23.4. - Stále větší význam má pro českou veřejnost oblast kvalitního vzdělávání. Pro mladé do 29 let je to dokonce nejdůležitější oblast rozvoje české společnosti. Vyplývá to z aktuálního výzkumu postoje Čechů k Cílům udržitelného rozvoje (SDGs) realizovaného agenturou Ipsos pro Asociaci společenské odpovědnosti. Česká republika se celosvětově v oblasti plnění SDGs umístila podle poslední Zprávy o udržitelném rozvoji 2023 na 8. místě a oproti předcházejícímu roku poskočila výše o 5 příček.
Dopravní politika
Cíle udržitelného rozvoje: Roste důraz na kvalitní vzdělávání, apel na ekonomickou stabilitu zůstává
23.4. - Vláda chce hledat způsoby, jak získat z Evropské unie víc peněz na výstavbu dopravní infrastruktury. Týkalo by se to zejména přeshraničních staveb, řekli dnes po jednání vládního výboru pro strategické investice premiér Petr Fiala a ministr dopravy Martin Kupka. Do investic do dopravní infrastruktury chtějí také zapojit penzijní fondy. Prostředky státního rozpočtu podle nich nebudou investiční potřebě země stačit.
14.4. - Německý ministr dopravy Volker Wissing podle agentury DPA vystrašil miliony německých řidičů slovy o možných plošných zákazech jízdy autem o víkendech. Ty by podle něj mohly být nutné, protože jen drastická opatření budou stačit k tomu, aby Německo splnilo své klimatické cíle v oblasti dopravy.
Plénum Evropského parlamentu historické přijalo minulý týden historické rozhodnutí podpořit účinnost a ekologizaci silniční dopravy prostřednictvím revize směrnice o hmotnostech a rozměrech. Vzhledem k tomu, že pro dekarbonizaci neexistuje žádné zázračné řešení, nelze pominout snadno dostupný krok, která představují větší vozidla.
11.4. - Vláda včera schválila plán autonomní mobility, který řeší využití samořiditelných prostředků v dopravě. Na síti X to uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Plán se zabývá zaváděním těchto dopravních prostředků do provozu v nadcházejících letech. Podle Kupky autonomní dopravní prostředky zvýší efektivitu dopravy a mohou být i příležitost pro zvýšení konkurenceschopnosti českých automobilek.
9.4. - Ústavní soud (ÚS) ponechal vládní nařízení o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací beze změn. Návrh skupiny 23 senátorů částečně zamítl, částečně odmítl kvůli jeho nesprávné formulaci. Senátorům vadilo zvýšení hygienických limitů hluku ze silniční a železniční dopravy v nejbližším okolí obytných i jiných budov. Také uváděli, že vláda při tvorbě nařízení překročila své zákonné zmocnění. Právní úpravu celkově považují za chaotickou a nevyváženou.
8.4. - Průmyslová produkce v únoru meziročně reálně vzrostla o 0,7 %. Samotný zpracovatelský průmysl vzrostl o 2,3 %. Většina sektorů zaznamenala meziroční růst, byť spíše mírnějším tempem. K pozitivním výsledkům nejvíce přispěl růst automotive, chemický průmysl či potravinářství. V kladných číslech byť blízkých stagnaci nakonec skončily dokonce i některé energeticky náročné sektory, jako je výroba nekovových minerálních výrobků (např. skláři) nebo výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků. Naopak strojírenství, hutnictví či energetika zaznamenaly silný pokles.
6.4. - Praha si sestavila plán investic do dopravy. Cílem sestavení žebříčku důležitosti staveb je efektivní vynakládání energie na přípravu opatření nebo na ně lépe získávat peníze z dotací. ČTK to sdělil primátorův náměstek Zdeněk Hřib. K termínům zadaným v seznamu se budou moci vyjádřit příslušné magistrátní odbory, výbory, komise a další orgány. Plán investic je součástí aktualizovaného plánu udržitelné mobility do roku 2026.
28.3. – Česká republika dostane z Modernizačního fondu EU dalších téměř 73 miliard korun na investice do energetiky či dopravy. Stát peníze využije na financování obnovitelných zdrojů, modernizaci teplárenství nebo ekologizaci veřejné dopravy. Včera o tom informovalo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Dotace pro Česko nyní schválila Evropská investiční banka s Evropskou komisí. Dosud tak ČR z fondu získala 267 miliard korun.