Informatika

SDT

Před dopravní telematikou stojí řada velkých výzev

PRAHA 23.7. – Sdružení pro dopravní telematiku (SDT) dlouhodobě sleduje rozvoj dopravní telematiky v České republice s cílem přispět k jejímu efektivnějšímu využívání. V následujícím příspěvku viceprezident sdružení Ing. Roman Srp hodnotí dosavadní vývoj v této oblasti a nastiňuje možná řešení hlavních problémů. Obor české dopravní telematiky (ITS) patří k nejvyspělejším v Evropě. Současný rozsah implementace ITS v České republice je přesto relativně nízký, společenské klima a regulační prostředí z pohledu ITS také není na dostatečně vysoké požadované úrovni. Proto SDT přišlo již v roce 2010 s iniciativou Manifest rozvoje ITS v ČR s cílem formulovat klíčové směry rozvoje a implementace dopravní telematiky, identifikovat hlavní překážky rozvoje a navrhnout způsoby jejich odstranění.

Celý text přinesou DN 30–31, které vycházejí ve čtvrtek 26.července.

Sídlo GSA v Praze

Stěhování GSA do Prahy dostalo v Senátu zelenou

PRAHA 24.5. – Senát souhlasil s ratifikací Hostitelské dohody mezi Českou republikou a Agenturou pro evropský globální navigační satelitní systém, týkající se jejího umístění, podpory, výsad a imunit. Ministr dopravy Pavel Dobeš u příležitosti projednání Hostitelské dohody horní komorou parlamentu připomněl důležitost tohoto dokumentu: „Ratifikace dohody a následné umístění sídla GSA budou mít velmi pozitivní dopad na naši pozici na světové mapě kosmických aktivit. Již pouhé rozhodnutí Rady EU o umístění GSA v Praze v prosinci 2010 výrazně zvýšilo zájem klíčových kosmických hráčů o Českou republiku.“

Podpora rozvoje mobility

ČR se účastní projektu EMMIA

Česká republika se v rámci nové iniciativy Evropské komise „mo3europe – more mobile and mobility services in Europe“ účastní projektu s názvem EMMIA (European Mobile and Mobility Industries Alliance). Do nové iniciativy je zapojeno 31 organizací, institucí a společností ze čtrnácti Evropských zemí a oficiálně byla zahájena na začátku roku.

Úmluva CMR

IRU: Elektronický nákladní list zvýší efektivitu dopravy

Mezinárodní unie silniční dopravy na konci dubna uvítala, že vstoupil v platnost tzv. Dodatečný protokol k Úmluvě CMR z června loňského roku, který umožňuje přesun od stávajícího pomalého a nespolehlivého systému založeného na vyplňování papírových formulářů k mnohem rychlejšímu a účinnějšímu elektronickému dodacímu listu (e-CMR). Zároveň vyzvala vlády jednotlivých zemí, aby zajistily jeho harmonizovanou implementaci.

IRU

IRU žádá celosvětové rozšíření digitálních map

Generální shromáždění Mezinárodní unie silniční dopravy IRU na konci dubna jednomyslně schválilo rezoluci, v níž se vyslovilo pro zavedení digitálních map v celosvětovém měřítku. IRU je přesvědčena o tom, že jejich implementace by přispěla k mnohem účinnější, bezpečnější a udržitelné mezinárodní silniční dopravě.

IDOS

IDOS vyhlášen za nejlepší plánovač cest

Pohodlné cestování osob po Evropě prostřednictvím hromadné dopravy je jednou z priorit místopředsedy Evropské komise zodpovědného za dopravu Siima Kallase. Na přelomu loňského a letošního roku komisař vyhlásil soutěž o nejlepší multimodální plánovač cest. Mezi dvanácti vybranými kandidáty byl i český projekt IDOS.cz, který nabízí vyhledávání v češtině, angličtině a němčině. A právě IDOS.cz se nakonec v dubnu stal vítězem soutěže.

Cognex

Systém DataMan využívá zpracování obrazu

V oblasti logistiky musí automatická třídicí zařízení dosahovat stále vyšších rychlostí a bezpečně zpracovávat rostoucí množství dat. Přitom musí dodržovat mezinárodní směrnice, normy a zákony. Systémy musí rovněž zaručit efektivní zpětné sledování zboží, a to v celém řetězci od výroby až ke konečnému zákazníkovi. Klíčem k úspěchu jsou inteligentní čtecí zařízení identifikačních kódů, která na rozdíl od laserových skenerů využívají zpracování obrazu.

Zpráva NKÚ

Kapsch zvažuje právní kroky proti NKÚ za „diletantskou zprávu“o mýtném

PRAHA 12.4. – Společnost Kapsch zvažuje spolu právníky podobu právních kroků proti Nejvyššímu kontrolnímu úřadu a jeho kontrolorům kvůli manipulativnímu a nepodloženému závěru kontroly mýtného systému, kterou Úřad zveřejnil tento týden. „Přestože nejsme kontrolovanou a přímo dotčenou institucí, ztotožnění společnosti Kapsch s mýtným systémem a následná medializace těchto nesmyslů v Česku a okolních zemích nám způsobuje škody na pověsti a obchodních příležitostech,“ vysvětluje Karel Feix, generální ředitel Kapsch.

Informatika na železnici

Implementace TSI-TAF do informačních systémů SŽDC pomůže zejména nákladní dopravě

PRAHA 12.3. – Správa železniční dopravní cesty slavnostně zahájila projekt „Implementace TSI-TAF do informačních systémů SŽDC“. Realizace projektu za přibližně 72 milionů Kč přispěje zejména k harmonizaci telematických aplikací v ČR s evropskou úpravou v oblasti nákladní železniční dopravy. Požadavek na harmonizaci a její technická specifikace vyplývá z Nařízení EC 62/2006/ES o technické specifikaci pro interoperabilitu subsystému pro telematické aplikace v nákladní dopravě transevropského konvenčního železničního systému (dále jen „TSI-TAF“).

Veletrh IT-TRANS

IT-TRANS se etabloval jako přední světový veletrh IT pro veřejnou dopravu

KARLSRUHE 27.2. – Organizátoři mezinárodní konference a odborného veletrhu IT-řešení pro veřejnou dopravu osob IT-TRANS se mohou pochlubit působivými výsledky. Do Karlsruhe tato akce od 15. do 17. února přilákala 3132 účastníků, z nichž 528 byli konferenční delegáti z 50 zemí. Třetí ročník IT-TRANS překonal návštěvnost předešlého ročníku (2010) více než dvojnásobně a zvýšila se i internacionalita návštěvníků – každý druhý návštěvník byl zahraniční. Na odborném veletrhu představilo své nové produkty a vynálezy 150 vystavovatelů z 23 zemí.

spinner