20.1. – Rok 2024 je u konce, a proto nastal čas na bilancování toho, co nám tento rok v oblasti rozvoje výroby a využití vodíku přinesl. Zatímco řada klíčových unijních směrnic a nařízení byla dokončena a členské státy, včetně České republiky, zahájily jejich transpozici, vodíkový sektor se nadále potýká s celou řadou výzev. Uvedla to Veronika Vohlídková členka představenstva a výkonná ředitelka České vodíkové technologické platformy HYTEP. Její komentář přinášíme v následujícím textu v původním znění.
Dopravní politika
20.1. – Svaz průmyslu a dopravy ČR se zásadně ohrazuje proti plánované regulaci exportu čipů pro systémy umělé inteligence, kterou navrhla Bidenova administrativa. Tento krok považujeme za nebezpečný precedens, který ohrožuje mezinárodní spolupráci a inovace jak v České republice, tak v celém středoevropském regionu.
13.1. – Osm německých železničních sdružení předložilo tři společné základní požadavky, které mají zajistit, že železniční doprava se v Německu stane nosným pilířem transformace dopravy. Asociace vyzývají příští federální vládu, aby systematicky posílila železniční dopravu s cílem zajistit příspěvek odvětí k ochraně klimatu, ekonomice a mobilitě.
10.1. – Průmyslová produkce poklesla v listopadu meziročně reálně o 2,7 %, samotný zpracovatelský průmysl poklesl o 3,1 %. Průmysl je v záporných číslech i za celé období leden až listopad o 1,2 % a je jasné, že v mínusu skončí za celý rok 2024. Výsledky za listopad byly sektorově nejvíce ovlivněny poklesem odvětví automotive s navazujícími obory či strojírenství. Pokles přetrvává i u výroby základních kovů. Informoval o tom Svaz průmyslu a dopravy ČR.
Asociace Ecommerce Europe, EuroCommerce a Independent Retail Europe představily výsledky studie na téma „Digitální spravedlnost v online maloobchodě“. Tato studie Jürgena Kühlinga a Corneliuse Sauerborna dochází k závěru, že současný právní rámec je většinou vhodný pro zajištění digitální spravedlnosti a není třeba zásadně přepracovávat stávající pravidla, aby se řešily obavy na pozadí „temných vzorů“.
Apostolos Tzitzikostas se stal evropským komisařem pro udržitelnou dopravu a cestovní ruch. Jeho úkolem je zvýšit konkurenceschopnost, udržitelnost a odolnost evropské dopravy vůči budoucím otřesům a zajistit, aby byla bezpečná, dostupná a cenově přijatelná pro všechny občany EU.
2.1. – Rok 2025 bude pro všechny v dopravě i její uživatele rokem pokračující stavební ofenzivy, dalšího zvyšování bezpečnosti na železnici i silnicích, pokračující digitalizace dopravních agend, ale i rozvoje veřejné dopravy. Na konci loňského roku o tom informovalo Ministerstvo dopravy
20.12. – Na odborné konferenci RED, kterou 4. prosince uspořádalo Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR), se diskutovalo o rozvoji, efektivitě a dostupnosti MHD. Tři bloky zajímavých a živých diskuzí zahájil ministr dopravy Martin Kupka a předseda SDP ČR Tomáš Pelikán. V diskuzích se prolínaly názory dopravních odborníků, ekonomů, politiků i laické veřejnosti. Konference, kterou provázela moderátorka Kateřina Boušková a ředitel Dopravního podniku města České Budějovice Slavoj Dolejš, byla určena odborníkům z oblasti veřejné dopravy, zástupcům státní správy a samosprávy.
17.12. – Česká republika bude v EU usilovat o odklad nového systému emisních povolenek ETS 2 minimálně na rok 2028. Podle současných plánů by měl systém, který má obchodování s povolenkami rozšířit například i na silniční dopravu nebo vytápění budov, platit od roku 2027. Česká vláda bude chtít odklad využít k úpravě systému s cílem zajistit silnější ochranu proti prudkému růstu cen energií. Na včerejší tiskové konferenci to uvedl premiér Petr Fiala. Stát zároveň odmítá nový návrh Evropské komise na snižování emisí do roku 2040.
12.12. – Doprava a logistika procházejí náročným obdobím a musejí pružně reagovat na řadu výzev.Jak se s touto situací vypořádaly letos a jaký je výhled na další období, to nám přiblížil Petr Rožek, výkonný ředitel Svazu spedice a logistiky ČR.