Oblast dopravních informací, inteligentních dopravních systémů a služeb zaznamenala v právě uplynulém roce mimořádný rozvoj. Silniční okruh okolo Prahy, telematickými aplikacemi vybavená kompletní trasa dálnic od Rozvadova po Břeclav, nový internetový Dopravní portál ČR, to jsou jen stručné titulky pro následující tak-říkajíc bilanční rozhovor s koordinátorem Jednotného systému dopravních informací pro ČR Jaroslavem Zvárou.
Informatika
Dodavatelé zařízení pro dopravní telematiku (též ITS – Intelligent Transport Systems) se dlouhodobě potýkají s přístupem některých investorů k zadávání veřejných zakázek na dopravní stavby. Ti často poptávají dodávku technologicky vyspělých telematických zařízení v jednom balíku se stavebními pracemi. Opomíjejí také požadovat splnění norem a standardů, které byly v oblasti dopravní telematiky vytvořeny.
Dopravní telematika zažívala v posledních letech i v České republice bouřlivý rozvoj, podnikům z této oblasti však stále citelně chybí představa státu o dalším rozvoji ITS systémů. „Nemáme v tuto chvíli žádný vládou schválený dokument, který by popisoval, jakým způsobem se dopravní telematika bude rozvíjet ve střednědobém horizontu,“ řekl v rozhovoru pro Dopravní noviny viceprezident a výkonný ředitel Sdružení pro dopravní telematiku Roman Srp.
Možná už v říjnu by se mohlo na Radě ministrů dopravy členských zemí Evropské unie rozhodnout o tom, kde bude centrála budovaného navigačního systému Galileo. Podle vládního zmocněnce pro kandidaturu na získání sídla GSA Karla Dobeše má Praha velkou šanci v případě, že nová vláda nezmění své priority a bude dále pokračovat v úsilí dostat sídlo Galilea do české metropole.
Oblast dopravní telematiky je významnou součástí vzdělávací i výzkumné činnosti Fakulty dopravní ČVUT, a to již od počátku jejího vzniku před více než patnácti lety. Význam tohoto oboru lze též demonstrovat na vzniku Ústavu řídicí techniky a telematiky před deseti lety. Jeho činnost je založena především na široké spolupráci odborníků z mnoha oborů.
Po více než čtyřech letech od zavedení digitálních tachografů pro nová užitková vozidla a autobusy uvádí společnost VDO, součást koncernu Continental AG a přední výrobce těchto zařízení, na trh nové přístroje a služby, které mají za cíl zvýšit efektivitu provozovatelů vozových parků, řidičů i pracovníků servisních středisek a usnadnit jim jejich práci. S novou komplexní nabídkou zařízení a návazných telematických aplikací seznámili zástupci VDO novináře na konci června v jejím výrobním závodě v německém Villingenu.
Jedno z největších evropských sdružení středně velkých dopravců – ASTRE – a vedoucí evropská burza nákladů a volných vozů TimoCom podepsaly v květnu v Düsseldorfu dohodu o spolupráci.
Obor české dopravní telematiky patří v návaznosti na místní tradici vědy a výzkumu a existující průmyslovou základnu k nejvyspělejším v Evropě, přesto je současný rozsah implementace ITS v České republice podle názoru členů Sdružení pro dopravní telematiku (SDT) relativně nízký. Ani společenské klima a regulační prostředí není z pohledu ITS na dostatečné úrovni. O nápravu se sdružení hodlá pokusit iniciativou Manifest rozvoje ITS v České republice. Dokument zveřejňujeme ve zkrácené verzi.
Prof. Dr. Ing. Miroslav Svítek (FD ČVUT, SDT) pro DN
Krize zdůrazňuje potenciál telematiky v dopravě
Nepříznivé ekonomické podmínky zasáhly většinu odvětví, ale zájem o telematické aplikace zůstává i během krize v podstatě stabilní. O důvodech takového zájmu a o posledním vývoji telematiky jsme hovořili s nově jmenovaným děkanem Dopravní fakulty Českého vysokého učení technického v Praze a prezidentem Sdružení pro dopravní telematiku Prof. Dr. Ing. Miroslavem Svítkem.
Na začátku října spustila společnost TimoCom novou internetovou platformu TC eBid® pro výběrová řízení, která představuje další stupeň v obchodování s náklady a dopravními kapacitami (viz DN 39/09). Zatímco burza nákladů a volných vozidel TC Truck & Cargo® je určena pro krátkodobé obchodování, platforma TC eBid® slouží k navazování dlouhodobých smluvních kontraktů.