Němci, Francouzi a nověji také Rakušané uplatňují zákon o minimální mzdě, který dopadá na zahraniční řidiče kamionů, kteří do dané země vezou zboží, případně jej odsud vezou jinam. Pokud tyto státy začnou uplatňovat sankce za nedodržení zákona, bude to pro české dopravní firmy likvidační. Na konferenci v Brně věnované této problematice to minulý týden řekl prezident sdružení ČESMAD Bohemia Vladimír Starosta.
Dopravní politika
Společnost SkyToll převzala v únoru první vyjádření Evropské komise v souvislosti se stížností na prodloužení smlouvy na provoz českého mýtného systému. Z postupu, který Evropská komise při řešení stížnosti zvolila, je již nyní podle zástupců SkyTollu zřejmé, že postup českých úřadů vnímá Evropská komise jako závažné porušení unijního práva.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zamítl rozklad společnosti SkyToll, firma Kapsch tak může plnit smlouvu s ministerstvem dopravy na další provoz mýtného systému v Česku. Stížnost slovenského výběrčího mýta zamítl ÚOHS již v prvoinstančním rozhodnutí loni v listopadu, začátkem března pak předseda úřadu Petr Rafaj zamítl i následný rozklad. Oznámil to mluvčí úřadu Martin Švanda.
27.3. – Eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulcová vyzvala k zavedení celounijního systému placených dálnic, který by umožňoval motoristům volně projíždět schengenským prostorem. Placené dálnice jsou běžnou praxí v řadě zemí Evropské unie, ale poplatky se liší a systém je omezen národními hranicemi.
22.3. – Vláda premiéra Bohuslava Sobotky schválila nový materiál Ministerstva dopravy vztahující se k otevírání trhu v dálkové železniční dopravě. Obsahuje konkrétní informace o postupu ministerstva při zadání veřejných služeb, a to včetně aktualizovaného harmonogramu otevírání trhu. V první vlně se soutěže připraví pro až šest státem dotovaných rychlíkových linek.
První informace o tom, že policisté při kontrolách řidičů kamionů požadují doklady o výši mzdy stejně jako pracovní smlouvy a další, aby ověřili, že dostávají alespoň minimum částky povinné v těchto zemích, přišly z Německa a Francie. Tím vše neskončilo. Od ledna totéž platí i v Rakousku a Itálii. Po Sdružení ČESMAD Bohemia, Svazu průmyslu a dopravy ČR a Hospodářské komoře na to v únoru upozornil také ÚAMK.
Britská předsedkyně vlády Theresa Mayová zcela nedávno vyhlásila, že odchod její země z Evropské unie proběhne „natvrdo“ a bez dlouhých průtahů. Končí tak jedna část nejistot. Na druhé straně tu je další nejistota, totiž jak celá věc dopadne a jaké budou opravdové důsledky. Není pochyb o tom, že právě na úseku dopravy a logistiky půjde o velmi náročnou záležitost, a uvádíme proto několik pohledů na tuto oblast.
Valná hromada Svazu dopravy se minulý týden mimo jiné zabývala problematikou mezd šoférů linkových autobusů, kteří kvůli nízkým mzdám hrozí celostátní stávkou. Podle prezidenta svazu Jaroslava Hanáka k tomu ale není důvod, protože u 11 krajů se podařilo navýšení mezd vyjednat. Problematické jsou jen dva kraje, Ústecký a Jihomoravský.
9.3. – Ministerstvo dopravy chce od roku 2020 nebo nejpozději od roku 2021 zahrnout do mýtného také poplatky za hluk a emise. Poslancům z kontrolního výboru to řekl náměstek ministra dopravy Jakub Kopřiva, když je přišel informovat o přípravě výběru nového dodavatele mýtného systému. V zadávací dokumentaci na nový mýtný systém už by podle něj měl být požadavek na to, aby to tento nový systém dokázal.
9.3. – Časté změny zákonů, nařízení a vyhlášek, vysoké pojistné odvody na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění, četnost různých podání finančnímu nebo celnímu úřadu či zdlouhavé čekání na různá rozhodnutí státních orgánů či soudů. To vše označují podnikatelé za největší překážky jejich podnikání. Vyplývá to z nejnovějšího šetření mezi podnikateli, které provedla Hospodářská komora mezi více než 800 firmami a živnostníky v ČR.