Od prvního července letošního roku platí nové nařízení o povinném vážení námořních kontejnerů. Pokud tedy nebude kontejner vybavený potřebnými údaji o jeho váze, nebude naložen na loď se všemi důsledky pro speditéra. „Rád bych všechny požádal, ať berou toto nařízení vážně, postupují v tomto případě jednotně a nevyužívají nového požadavku ke konkurenčnímu boji například nějakým slibováním vážení zadarmo,“ říká předseda Námořního klubu SSL ČR Jiří Šťastný.
Námořní doprava
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
33. NĚMECKÝ LOGISTICKÝ KONGRES
ELA připomíná podzimní 33. německý logistický kongres (33rd International Supply Chain Conference), který proběhne 19. až 21. října v Berlíně. Organizátor akce a člen ELA, Spolkový svaz logistiky BVL, očekává, že na kongresu zazní 120 referátů a zúčastní se ho na 3200 odborníků. Hlavními tématy budou mimo jiné Transformace (Management změn, Ze světa práce, Nové obchodní modely, Značky v logistice: luxus nebo nutnost) dále Digitalizace (Průmysl 4.0, Cloud a bezpečnost, Platformy v logistice, Logistika ve městě), Věda a výzkum (Trendy a strategie v logistice, Doktorandský workshop). V rámci kongresu bude udělena i vědecká cena za rok 2016.
30.6. - V Antverpách byla za přítomnosti belgického krále otevřena největší propust na světě. Je dlouhá 500 a široká 68 metrů při operativním ponoru 17,80 metrů. Rozměr ještě vynikl, když jí ukázkově proplula Grimaldiho loď typu Con-Ro „Grande Lagos“ o délce 236 m a šířce 37 m. Pomocí propusti budou dosažitelné pro námořní lodě terminály Ro-Ro a hromadného zboží v části přístavu Waaslandhafen. Rozhodování o objektu trvalo 10 let, výstavba pět let, spotřebovalo se 22 tisíc tun oceli.
27.6. – Do Panamského průplavu, rozšířeného po devítileté rekonstrukci, vplula první loď. Mohutné čínské plavidlo s devíti tisíci kontejnery se vydalo na cestu za zvuku orchestrů a jásání tisíců lidí s panamskými vlajkami. Gigantická stavba, která stála přes 5,25 miliardy USD (asi 131 miliard Kč), umožní proplout lodím až s třikrát větší kapacitou než dosud.
27.6. – Dcera hamburské HHLA Metrans váží kontejnery. Až 1. července nová ustanovení úmluvy Solas předepíší, že všechny námořní kontejnery musí mít před naložením certifikovaně zjištěnou celkovou hmotnost, nabídne dceřiný podnik společnosti HHLA Metrans vážení jako svou službu. A to nejen v přístavu Hamburk, ale i na jejích celkem jedenácti terminálech v přístavním zázemí. Nákladní silniční soupravy, naložené kontejnery, budou moci najíždět na vážící zařízení, které je příslušně podle předpisu certifikováno.
SPEDICE
Rejdařství Hanjin, Hapag-Lloyd, „K“ Line, Mitsui O.S.K. Lines, Nippon Yusen Kaisha a Yang Ming vytvoří novou alianci, která pokryje svou sítí spojů všechny obchodní trasy mezi východem a západem (Asie – Evropa / Středomoří, Asie – západní pobřeží Severní Ameriky, Asie – východní pobřeží Severní Ameriky, „transatlantická osa“ Evropa – Severní Amerika, Asie – Střední východ / Perský záliv / Rudé moře).
Včas nezjištěné únavové vady materiálu jsou nejčastější příčinou nehod ze zanedbání v přístavech. Na tuto skutečnost upozorňuje německé sdružení výrobců přístavního zařízení Pema v nejnovější studii. Ocelové konstrukce, typicky přístavní jeřáby, se mohou nečekaně rozlomit, i když jejich zatížení zdaleka nedosahuje provozních limitů.
7.6. – Příprava fúze mezi arabským rejdařstvím UASC a německým Hapag-Lloyd pokročila do další fáze. Vedení United Arab Shipping Company (UASC) pozvalo hlavní akcionáře, mezi něž patří arabské státy kolem Perského zálivu, na červnovou valnou hromadu, která by měla prodiskutovat aspekty kontraktu.
3.6. – V lotyšské metropoli Rize se 19. května uskutečnilo první „Německo-lotyšské námořní fórum“, kterého se zúčastnila řada zástupců hospodářství a přístavů (Ljepaja, Riga, Ventspils, Lübeck, Kiel a Hamburk). Ředitelka pro rozvoj trhů východní Evropa/Balt u společnosti Hafen Hamburg Marketing (HHM) Marina Basso Michaelová a předseda představenstva HHM Axel Mattern ve svých příspěvcích zdůraznili, že celý baltský region a jeho přístavy úzce spojuje otázka dalšího rozvoje.