PRAHA 26.4. – Společnost DB Schenker Logistics v České republice zavedla novou námořní linku pro sběrné kontejnery na trase Shenzhen – Praha. Loď odplouvá každé pondělí, celá trasa trvá 26 dní. Jihočínská oblast Shenzen je v současné době nejrychleji se rozvíjejíci oblastí Číny se zaměřením na průmysl Hi-Tech. Navyšování objemu přepravovaného zboží vyvolalo potřebu přeprav na nové námořní lince, která již zahájila provoz.
Námořní doprava
Nové spojení s Čínou
DB Schenker zavedl námořní linku z čínského Shenzhenu
V oboru námořní dopravy vrcholí diskuse o tom, zda se kontejnerovým rejdařstvím podaří od druhého čtvrtletí prosadit připravované radikální zvýšení tarifů v relaci z Dálného východu do Evropy. Výsledek lze prozatím těžko odhadnout: odhodlání rejdařů je po dlouhých měsících „paběrkování“ obrovské, ale stejně intenzivní je i odpor některých jejich zákazníků z řad zasilatelů a speditérů.
ČR / Nizozemsko
Rotterdam a Bratislavu spojí nový kontejnerový vlak
Rotterdam rozšiřuje nabídku intermodálního spojení se svým zázemím ve střední Evropě. Po zavedení pravidelné linky kombinované dopravy do terminálu společnosti Metrans v Praze-Uhříněvsi v dubnu roku 2010 (viz například DN 44/10) a loňském otevření spoje do terminálu skupiny AWT v Ostravě-Paskově (viz DN 28/11) začne letos v dubnu sloužit i kontejnerový vlak mezi největším evropským přístavem a bratislavským terminálem společnosti Slovenská plavba a prístavy.
Severoevropské přístavy
Překlad kontejnerů na severozápadě Evropy loni lámal rekordy
Přístavy na severozápadě Evropy v úseku od francouzského Le Havru až po německý Hamburk loni přeložily rekordní objem kontejnerů. Více než 40 milionů TEU představuje historický výsledek stejně jako 25 milionů TEU v návazné dopravě mezi přístavy a vnitrozemím. Oba údaje na konci ledna v nejnovější analýze přístavního trhu zveřejnily společnost Hackett Associates a výzkumný ústav pro námořní dopravu a logistiku ISL z Brém.
Pašeráci drog a zbraní používají k převozu nelegálních zásilek čím dál častěji námořní dopravu. Zboží se snaží k zákazníkům dostat hlavně na palubě evropských lodí. Vyplývá to z nejnovější zprávy o námořním pašeráctví, kterou minulý týden zveřejnil Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI). Jeho experti spočítali, že přes 60 procent nelegálních zásilek celníci odhalují na lodích západních států; nelichotivý žebříček vedou Německo, Řecko a USA.
PRAHA 16.2. – Přes kanál La Manche začnou od pátku jezdit dva nové nákladní trajekty. Ty by měly zkrátit až devítihodinové čekací doby kamionů, které se tvořily po lednovém krachu rejdařství SeaFrance. Uvedla to firma DKV, která bude provozovatele trajektů DFDS/LD Lines zastupovat na českém trhu.
V pravidelné námořní kontejnerové dopravě mezi Asií a Evropou se právě nově rozdávají karty. Rejdařství Hapag-Lloyd a pět jeho asijských partnerů, kteří dosud spolupracovali v rámci sdružení Grand Alliance a New-World-Alliance, začnou od dubna působit pod hlavičkou nové aliance G6. V její podobě hodlají vytvořit silnou konkurenci vůči nabídce, s níž dosud vládnou trhu rejdaři jako Maersk Line, CMA CGM nebo MSC.
Belgický přístav Antverpy uzavřel loňský rok podle předběžných údajů správy přístavu s celkovým objemem překladu kolem 186,4 milionu tun. Pokud konečné výsledky toto číslo potvrdí, jednalo by se o meziroční zvýšení o 4,6 procenta. Podle předběžných údajů se přístavu podařilo překonat historický rekord jak v překladu kontejnerů, tak i tekutého hromadného zboží. V případě kontejnerů správa očekává konečný výsledek na úrovni 104,779 milionu tun, u tekutého hromadného zboží přes 46,095 milionu tun.
Bezpečnost námořní dopravy
Lodní pašeráctví prý jen kvete, hlavně na evropských lodích
STOCKHOLM 30.1. – Pašeráci drog a zbraní používají k převozu nelegálních zásilek čím dál častěji lodní dopravu a své zboží se snaží k zákazníkům dostat hlavně na palubě evropských lodí. Vyplývá to z nejnovější zprávy o námořním pašeráctví, kterou dnes zveřejnil Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI). Jeho experti spočítali, že přes 60 procent nelegálních zásilek celníci odhalí na lodích západních států; nelichotivý žebříček vedou Německo, Řecko a USA.
Přístavní poplatky v nizozemském Rotterdamu zůstávají i letos na loňské úrovni. Na konci roku se na tom dohodli zástupci přístavní správy HBR, asociace rotterdamských lodních brokerů a agentů VRC a obchodní asociace přístavních a průmyslových podniků Deltalinqs.