12.2. – Kvůli zlodějům kovů jsou problémy na důležité železniční trase mezi německými městy Frankfurt nad Mohanem a Stuttgartem. Německá železniční společnost Deutsche Bahn (DB) uvedla, že dnes ráno bylo zrušeno více dálkových spojů a že omezení potrvají zřejmě až do dnešního večera. Informuje o tom agentura DPA.
Infrastruktura
12.2. – Libereckému kraji se v soutěžích na silniční stavby daří snižovat náklady až o 30 procent, díky tomu se uskutečnění dočkají i projekty, s nimiž se letos původně nepočítalo. Dostane se tak například na sanaci skalního masivu nad silnici třetí třídy mezi Zahrádkami a Jestřebím na Českolipsku, řekl náměstek hejtmana Jan Sviták. Do obnovy svých silnic a mostů plánuje dát letos kraj 1,1 miliardy korun, v plánu je zhruba 40 akcí, další pokračují z loňského roku.
11.2. – Nedávno zmodernizovaná jednokolejka z Olomouce do Uničova byla vybrána pro pilotní provoz pod dohledem jednotného evropského zabezpečovače ETCS. Jak vyplývá ze statistik Správy železnic, od konce loňského listopadu systém správně fungoval v téměř sto procentech případů. Za poslední dva měsíce se situace zlepšila o více než 50 procent. V souvislosti s přípravou na provoz pod výhradním dohledem ETCS na dalších tratích budou pokračovat také zátěžové testy celého systému.
9.2. – Autobusové nádraží v Litovli prošlo velkou rekonstrukcí a 1. února zahájilo provoz. Modernizace zásadně přispěje ke komfortu cestujících. „Litovel má konečně moderní autobusové nádraží a věřím, že cestující budou se zázemím spokojeni. Jsme rádi, že se společnosti ČSAD Ostrava, která nádraží vlastní a provozuje, podařilo dostát termínům, ke kterým se zavázala,“ řekl starosta města Litovel Viktor Kohout.
9.2. – Výsledky doplňkového průzkumu v kladenské nádražní budově ukázaly, že je stávající odbavovací hala v horším stavu, než se původně předpokládalo. Po odborném posouzení proto bylo vybráno efektivnější řešení v podobě novostavby, která bude lépe situovaná a nabídne cestujícím moderní multifunkční prostor.
8.2. – Správa železnic hledá zhotovitele dokumentace pro povolení záměru na úsek VRT Vysočina II. Trať dlouhá přes 90 km povede ze Světlé nad Sázavou do Velké Bíteše, nacházet se na ní bude sjezd do centra Jihlavy. Jedná se o hlavní spojení mezi Prahou a Brnem a stěžejní úsek pro napojení správního centra Vysočiny na vysokorychlostní trať.
6.2. – Cestující včera začali využívat zrekonstruovanou nádražní budovu v Českých Budějovicích. Památkově chráněný objekt ze začátku minulého století prošel největší přestavbou ve své historii. Práce probíhaly od roku 2020, stavbaři provedli obnovu střechy, fasády a interiérů. Vznikl multifunkční objekt s obchody, nabídkou služeb i moderními kancelářemi, potřebný bezbariérový přístup zajišťují výtahy. Výsledkem renovace je také pasáž propojující severní věž s hlavní odbavovací halou. Celkové náklady přesahují miliardu korun.
6.2. – Firma Metrostav dokončila modernizaci plavebních komor slovenské přehrady Gabčíkovo za 3,99 miliardy korun. Vyměnily se při ní všechny ocelové konstrukce na obou komorách a horní a dolní vrata. Práce na přehradě trvaly pět let. Stavební společnost o tom dnes informovala v tiskové zprávě, kterou má ČTK k dispozici. Přehrada Gabčíkovo je nejrozlehlejší přehradou na Slovensku s jedním z největších zdymadel v Evropě. Vlévá se do ní řeka Dunaj a je na ní umístěna největší slovenská vodní elektrárna.
5.2. – Chorvatský státní provozovatel dálnic Hrvatske Autoceste (HAC) se na základě výběrového řízení rozhodl podepsat s konsorciem zahrnujícím českou společnost TollNet a slovenskou firmu SkyToll dohodu o vytvoření systému pro elektronický výběr mýtného v hodnotě zhruba 100 milionů eur (2,5 miliardy Kč). Informovala o tom chorvatská média.
5.2. – V současné době probíhá veřejné výběrové řízení na zhotovitele dostavby 12,6 km dlouhé jihozápadní části Pražského okruhu mezi dálnicí D1 a Běchovicemi. Jako základní termín pro podání nabídek bylo stanoveno datum 22. února 2024. Uvedl to Jiří Veselý ze samostatného oddělení komunikace Středočeského kraje a Kraje Vysočina Ředitelství silnic a dálnic ČR.