3.9. – Ministerstvo dopravy by mělo v příštím roce hospodařit se 139,4 miliardy korun. Oproti letošnímu roku by tak výdaje resortu měly růst téměř o 36 miliard korun. Meziročně vzrostou i příjmy úřadu. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu na rok 2025, který o víkendu ministerstvo financí zveřejnilo na svém webu. Kabinet musí rozpočet projednat do konce září, jeho podobu může ještě změnit. Navýšení rozpočtu podle resortu umožní udržet tempo aktuální rozestavěnosti.
Dopravní politika
26.8. - Česko chce hrát ve světě roli v automobilové výrobě, autonomní mobilitě, letecké dopravě či v kosmických aktivitách. V projevu k českým velvyslancům působícím v zahraničí to dnes v Praze řekl ministr dopravy Martin Kupka.
13.8. - Evropská kosmická agentura (dále ESA) v roce 2004 otevřela v Nizozemsku svůj první ESA BIC. Jedná se o podnikatelský inkubátor, který podporuje startupy využívající kosmické technologie nebo družicová data. Postupně začala ESA otevírat inkubátory i v dalších zemí. Český ESA BIC vznikl v roce 2016 a podpořil již více než 50 startupů. V letošním roce díky propojení s Technologickou inkubací svou podporu navyšuje z 50 000 EUR až na 200 000 EUR a posouvá se tak z hlediska výše podpory do popředí.
Loni byla přijatá nová evropská směrnice o ITS, která si vyžádá transpozici do české legislativy. O tom, co z toho pro český stát vyplývá, ale také o dalších aktivitách, jimž se v současnosti věnuje Sdružení pro dopravní telematiku (SDT), jsme hovořili s jeho prezidentem Romanem Srpem.
18.7. - Vláda České republiky včera schválila novou podobu Vodíkové strategie ČR. Oproti té z roku 2021 hovoří strategie o podpoře výstavby 400 MW elektrolyzérů pro výrobu obnovitelného vodíku, konverzi několika páteřních plynovodů ze zemního plynu na čistý vodík okolo roku 2030 nebo povinnosti spotřebovávat až 20 tisíc tun obnovitelného vodíku ročně podle unijní legislativy. Obnovitelný vodík by měl nahradit část ze 125 tisíc tun šedého vodíku běžně používaného pro chemické procesy či rafinaci paliv. Strategie přiznává, že bez dostatečné státní podpory nepůjde výrobu a spotřebu obnovitelného vodíku kvůli ekonomickým aspektům rozběhnout, a to ani ve výrobách, které již vodík využívají.
8.7. – Zavedení systému emisních povolenek pro pohonné hmoty v silniční dopravě a pro vytápění budov v EU je logickým krokem pro dosažení unijních klimatických cílů, shodli se analytici, které oslovila ČTK. Pohonné hmoty a ceny vytápění se zdraží, avšak nebudou podle nich likvidační. Europoslanci schválili zpoplatnění emisí z vytápění budov a silniční dopravy v roce 2023, nový systém stanoví cenu emisí skleníkových plynů z těchto odvětví v roce 2027. Opatření mají přiblížit EU k cíli snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o alespoň 55 procent oproti roku 1990.
9.7. – Ministerstvo dopravy mělo v účetnictví za loňský rok chyby celkem za 24,6 miliardy korun, ale opravilo je. Vyplývá to z výsledků prověrky, které dnes zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Účetní závěrka za rok 2023 je tak nakonec podle kontrolorů spolehlivá. Mluvčí ministerstva Jan Jakovljevič řekl, že zjištěné nedostatky neměly dopad do položek rozvahy a výkazu zisku a ztráty a na hospodaření s penězi. Některým chybám se podle NKÚ dalo předejít, pokud by ministerstvo zavedlo opatření doporučená po předchozí prověrce kontrolního úřadu.
Největší konference zaměřená na podporu rozvoje vodíkového hospodářství v ČR míří do Karlových Varů
4.7. – v Karlových Varech se pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR uskuteční 3. ročník největší konference zaměřené na podporu rozvoje vodíkového hospodářství v České republice s názvem H2 Fórum: Na vodíku záleží. Na konferenci pořádané Karlovarským krajem ve spolupráci s Karlovarskou agenturou rozvoje podnikání, p. o., vystoupí nejvýznamnější osobnosti a odborníci, kteří v prostorách Císařských lázní povedou ve dnech 10. a 11. září 2024 diskusi o současnosti i budoucnosti vodíku.
1.7. – Česká republika pokračuje v posilování své energetické soběstačnosti, jejímž základem je omezování energetické závislosti na Rusku. Dne 28. června byla nedaleko Hamburku při ústí Labe do Severního moře slavnostně zahájena stavba prvního německého pevninského LNG terminálu pro zpracování a další transport zemního plynu. Pod taktovkou konsorcia Hanseatic Energy Hub tu tento terminál zahájí provoz už v roce 2027. Ve spolupráci s vládou zasmluvnila loni Skupina ČEZ ve Stade dlouhodobou roční kapacitu 2 miliard metrů kubických.
Airfreight se podle všeho již odlepil od země a květen byl ve znamení naděje. Podle jednoho z největších leteckých zasílatelů vytvořil prudký začátek roku „pozitivní dynamiku“ na trzích s leteckou nákladní dopravou, ale klíčovou otázkou je, jak dlouho vydrží. Rozmach e-commerce obchodování a dopad krize kontejnerizované námořní dopravy Rudým mořem, která prodlužuje již tak napjaté doby přepravy o další cca 2 týdny a současně nezvyšuje potřebnou spolehlivost jízdních řádů rejdařů, podporují letecké toky zboží z Asie. Kapacita z větší části rostla v souladu s poptávkou, což vytváří poměrně příznivé tržní prostředí. Čínský trh odchozích zásilek je i nadále do značné míry ovlivněn pokračujícím silným růstovým trendem elektronického obchodu, jehož objemy do značné míry kompenzují pokles tradičního čínského leteckého vývozu, který je důsledkem snahy odesílatelů o diverzifikaci zdrojů. Elektronický obchod využívá značnou kapacitu nákladních letadel, ale pouze částečně ovlivňuje kapacitu dostupnou na osobních letech nebo na pravidelných nákladních linkách. Díky elektronickému obchodování objemy nyní pravděpodobně překračují úroveň před pandemií, sazby zůstávají vyšší, než jsme viděli v roce 2019, a proto celková úroveň příjmů zůstává pozitivně nastavena.