Dopravní politika

​Co přinesl červenec 2017 v dopravě

Řešení odchodu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie sice na politické úrovni od doby oficiálního britského podání počátkem jara do počátku léta skoro nepokročilo, avšak evropské i britské dopravní obory již nejsou tak zdrženlivé ve svých přístupech jako před několika měsíci. Naopak – své náměty a požadavky formulují dosti jasně a mnohdy naléhavě.

NKÚ zkontroluje peníze na pořízení a obnovu vlaků

14.8. – Nejvyšší kontrolní úřad začne letos v listopadu prověřovat peníze na pořízení a obnovu vlaků. Novou kontrolu zařadilo do letošního plánu vedení úřadu na svém posledním jednání. Kontroloři zamíří na ministerstvo dopravy a do Českých drah, aby prověřili účelnost, hospodárnost a efektivnost podpory poskytované železničním dopravcům.

RHA: Brexit nesmí ohrozit plynulost silniční dopravy

14.8. – Britská asociace silničních dopravců RHA znovu vyzvala britskou vládu a orgány Evropské unie, aby při vyjednávání o brexitu věnovaly mimořádnou pozornost zajištění plynulosti silniční nákladní dopravy na hranicích mezi Velkou Británií a státy EU. Vystoupení země z Evropské unie a opuštění celní unie i jednotného evropského trhu přinese nevyhnutelně zavedení řady celních formalit.

BGL vítá kontroly zemědělských dopravců

14.8. – Spolkový úřad pro nákladní dopravu BAG nedávno spustil kontroly podnikatelských subjektů, které zajišťují nákladní dopravu v zemědělském sektoru. Zaměřil se na to, zda firmy mají příslušné národní povolení nebo evropskou licenci a zda dodržují předpisy o přístupu na trh a zaměstnávání pracovníků. Nová právní úprava nabyla účinnosti 1. června, nicméně z důvodu rozdílných interpretací některých ustanovení a nedostatečným kontrolním mechanismům v minulosti se praxe posunula víceméně do zóny šedé ekonomiky.

BGL: Spolková rada ohrožuje bezpečnost na německých silnicích

11.8. – Německý svaz spedice a logistiky BGL ostře kritizoval Spolkovou radu za její postoj k návrhům Bruselu týkajícím se balíčku mobility. Zástupci spolkových zemí totiž odmítají podpořit záměr Evropské komise na přísnější regulaci provozu nákladních vozidel do 3,5 tuny, která se výrazně podílejí na dopravních nehodách. Tato kategorie v současné době nepodléhá striktní právní regulaci jako je tomu v případě kamionů. Autodopravci s dodávkami a lehčími nákladními vozy nepotřebují například licenci s dokladem finanční a odborné způsobilosti.   

​Opatření vůči slovenským dopravcům jsou diskriminační

Podle statistiky rakouské zdravotní pojišťovny Wiener Gebietskrankenkasse bylo na základě zákona udělených 1984 pokut, z čehož většina (1006 případů) se týkala zahraničních zaměstnavatelů. Celková výše pokut za porušení zákona, který chrání rakouský trh před působením zaměstnanců s nižší mzdou, se ke konci minulého roku vyšplhala na 31,7 milionu €. V červenci o tom informovalo Sdružení ČESMAD Slovakia.

Zeptali jsme se Ing. Ladislava Němce, náměstka ministra dopravy ČR

„Jaký dopad by měl silniční balíček na českou kamionovou dopravu, pokud by byl schválen v předložené podobě?“

„Balíček mobility by měl podle vize Evropské komise zvýšit bezpečnost silničního provozu, odstranit zbytečnou administrativu, usnadnit řidičům návrat domů a zamezit nekalým praktikám některých dopravců při obcházení pravidel pro usazení podnikatele či provádění kabotáže. S touto vizí se jistě dokáže ztotožnit každý, ať už zastupuje nové členské státy EU nebo staré, ať už je to podnikatel, řidič či úředník.

​Sociální legislativa musí být šitá na míru silniční dopravě

Nová pravidla pro vysílání řidičů do zahraničí, která budou součástí připravovaného balíčku mobility Evropské komise, musí být vytvořena s ohledem na dopravní sektor, naprosto jasně definovaná a snadno vymahatelná. Výrazně by tomu mělo napomoci využití inteligentních řešení založených na digitální dokumentaci a elektronické výměně dat. Ještě před představením silničního balíčku to uvedli zástupci Mezinárodní unie silniční dopravy IRU.

ČESMAD Bohemia: ​„Silniční balíček z Bruselu je pro nás nepřijatelný“

Obsah silničního balíčku, který zveřejnila Evropská komise, bohužel potvrzuje podle českých dopravců všechny neblahé tendence prosazující se nyní v Evropské unii. „Navenek se sice stále mluví o odstraňování bariér, snižování administrativy a jednotné silnější unii, praktické kroky jsou však zcela opačné,“ řekl minulý týden po zveřejnění balíčku prezident Sdružení ČESMAD Bohemia Vladimír Starosta.

Ing. Vladimír Starosta (ČESMAD Bohemia): „Silniční balíček negativně ovlivní veškerou dopravu“

Koncem května Evropská komise představila návrh tzv. silničního balíčku, který má stanovit nové podmínky pro podnikání v silniční dopravě na evropském trhu. Ovšem podoba, v jaké byl předložen k dalšímu projednávání, je pro české dopravce nepřijatelná. Co jim vadí a jaké jsou jejich představy o nových pravidlech, o tom jsme hovořili s prezidentem Sdružení ČESMAD Bohemia Ing. Vladimírem Starostou.

spinner