Nejedno programové prohlášení minulých vlád hovořilo o nutnosti podpory zavádění dopravní telematiky a inteligentních dopravních systémů (ITS) do praxe, většina těchto plánů však končila v podobě deklarované podpory a pokulhávající praktické realizace. „Naším hlavním požadavkem je, aby vláda deklarovanou podporu ITS skutečně realizovala,“ říká viceprezident Sdružení pro dopravní telematiku (SDT) Ing. Roman Srp.
Informatika
Ing. Roman Srp (SDT) pro DN
„Vláda by měla v podpoře ITS přejít od slov k činům“
Rámcový program Horizon 2020 je největší program Evropské unie zaměřený na výzkum a inovace pro období let 2014 až 2020. Vyčleněno je na něj téměř 80 miliard €. Nakolik a jakým způsobem z tohoto zdroje mohou čerpat i české firmy, se snažil přiblížit informační workshop Sdružení pro dopravní telematiku (SDT), který se uskutečnil v únoru v Praze.
Technologická agentura ČR
Dopravní projekty lze podpořit z mnoha programů
Technologická agentura ČR (TAČR) zajišťuje na základě usnesení vlády ČR z roku 2009 mimo jiné přípravu a realizaci programů aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací a zadávání veřejných zakázek v této sféře. Většina programů TA ČR není koncipována oborově, ale spíše podle typu výzkumu nebo typu spolupráce, který podporují. Díky tomu bylo a je možné žádat o podporu na dopravní projekty prakticky ve všech programech.
PRAHA (11.2.) – Česká republika začne zavádět systém tísňového volání vozidel eCall. Zavedení služby do ostrého provozu plánuje nejpozději od ledna 2015. Implementaci dostane na starosti Hasičský záchranný sbor, který již spravuje tísňovou linku 112. Uvedl to Český telekomunikační úřad.
SDT a elektronické mýtné
Regulace vyžaduje i změnu chování zákazníků dopravců
Pracovní skupina Sdružení pro dopravní telematiku (SDT) Elek-tronické mýtné zpřístupnila v říjnu na internetu svou znalostní bázi o mýtném a financování infrastruktury (www.elektronickemytne.cz). Podle SDT je především nutno jasně stanovit, zda funkce mýtného má být fiskální či regulační, respektive jaký má být poměr těchto funkcí. Upřednostňuje-li se regulace, je podle SDT třeba nastavit sazby mýtného tak, aby jejich výše ovlivnila chování dopravců v souladu s cílem regulační politiky.
Evropská kosmická agentura
Česká republika slaví pět let od svého vstupu do Evropské kosmické agentury
PRAHA (12.11.) – V úterý 12. listopadu oslavila Česká republika pětileté výročí svého vstupu do Evropské kosmické agentury (ESA). Tímto krokem a následným loňským přesunem administrativního centra navigačního systému Galileo z Bruselu do Prahy se ČR dostala mezi státy, které aktivně podporují oblast kosmických aktivit s cílem využít jejich přínosy pro udržitelný rozvoj národního hospodářství.
Nové moderní sídlo dokončila a na počátku října slavnostně otevřela společnost OLTIS Group. Budova nabízí pro zaměstnance 46 kanceláří a dostatek zasedacích místností pro jednání se zákazníky a schůzky realizačních týmů. Vše doplňuje prakticky připravené technické zázemí. V nové budově vzniklo také moderní datové centrum, které umožní poskytování ICT služeb na nejvyšší úrovni a s nejvyšší možnou dostupností.
ALD Automotive Fleet Awards 2013
CCS Carnet je nejlepším fleetovým systémem pro rok 2013
PRAHA (8.10.) – Elektronická kniha jízd a monitoring vozidel CCS Carnet vyhrály celostátní anketu ALD Automotive Fleet Awards v kategorii Elektronické a telematické systémy. CCS Carnet se tak zařadil mezi šest nejlepších fleetových produktů v České republice pro rok 2013. „Pro CCS to není jen odměna, ale také velký závazek vůči našim zákazníkům a povzbuzení ve snaze udržet si jejich spokojenost s podporou a dalším vývojem produktu,“ řekl ředitel telematiky CCS Aleš Baran, který prestižní ocenění převzal.
BRUSEL (27.9.) – Evropský parlament tento týden poprvé projednával návrhy legislativních dokumentů, které mají vést k zavedení systému eCall v Evropské unii. Nové modely osobních a lehkých užitkových vozidel by měly být od října 2015 vybaveny eCallem – systémem budoucnosti, který v případě nehody přivolá posádce pomoc prostřednictvím linky tísňového volání 112 a záchranářům pošle polohu havarovaného auta.
PRAHA (18.9.) – Systémem automatického tísňového volání eCall by měly být od října 2015 povinně vybavené všechny nové osobní a lehké užitkové vozy. Pro kupujícího to bude představovat investici několika tisíc korun navíc. Cena jednotky se totiž podle velmi hrubých odhadů má pohybovat v rozmezí 150 až 650 eur (3855 až 16 705 korun). „Zavedení systému má chránit životy řidičů, kteří havarují v neobydlených oblastech a sami si nejsou schopni přivolat pomoc,“ říká zástupce ředitele odboru kosmických systémů na ministerstvu dopravy Martin Pichl.