Dopravní politika

​Svaz průmyslu a dopravy vyzývá k implementaci AI Aktu a podpoře aplikovaného výzkumu

19.2. – Na úterním jednání Rady hospodářské a sociální dohody ČR delegace zaměstnavatelů vedená Milenou Jabůrkovou, viceprezidentkou Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR), vyzvala k okamžitým krokům v rámci zajištění implementace Aktu o umělé inteligenci (AI Akt). SP ČR také požaduje zatraktivnění daňových odpočtů na výzkum a vývoj (VaV) a opakovaně upozorňuje na netransparentní legislativní proces u povinného příspěvku na spoření na stáří.


​Ministerstvo dopravy: Mise Zero-G pro mladé vesmírné nadšence vrcholí

17.2. – Na mladé vesmírné nadšence zaměřený projekt Zero-G, do kterého se přihlásilo 861 žáků a studentů od 13 do 18 let z celé České republiky, přechází do závěrečné fáze. Dvacítka těch nejúspěšnějších se na konci března stane členy posádky parabolického letu na palubě Airbusu A310 a na vlastní kůži zažije stav beztíže – jako skuteční astronauti. Na jejich první cestě ke hvězdám je bude doprovázet český člen záložního oddílu astronautů Evropské kosmické agentury major Aleš Svoboda a umělec Yemi A.D., zakladatel globální platformy Moonshot podporující mladé inovátory.


​Svaz spedice a logistiky ČR: rok 2024 byl pro dopravce komplikovaný a výhled je nejasný

13.2. – Rok 2024 byl pro české dopravce komplikovaný kvůli válce na Ukrajině, teroristickým útokům v oblasti Rudého moře a Suezu, nedostatku řidičů a dalším problémům v dopravě. Podle Svazu spedice a logistiky České republiky námořní, letecké, železniční i silniční přepravy čelily různým výzvám, což mnohdy vedlo k vyšším nákladům a zpožděním. Nepodařilo se dosáhnout očekávaného poklesu cen v námořní dopravě. Rostla poptávka po letecké přepravě v segmentu e-commerce, zatímco železniční dopravu omezovaly výluky v Německu. V ČR je potřeba urychlit elektrifikaci železničních tratí. Silniční doprava se v ČR zvýšila hlavně v tranzitních směrech.


​HYTEP: Rozšíření výroby obnovitelného vodíku brání zbytečně přísná pravidla EU

13.2. – Proč jsou v současnosti výrobní ceny obnovitelného vodíku tak vysoké a co brání většímu rozšíření jeho výroby v Evropě? Hlavním důvodem je podle analýzy České vodíkové technologické platformy (HYTEP) zbytečně přísná evropská regulace. Ta byla postavena na nerealistických očekáváních ohledně rychlosti rozvoje a nasazení technologie elektrolýzy. Nový Policy Paper HYTEP detailně popisuje současný stav výroby obnovitelného vodíku v Evropě a České republice, nastiňuje problémy, kterým sektor čelí a přichází s řadou legislativních návrhů, které mohou pomoci striktní evropskou regulaci zmírnit a nastartovat výrobu obnovitelného vodíku v EU.


​Výše minimální mzdy se změnila, zrušena byla také zaručená mzda u soukromých firem

11.2. – Od nového roku se v ČR zrušila tzv. zaručená mzda a změnil se způsob zvyšování minimální mzdy. Zaměstnavatelé však musí brát ohled na zákoník práce, který jim ukládá zohlednit nejen vzdělání, ale i znalosti, dovednosti, povahu práce nebo třeba míru odpovědnosti a riziko škod. Zaměstnanec, který se cítí být diskriminován při poskytování mzdy, platu nebo odměny z dohody, se může obrátit na příslušný oblastní inspektorát práce se stížností, popřípadě se se žalobou obrátit na soud. Jak to zaměstnance a zaměstnavatele dále ovlivní?


​Odvětví silniční dopravy vyzývá Evropskou unii, aby zajistila financování sektoru

9.2. – Mezinárodní unie silniční dopravy IRU a partneři z odvětví podepsali otevřený dopis, v němž naléhají na členské státy EU a Evropskou komisi, aby v příštím rozpočtu EU zachovaly a posílily účelové financování evropské dopravy. Výzva přichází v době, kdy se zintenzivňují diskuse o přezkumu víceletého finančního rámce EU, který bude určovat rozpočtové priority bloku pro nadcházející roky.


​Sdružení ACEA: Při přechodu k dekarbonizace již není cesty zpět

9.2. – Odvětví automobilového průmyslu usiluje o postupné dodržování předpisů a mechanismus průměrného dodržování předpisů, který by zmírnil pravidla pro rok 2025, aby se zabránilo riziku sankcí, protože rozšíření elektromobilů stagnuje.


​Nový plán dekarbonizace leteckého sektoru prověří schopnost Evropské komise vnímat realitu

8.2. – Evropské odvětví letectví vyzvalo předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, aby stanovila strategii pro letectví, která by odrážela zásadní roli, již letectví hraje v evropském hospodářství a globální konkurenceschop­nosti. Tato strategie v oblasti letectví musí přijmout doporučení Maria Draghiho a napomoci přechodu tohoto odvětví na čistý nulový provoz. Evropské letecké společnosti, letiště, poskytovatelé letových navigačních služeb a civilní letecký průmysl proto vypracovali seznam politických doporučení adresovaných Evropské komisi – spolu s aktualizací svého stěžejního plánu dekarbonizace Cíl 2050 – Cesta k nulovému podílu evropského letectví (Destination 2050 — A Route to Net Zero European Aviation).


​Evropské dopravní odvětví vyzývá EU, aby zajistila silnější rozpočet pro dopravu

7.2. – Evropské odvětví dopravy v zastoupení téměř padesáti oborových svazů důrazně vyzývá v otevřeném dopise členské státy EU a Evropskou komisi, aby v rámci budoucího rozpočtu EU zachovaly a posílily pevný specializovaný nástroj financování evropské dopravy. Evropská koordinace infrastruktury v celé Evropě je důležitější než kdy jindy. Je jedinou zárukou zajištění hladkého fungování vnitřního trhu EU, podpory konkurenceschop­nosti a soudržnosti Evropy a posílení její odolnosti a vojenské připravenosti.


​Evropská komise představila Kompas konkurenceschopnosti EU

6.2. – Evropská komise představila nový rámec pro oživení hospodářské produktivity a zajištění konkurenční výhody EU. Kompas konkurenceschop­nosti vychází z doporučení uvedených ve zprávě Maria Draghiho o budoucnosti evropské konkurenceschop­nosti. Slouží jako podklad k nasměrování činnosti EU v oblasti konkurenceschop­nosti v příštích pěti letech a převádí doporučení obsažená ve zprávě do konkrétních opatření, jež mají zajistit budoucí prosperitu EU.


spinner