SPEDICE
Námořní doprava
Rejdařství Hanjin, Hapag-Lloyd, „K“ Line, Mitsui O.S.K. Lines, Nippon Yusen Kaisha a Yang Ming vytvoří novou alianci, která pokryje svou sítí spojů všechny obchodní trasy mezi východem a západem (Asie – Evropa / Středomoří, Asie – západní pobřeží Severní Ameriky, Asie – východní pobřeží Severní Ameriky, „transatlantická osa“ Evropa – Severní Amerika, Asie – Střední východ / Perský záliv / Rudé moře).
Včas nezjištěné únavové vady materiálu jsou nejčastější příčinou nehod ze zanedbání v přístavech. Na tuto skutečnost upozorňuje německé sdružení výrobců přístavního zařízení Pema v nejnovější studii. Ocelové konstrukce, typicky přístavní jeřáby, se mohou nečekaně rozlomit, i když jejich zatížení zdaleka nedosahuje provozních limitů.
7.6. – Příprava fúze mezi arabským rejdařstvím UASC a německým Hapag-Lloyd pokročila do další fáze. Vedení United Arab Shipping Company (UASC) pozvalo hlavní akcionáře, mezi něž patří arabské státy kolem Perského zálivu, na červnovou valnou hromadu, která by měla prodiskutovat aspekty kontraktu.
3.6. – V lotyšské metropoli Rize se 19. května uskutečnilo první „Německo-lotyšské námořní fórum“, kterého se zúčastnila řada zástupců hospodářství a přístavů (Ljepaja, Riga, Ventspils, Lübeck, Kiel a Hamburk). Ředitelka pro rozvoj trhů východní Evropa/Balt u společnosti Hafen Hamburg Marketing (HHM) Marina Basso Michaelová a předseda představenstva HHM Axel Mattern ve svých příspěvcích zdůraznili, že celý baltský region a jeho přístavy úzce spojuje otázka dalšího rozvoje.
31.5. – Hamburk patří mezi nejvýznamnější evropské železniční přístavy. Zasilatelům nabízí více než 1100 intermodálních vlakových spojů týdně z/do vnitrozemí Německa i Evropy. V prvním čtvrtletí roku 2016 železnice mezi přístavem a vnitrozemskými terminály přepravila 11,6 milionu tun zboží, to představuje nárůst o 1,3 procenta. Celkový objem překladu přitom klesl o 2,5 procenta, takže nárůst výkonů železniční přepravy se projevil zvýšením podílu železnice na přístavním provozu.
27. 5. - Návrh německého zákona na rozšíření mýtného z nákladních automobilů na zhruba 40 tisíc kilometrů spolkových silnic od roku 2018 jde k projednání se svazy. Spolkové ministerstvo dopravy zde očekává zvýšení příjmů o dvě miliardy € ročně. Konkrétní čísla ale dodají teprve rozbory nákladů dopravních cest pro období 2018 až 2020 včetně výsledků z rozšíření mýtného na některé silnice a kategorie vozidel v roce 2015. Otevřeným zůstává, zda jsou odhady reálné. Dopravní svazy mají obavy z vysokých sazeb pro spolkové silnice, pokud nebude uplatněn vážený průměr na celou síť.
13.5. – Sílící konkurenční tlak v námořní přepravě, který stále více rejdařů tlačí k vytváření mohutných aliancí, nebo – jako v případě Hanjin Shipping – k novým dohodám s věřiteli, může negativně ovlivnit nabídku služeb a také zahýbat nebezpečně s cenami. Před nejnovějším trendem varoval Johan P. Schryver, předseda sdružení hamburských speditérů VHSP.
8.5. - Společnost DHL Suply Chain otevřela v Singapuru logistické zařízení o rozloze 90 tisíc metrů čtverečních. Ve 26 podlažích se zde pohybuje 130 robotických kyvadel pro uskladňování a vyskladňování zboží. Pro DHL se jedná o první zařízení tohoto druhu. Může sloužit jako příklad budoucím skladům v regionech a městech, kde je málo pozemků a jsou drahé. Zařízení nabízí 72 tisíc úložných míst pro různé produkty.
22.4. – Německý kontejnerový dopravce Hapag-Lloyd jedná o fúzi s konkurenční arabskou firmou United Arab Shipping Company (UASC). Oznámila to německá firma, která tak potvrdila předchozí informaci německého měsíčníku Manager Magazin. Spojením by vznikla čtvrtá největší dopravní firma na světě.