12.4. - Hamburská přístavní správa HPA (Hamburg Port Authority) považuje za jednu z klíčových priorit digitální propojení přístavu s dalšími partnery. V rámci konceptu SmartPORT byla na konferenci IAPH o budoucnosti světových přístavů v loňském roce představena řada inovativních pilotních projektů. Na základě těchto zkušeností pokračuje vývoj mezinárodní inteligentní přístavní sítě „ChainPORT“.
Námořní doprava
11.4. – Zástupci řecké vlády podepsali smlouvu o prodeji největšího řeckého přístavu Pireus čínské rejdařské společnosti COSCO. Ta za zhruba dvoutřetinový podíl v přístavu zaplatí 368,5 milionu € (deset miliard Kč). Proti prodeji v Aténách protestovali stávkující přístavní dělníci, kteří mají obavy o svá pracovní místa.
7.4. – Poptávka po dopravě zboží v Německu alespoň ještě do roku 2019 slabě poroste. Ukazuje to aktuální „Střednědobá prognóza nákladní a osobní dopravy – zima 2015/2016“, kterou dalo vypracovat spolkové ministerstvo dopravy. Všechny dopravní obory podle ní v roce 2016 porostou a také do roku 2019 budou rok od roku více dopravovat. Tím by se měl celkový dopravní objem zvětšit v průměru o 0,8 procenta ročně na 4,4 miliardy tun v roce 2019.
31.3. – Francouzské rejdařství CMA CGM zaznamenalo od zahájení spolupráce s China Shipping a UASC v rámci aliance Ocean-Three výrazný nárůst počtu přepravených kontejnerů. Objem přepravy stoupl o 6,3 procenta na 13 milionů TEU, uvádí se v prohlášení vedení rejdařské skupiny.
29.3. – Belgický přístav Antverpy plánuje další posílení výkonných a pravidelných spojů s evropským vnitrozemím – střední a východní Evropou. V rámci mezinárodního výběrového řízení byly vybrány tři nové železniční projekty přeprav mezi Antverpami, Rakouskem, Českou republikou a Polskem. Spoje nabídnou zasilatelům z Belgie i tří uvedených zemí další možnosti podél celého zásobovacího řetězce.
28.3. – První loď propluje rozšířeným Panamským průplavem 26. června. Slavnostně tak otevře jeho novou část, která se začala stavět v roce 2007. Oznámily to minulý týden panamské úřady. Podle nich na inauguraci kanálu, kterým nyní proudí asi šest procent světového obchodu, bude pozvána sedmdesátka státníků, včetně amerického prezidenta Baracka Obamy či čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.
25.3. – Evropská unie učinila dva důležité kroky v realizaci reformy přístavní politiky. Evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová zahájila veřejné slyšení, ze kterého by měla vzejít konečná podoba veřejné podpory pro námořní přístavy. Do 30. května mohou všechny zúčastněné strany podávat své připomínky a návrhy.
23.3. - Švýcarské referendum rozhodlo o výstavbě druhé roury v gotthardském silničním tunelu. Souhlas vyslovilo 57 procent jeho obyvatel – více, než se očekávalo. Stavební práce by měly začít asi v roce 2020a potrvají sedm let. Informovala o tom ministryně dopravy Doris Leuthardová. Návazně na to bude první tubus, otevřený v roce 1980, asi na tři roky uzavřen a opravován. Od roku 2030 budou k dispozici dva tubusy pro silniční dopravu na nejdůležitějším tranzitním koridoru Švýcarska – každý v jednom směru.
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
DIGITÁLNÍ TRANSFORMACE JAKO ŠANCE
ELA upozorňuje, že její německý člen – Spolkové společenstvo Logistika (BVL) – vypisuje veřejnou soutěž k realizaci další části studie Trendy a strategie v logistice a v řízení dodavatelských řetězců s letošním těžištěm ve Zvládnutí šancí digitální transformace. Žádá také o mezinárodní nabídky od logistických institutů, univerzit a vysokých škol, od podnikových poradenství a dalších vědecky zaměřených organizací služeb. Nejpřesvědčivější koncepce, která naplní předepsané požadavky a podmínky, získá příspěvek na realizaci studie. Výsledek bude oznámen na 32. německém logistickém kongresu (19. až 21. října v Berlíně). Další informace na www.bvl.de.
Mezinárodní námořní organizace IMO ve spolupráci s mezinárodním sdružením pro snížení znečišťování moří tankery ITOPF a mezinárodním fondem pro kompenzaci znečištění ropnými produkty IOPC Funds vydala šestistránkovou příručku, ve které jednotlivým námořním státům vysvětluje účel a benefity konvence HNS upravující lodní přepravu nebezpečných a škodlivých látek.