Jako nového ministra dopravy navrhlo hnutí ANO generálního ředitele dopravní a logistické společnosti Omega servis Holding Antonína Prachaře. Bude-li do funkce jmenován, chce urychleně řešit zejména výběr nového provozovatele registru vozidel, což je problém, který úřad pod vedením současného ministra v demisi Zdeňka Žáka zanedbal. Antonín Prachař to uvedl minulý týden. Revidovat by se podle něj měl i návrh na rozšíření kamionového mýtného na celou síť silnic prvních tříd.
Dopravní politika
Elektronické mýto
Vláda zkrátila dobu s dražším pátečním tarifem pro kamiony
ŽIDLOCHOVICE (9.1.) – Odstupující vláda premiéra Jiřího Rusnoka schválila zkrácení doby dražších pátečních jízd, během kterých platí pro kamionovou dopravu vyšší tarif mýtného. Nově by se měla doba, po kterou platí dražší sazby, zkrátit o hodinu a platit od 15:00 do 20:00. Výběr mýtného od kamionových dopravců se tímto opatřením sníží o deset milionů korun ročně, odhadlo ministerstva dopravy.
PRAHA (3.1.) – Podle kandidáta hnutí ANO na ministra dopravy Antonína Prachaře je v resortu potřeba urychleně řešit zejména výběr nového provozovatele registru vozidel, což je problém, který úřad pod vedením současného ministra v demisi Zdeňka Žáka zanedbal. Revidovat by se podle něj měl i návrh na rozšíření kamionového mýtného na celou síť silnic prvních tříd.
Žádný z dopravních oborů se ani letos nevymanil z následků nedávných krizí. V námořní dopravě jsme byli svědky nástupu nové generace obřích kontejnerových lodí o kapacitách kolem 18 tisíc TEU, a to při současném problému, co s nadbytkem dopravních kapacit. Teprve v závěru roku se rejdařům podařilo zvednout tarifní sazby (i když znalci trhu uvádějí, že jen dočasně), než zase udeří problémy, co s poloprázdnými plavidly.
PRAHA (20.12.) – Poslanecká sněmovna schválila rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na příští rok, který počítá s tím, že fond bude mít k dispozici včetně evropských peněz celkem 71,1 miliardy korun. To je meziročně o zhruba 6,6 miliardy korun navíc. Celková částka zahrnuje například 11,8 miliardy korun z Operačního programu Doprava nebo převod nároků z letošního státního rozpočtu v objemu 2,3 miliardy. Dalších 34,2 miliardy činí dotace z ministerstva dopravy.
Podpora železnice
EU posiluje podporu výzkumných projektů na železnici
BRUSEL (16.12.) – Necelá miliarda eur (asi 27 miliard korun) z unijních i soukromých peněz by měla být v příštích sedmi letech využita na podporu výzkumných projektů spojených se železniční dopravou v EU. Oznámil to eurokomisař pro dopravu Siim Kallas. Cílem je dostat na koleje v příštích letech více zboží i pasažérů. Kallas připomněl, že ačkoliv je železnice jedním z nejefektivnějších způsobů přepravy zboží i lidí, v současnosti přepravuje jen asi desetinu evropských nákladů a okolo šesti procent cestujících.
Ing. Martin Špryňar (ČESMAD Bohemia) pro DN
„Čtrnáct ministrů dopravy za 18 let, to už je čas na změnu“
Když současný generální tajemník Sdružení ČESMAD Bohemia Ing. Martin Špryňar letos v květnu v Praze na shromáždění zástupců regionů oznámil, že hodlá od Nového roku odejít pracovat do rodinné firmy, bylo to pro všechny velké překvapení. Nyní, již jen pár týdnů před jeho odchodem, jsme se spolu s ním ohlédli za tím, co se během jeho působení ve sdružení odehrálo. Hovořili jsme také o tom, co od nadcházející změny očekává a co k ní vlastně vedlo.
BRUSEL (14.12.) – Členské země EU zatím nenašly shodu v otázce míry omezení výroby tradičních biopaliv, které by mělo podpořit přechod k používání jejich nové generace. Podle Pavla Šolce, náměstka českého ministra průmyslu, se některým zemím zdál kompromisní návrh litevského předsednictví málo, jiným naopak moc ambiciózní. „Zatím se tedy nic nemění. Nicméně je v tom výrazně aktivní Evropský parlament a nepochybně bude další tlak na to, aby došlo ke změně směrnice," řekl Šolc.
Evropská unie
Evropský parlament schválil vizi rozvoje dopravních sítí
Poslanci Evropského parlamentu definitivně načrtli dopravní budoucnost Evropské unie pro nadcházející období. Na plenárním zasedání ve Štrasburku v polovině listopadu schválili dohodu se členskými státy o finální podobě nových pravidel pro rozvoj transevropských dopravních sítí (TEN-T) a unijního Nástroje pro propojení Evropy (CEF). Účelem TEN-T je zajistit propojení důležitých měst a přístavů do fungující transevropské dopravní sítě s využitím silniční, železniční, letecké i lodní dopravy.
Kdysi dávno, těsně po listopadu 1989, vznikla za aktivní podpory Kombinátu Slušovice velice zvláštní firma – Ekotrans Moravia. Do vínku dostala vlastně jediný úkol – připravit projekt propojení evropských veletoků Labe, Odry a Dunaje na českém území. Dnes jsou myšlenky na propojení horních toků řek, přes vrchoviny mezi nimi, opět na stole.