravě na evropském trhu. Ovšem podoba, v jaké byl předložen k dalšímu projednávání, je pro české dopravce nepřijatelná. Co jim vadí a jaké jsou jejich představy o nových pravidlech, o tom jsme hovořili s prezidentem Sdružení ČESMAD Bohemia Ing. Vladimírem Starostou.
19.6. – Návrh Evropské komise na povinné odpočívání řidičů mimo kabinu vozidla může podle českých dopravců firmám způsobit problémy při pojištění nákladu. Podle mezinárodní úmluvy o přepravní smlouvě (CMR) je totiž nepřípustné, aby řidič opustil naložené vozidlo.
14.6. – Ministři dopravy Dan Ťok a financí Ivan Pilný se dohodli na zvýšení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na rok 2018 o deset miliard korun. Původní návrh ministerstva financí ve výši 45 miliard korun z národních zdrojů nedokázal pokrýt náklady na pokračování v rozestavěných dopravních stavbách. Návrh státního rozpočtu pro příští rok je jeden z hlavních bodů dnešního jednání vlády.
12.6. – Evropská komise po měsících diskuzí představila 31. května Silniční balíček, skutečně horký návrh změn evropských předpisů pro silniční dopravu. Vydala jej pod heslem „Evropa v pohybu“ a usiluje o to, aby v Evropě modernizovala mobilitu a dopravu.
9.6. – Ministr dopravy Dan Ťok na jednání Rady EU ministrů dopravy odmítl návrh Evropské komise (EK), podle nějž by řidiči kamionů pracující tři a více dní v měsíci v jiném členském státě, museli dostávat minimální mzdu země, v níž se nacházejí. Proti opatření, které je součástí Balíčku mobility navrhovaného EK, se na zasedání ministrů dopravy EU postavily i další státy unie.
5.6. – Za výsměch českým podnikatelům působících v přepravě označují Hospodářská komora ČR a Sdružení autodopravců ČESMAD Bohemia rozhodnutí Evropské komise zmírnit požadavky některých států na minimální mzdu řidičů kamionů.
V poslední době se hodně hovoří o protekcionistických opatřeních některých západních zemí a opomíjí se skutečnost, že i na tuzemském trhu působí zahraniční dopravci a mnozí z nich těží z nízkých vstupů ve svých zemích, kterým české firmy nemohou plně konkurovat.
Někdejší posluchač dopravního inženýrství na ČVUT Václav Havel vložil ve své pozdější divadelní hře Audience do úst jedné postavy několikrát úsloví, které dosti zdomácnělo: „To jsou ale paradoxy, co?“ A takto by mohl nejen autor charakterizovat současnou situaci v Evropské unii.
2.6. – Evropská komise předložila návrhy na zpřísnění opatření proti mzdovému dumpingu v sektoru kamionové dopravy nebo na zavedení celoevropských pravidel pro mýtné systémy. Mýtné by se podle návrhu vybíralo na základě ujetých kilometrů a země, které mýto zavedly nebo zavedou, ho budou muset evidovat elektronicky. Odzvonilo by tak například dnešním paušálním dálničním známkám. Společná pravidla by měla platit od roku 2023 pro nákladní a od roku 2027 pro osobní vozy. Souhlas s návrhem musí ještě vyjádřit Evropský parlament a členské státy.