Dopravní politika

​SP ČR na tripartitě pokračuje v jednáních o rozpočtu a pomoci firmám zasaženým povodněmi

16.10. – Na úterním jednání Rady hospodářské a sociální dohody České republiky delegace vedená prezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) Janem Rafajem projednávala za zaměstnavatele především návrh státního rozpočtu pro rok 2025, zejména výši poplatků za POZE. SP ČR soustavně upozorňuje na nedostatečné financování podporovaných zdrojů energie (POZE). Předmětem jednání byly také pokračující opatření pro firmy, které zasáhly zářijové povodně.

​Svaz průmyslu a dopravy ČR komentuje Hospodářskou strategii České republiky

10.10. – Svaz průmysl a dopravy již na jaře předal MPO svou vizi hospodářské politiky, ke které musí ČR a všichni aktéři – firmy i stát – směřovat v podobě konkrétních kroků a jasných měřitelných cílů. „Pozitivní je, že hlavní cíl a ukazatel Hospodářské strategie ČR ´dostat ČR do TOP 10 v rámci ukazatele ekonomické úrovně HDP na hlavu´ vychází a v podstatě kopíruje jeden z hlavních indikátorů vize hospodářské politiky SP ČR. Ve svém komentáři, který přinášíme v původním znění, to uvedl Martin Jahn, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Vladimír Dlouhý (Eurochambres): Green Deal možná dozná změn, ale jeho zrušení je dnes nereálné

Exministr průmyslu a obchodu a dlouholetý prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý je od loňského roku prezidentem Eurochambres. Jako představitel této největší evropské podnikatelské platformy se důrazně vymezil proti dopadu klimatické politiky EU na malé a střední firmy. A kolem Green Dealu se točil i rozhovor, který poskytl Dopravním novinám.

​Francie chce uvalit vyšší daň na nejvíce znečišťující dopravní prostředky

3.10. – Nová francouzská vláda chce zvýšit daň na nejvíce znečišťující dopravní prostředky. Dotkne se to především aut se spalovacím motorem a letadel. Francii, která podle premiéra Michela Barniera trpí „kolosálním zadlužením“, by tím do státní pokladny za rok 2025 mělo přibýt 1,5 miliardy eur (37,9 miliardy Kč). Informoval o tom francouzský deník Le Figaro.

Vláda schválila vznik INSID a fungování poptávkové dopravy, zelenou dostal i rozpočet SFDI

3.10. - V rámci novely zákona o silniční dopravě schválených vládou se k 1. červenci 2025 má změnit Centrum služeb pro silniční dopravu na Inspekci silniční dopravy (INSID). Kromě nových pravomocí získají silniční kontroloři zaměřující se zejména na kamiony i nové mobilní jednotky na kontrolu emisí či technického stavu přímo na silnicích.

Vydání DN č. 20

Výběr z článků DN č. 20 přineseme 17. října.

(red)

Evropská komise: Eurobarometr ukazuje podporu využívání čisté energie

30.9. - Minulý týden byly zveřejněny výsledky rozsáhlého průzkumu, z něhož vyplývá, že evropští občané podporují energetickou politiku EU v posledních pěti letech. Pokud jde o budoucnost, vyjadřují silnou podporu větší koordinaci v rámci celé EU, a ještě většímu úsilí na úrovni EU i na vnitrostátní úrovni, aby byly ceny energie dostupnější.

Jižní Korea bude s Českou republikou těsněji spolupracovat na rozvoji vodíkových technologií

24.9. - Posílení a rozvoj spolupráce v oblasti vodíkového hospodářství mezi Jižní Koreou a Českou republikou, vzájemná výměna zkušeností v oblasti investic, výzkumu a vývoje či společné pilotní projekty v oblasti vodíkových technologií. Ale také spolupráce v oblasti výroby vodíku pomocí jaderných technologií či součinnost na zlepšování právních předpisů v této oblasti. I takové jsou cíle dvou Memorand o porozumění, které dne 20. září v Praze podepsali zástupci České vodíkové technologické platformy (HYTEP) s jihokorejskou asociací H2KOREA a společností Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP). Podepsání memorand se uskutečnilo v rámci státní návštěvy prezidenta Jižní Koreje Jun Sok-jola v České republice.

Jaké z paliv se stane nízkoemisním palivem budoucnosti?

23.9. - Česká republika podniká kroky pro to, aby splnila své závazky redukovat emise CO2 a v dlouhodobém horizontu přispěla ke snížení závislosti na zahraničních energetických zdrojích v dopravním sektoru ČR. Výstupy z projektu zaměřeného na progresivní rozvoj vodíkového hospodářství v dopravě ČR se tak stanou nástrojem orgánů státní správy pro efektivní a koncepční rozvoj vodíkové mobility, především s ohledem na využití nízkoemisního vodíku.

Firmy jsou závislé na Ukrajincích, příští rok musí prodloužit „dočasnou ochranu“

20.9. - Průzkum personální agentury Hofmann Personal ukázal, že 74 % výrobních, velkoobchodních a logistických firem v Česku zaměstnává cizince a 97 % z nich má pracovníky z Ukrajiny. 65 % personalistů uvedlo, že odchod Ukrajinců by byl pro firmu určitou komplikací. Na podzim bude Poslanecká sněmovna schvalovat novelu Lex Ukrajina 7, která zahrnuje prodloužení dočasné ochrany o jeden rok do března 2026 a nový návrh tzv. „zvláštního dlouhodobého pobytu“. Podle průzkumu 62 % personalistů o této plánované změně vízového režimu neví.

spinner