Námořní sektor v Německu vyzval spolkovou vládu, aby konkrétními kroky podpořila zkapalněný zemní plyn (LNG) jako alternativní palivo pro námořní dopravu. Pod společným stanoviskem jsou podepsáni zástupci Svazu německých rejdařů VDR, Svazu pro stavbu lodí a výrobu námořního vybavení VSM, Ústředního svazu německých přístavních podniků ZDS, Ústředního svazu německých lodních makléřů ZVDS a sdružení Maritime LNG Platform.
Námořní doprava
Železniční doprava v Polsku, stejně jako v jiných evropských zemích, začíná nabývat čím dál většího významu, zejména v kontextu intermodální přepravy. Polsko si z hlediska železniční přepravy zboží stále drží mezi unijními státy druhé místo po Německu. Obraz stavu dopravní infrastruktury pro tento dopravní prostředek v Polsku dostává s každým dnem novou podobu. Jedním z takových příkladů je příjezdová železniční infrastruktura do Gdaňského přístavu.
Přístavy Helsinborg a Klaipeda se snaží rozšířit zázemí pro nasazení lodí poháněných zkapalněným zemním plynem (LNG) a podpořit výstavbu zásobníků pro toto palivo. Oba přístavy jsou součástí hlavní sítě námořních přístavů spadajících do skandinávsko-středomořských a severomořsko-pobaltských koridorů.
Dánská rejdařská skupina Maersk jako největší zákazník Suezského průplavu uvítala jeho aktuální rozšíření. Součástí první testovací plavby přes Suez byla 25. července 2015 loď Maersk Sheerness s nákladem 4427 kontejnerů. Egypt se po celé 20. i počátek 21. století snaží fungovat jako most mezi Evropou a Asií. Výrazně podporuje globální obchod. V letech 2004 až 2014 vzrostl objem kontejnerového provozu přes Suezský průplav o 70 procent.
Společná rubrika Dopravních novin a Svazu spedice a logistiky ČR
Z mezinárodních dopravních a logistických svazů 4
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
UPOZORNĚNÍ NA ŘÍJNOVÝ NĚMECKÝ LOGISTICKÝ KONGRES
Ve dnech 28. až 30. října 2015 se uskuteční 32. německý logistický kongres. Pořádá jej spolkové společenstvo Logistika v Berlíně a zve na něj i zahraniční svazy. Letošní motto kongresu zní Svět v pohybu. Již od počátku jsou tyto kongresy pojímány jako platforma pro navazování kontaktů a vztahů. Obvykle mívají kolem tří tisíc účastníků a vedle pracovních zasedání jsou jejich součástí rozsáhlé výstavy s až dvěma sty vystavovateli, odborné exkurze a různé workshopy.
Dánský koncern Maersk Line, největší kontejnerové rejdařství na světě, uzavřel nový kontrakt s jihokorejskou loděnicí Hyundai Heavy Industries (HHI) na devět obřích kontejnerových lodí. Každé plavidlo bude mít přepravní kapacitu 14 tisíc TEU a délku 353 metrů. Podle sdělení vedení Maersku je hodnota kontraktu 1,1 miliardy USD. Součástí smlouvy je opce na dodávku dalších osmi lodí.
Francouzské rejdařství CMA CGM v červenci pokřtilo v Hamburku obří kontejnerovou loď CMA CGM Georg Forster jako vůbec největší plavidlo ve své flotile. Slavnostního křtu v tradičním duchu se zúčastnil předseda představenstva a prezident skupiny Jacques R. Saadé a další představitelé vrcholového managementu, představitelé německé, francouzské i evropské politiky a obchodní partneři. Kmotrou lodi dodané již 2. června 2015 byla Christine Kühne.
Společná rubrika Dopravních novin a Svazu spedice a logistiky ČR (SSL)
Z mezinárodních dopravních a logistických svazů 3
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace (ELA)
SÍŤ LOGISTICKÉHO VÝZKUMU LRN LETOS ZASEDNE V DERBY
Asociace ELA informovala, že se ve dnech 9. až 11. září uskuteční v britském Derby jubilejní 20. výroční konference Sítě logistického výzkumu (Logistics Research Network – LRN), kterou doplní workshop. Konference je letošní hlavní akcí Institutu logistiky a dopravy (CILT) na univerzitě v Derby. Oslovuje akademiky a praktiky, kteří se chtějí seznámit s posledními výsledky výzkumu v logistice a v řízení dodavatelských řetězců a vyslechnout přednášející vysoké úrovně z této oblasti. Konference LRN je jedním z hlavních evropských fór představujících výsledky výzkumu, současné praktiky a nové myšlenky z logistiky a dopravy. Zve proto akademiky, výzkumníky a odborníky z praxe k vystoupení a předložení svých příspěvků.
Na počátku srpna se Egypt chystá otevřít novou větev Suezského průplavu, jejíž stavba tak bude trvat necelý rok. Oznámil to úřad, který tuto klíčovou dopravní cestu spravuje. Země si od nového kanálu, jehož výstavba stála asi osm miliard USD (194 miliard Kč), slibuje posílení ekonomiky postižené vysokou nezaměstnaností a odlivem investic.
Více než 900 hostů se sešlo na pětidenní konferenci, kterou na začátku června v kongresovém centru CCH v Hamburku uspořádala Mezinárodní asociace přístavů IAPH. Mezi hlavní diskusní témata vedle inteligentních řešení pro přístavní provoz a zajištění plynulosti toku zboží patřily otázky životního prostředí a přístavních aktivit či právní aspekty přístavního podnikání.