Zamíříme na Německo, kde došlo v dopravě k řadě zajímavých věcí. Přesto jedna z těch mimo dopravních stojí za zmínku: dokonce Světové hospodářské fórum dalo publicitu úvahám německého obchodního tisku (Handelsblatt) na téma „Bude Německo vůdcem svobodného světa?“. Nabízí se prý k tomu celá řada důvodů a jedním z nich má být, že od zvolení Donalda Trumpa prezidentem se USA staly hrozbou globální stability. Politické krize mají být jedem pro německé hospodářství, které nemá obdobu v četnosti světových obchodních vztahů a kde skoro polovina „jobů“ závisí nepřímo na exportu.
Dopravní politika
3.11. – Českým strojírenským firmám rostou tržby z exportu a daří se jim expandovat do zahraničí. Právě při pronikání na nové trhy často využívají státní agenturu na podporu exportu CzechTrade. Spolupracují s ní především malé a střední firmy ze všech průmyslových oborů, takže samozřejmě i z oblasti strojírenství, a agentura jim pomáhá při výběru vhodných cílových zemí pro vývoz jejich výrobků a služeb. Ty zkušenější pak doprovází v jejich další expanzi na zahraničních trzích.
31.10. – Jízdní řád brexitu musí být odsouhlasen co nejdříve, aby bylo možné zachovat konkurenceschopnost Evropské unie i Velké Británie. Je nezbytné udržet celní odbavení co nejhladší, stejně jako ostatní obchodní procedury. Přední evropské oborové svazy volají po uchování předností společného trhu a podniknutí takových kroků, které usnadní plánování obchodních vztahů v budoucnu, zejména po oficiálním odchodu Velké Británie z EU v březnu 2019.
31.10. – Výzkumné iniciativy v rámci společných projektů Evropské unie, soukromého sektoru a členských států přinášejí podnětné poznatky, zlepšují život Evropanů a posilují mezinárodní konkurenceschopnost EU. Vyplývá to z aktuálního bilancování výsledků partnerství veřejného a soukromého, resp. veřejného a veřejného sektoru, která jsou podporována v rámci evropského výzkumného a inovačního programu Horizon 2020 vybaveného rozpočtem ve výši 77 miliard €.
17.10. – Vláda chce dále posilovat konkurenceschopnost českého automobilového průmyslu a zachovávat jeho výsadní postavení jako jednoho ze stěžejních pilířů české ekonomiky. Vyplývá to ze společného memoranda, které podepsali zástupci české vlády a Sdružení automobilového průmyslu AutoSAP.
Sdružení ČESMAD Bohemia minulý týden vydalo stanovisko k iniciativě Evropské komise Evropa v pohybu, v kterém shrnuje své výhrady k návrhu budoucí evropské legislativy. Co na něm českým dopravcům vadí především a s čím se dnes ve svém podnikání vedle omezování dopravního trhu v některých zemích nejvíc střetávají, o tom jsme hovořili s viceprezidentem sdružení, předsedou jeho sekce nákladní dopravy a předsedou představenstva společnosti Mátra Transport, a. s., Jiřím Povolným.
10.10. – Ministerstvo dopravy ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí iniciovalo mimořádnou preventivní akci zaměřenou na kontrolu vysílání pracovníků v silniční dopravě. Akce proběhla na konci září na hraničních přechodech Rozvadov a Hatě. Cílem bylo informovat zahraniční zaměstnavatele provozující mezinárodní nákladní dopravu o nové povinnosti vyplývající ze zákona o zaměstnanosti. Z kontrol vyplynulo, že zaměstnavatelé z takzvaných starých členských států EU povinnosti nové legislativy plní hůře, než dopravci z nových členských zemí.
10.10. – „Česká republika se nachází podle Světového ekonomického fóra na 31. místě konkurenceschopnosti ze 137 sledovaných zemí. Chci, aby se Česká republika zařadila do TOP 20. Za posledních pět let jsme zlepšili naši pozici v celkovém makroekonomickém prostředí a rozvoji finančního trhu. Stále ale zaostáváme v kvalitě institucí, ve které jsou před námi země jako například Bhútán nebo Uruguay,“ řekl na Sněmu Svazu průmyslu a dopravy jeho prezident Jaroslav Hanák.
„Jaký dopad by podle vás na zajišťování dopravní obslužnosti mělo plošné zřizování krajských autobusových dopravců?“
„Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR zajistí nejlepší podmínky pro kraje a cestující otevřené soutěže na zajištění dopravní obslužnosti. V soutěžích kraje ale nemohou hodnotit pouze podle nejnižší ceny.
V polovině září, konkrétně od 16. do 22., zažijeme již tradiční Týden evropské mobility. Má jít především o dobrou příležitost představit místním obyvatelům alternativy udržitelné mobility, a také vysvětlit výzvy, jimž čelí velká města i menší obce, aby se vyvolaly změny v chování a došlo k pokroku směrem k vytvoření udržitelné dopravní strategie pro Evropu.